01 Nisan 2019, 09:43 - 
MİLLETİN KARARI

MİLLETİN KARARI

Milletimizin sandıkta vermiş olduğu karar, “amasız-fakatsız” kabulümüzdür. Seçim öncesi karşı algılardan etkilenip AK Parti’ye “ders verme” sevdasına kapılanlara bu seçin sonuçları iyi bir ders oldu. Ders vereceğim derken derslerini almış oldular.

Ekonomik kriz ortamında gidilen 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde millet, gelecek beş yıl için şehrini yönetecek belediye başkanlarını sandıkta belirlemiş oldu. Hayırlı ve uğurlu olsun.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ABD öncülüğünde başlatılan ekonomik saldırılarla birlikte döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ve bunun sonucu olarak da, faiz ve enflasyondaki ciddi artışlar ülke ekonomisindeki dengeleri hayli bozdu. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen bazı kesimler, temel tüketim ürünleri başta olmak üzere neredeyse her şeye fahiş oranda zam yaptılar.

Yılsonuna doğru döviz kurları, enflasyon ve faizlerde önemli oranda bir düzelme olmasına rağmen fiyatlarda ciddi bir düşüş olmadı. Tanzim satışlarıyla meyve ve sebze fiyatlarına müdahale eden hükümet, millete ben sizin yanınızdayım mesajı vermeye çalışsa da ekonomik krizin etkileri henüz geçmiş değil.

Ekonomideki durgunluğu fırsata çevirmek isteyen CHP,  HDP, SAADET ve İYİ Parti, yerel seçimler için millet ittifakı altında birleşince, AK Parti ve MHP’de Cumhur ittifakı olarak seçimlere girme kararı aldı.

Çekişmeli geçeceği baştan belli olan seçimler öncesinde her seçimin tartışmasız kaybedeni durumundaki anket firmaları algı çalışmalarıyla milleti etkilemek için çok çaba sarf ettiler. Anket firmalarına göre bu seçimlerle birlikte AK Parti dönemi sona erecek ve millet ittifakı seçimleri açık ara önde bitirecekti. Ama durum hiç de onların beklediği gibi olmadı. Kesintisiz bir şekilde tam 17 yıldır iktidarda olan AK Parti, sayısız dış saldırılar ve son dönem yaşanan ekonomik sorunlarla yıpratılmaya çalışılmasına rağmen bu seçimleri de ilk sırada tamamlamayı başardı.

Milletimizin sandıkta vermiş olduğu karar, “amasız-fakatsız” kabulümüzdür. Seçim öncesi karşı algılardan etkilenip AK Parti’ye “ders verme” sevdasına kapılanlara bu seçim sonuçları iyi bir ders oldu. Ders vereceğim derken derslerini almış oldular. Sonuç ne olursa olsun milletin sandıkta vermiş olduğu kararın başımızın üstünde yeri vardır. Dün itibariyle seçim öncesine dair yapılan tüm tartışmalar artık geride kalmıştır. Şimdi tartışma zamanı değil, milletin verdiği mesajı doğru anlama ve o istikamette millete hizmet etme zamanıdır.

SONUÇ OLARAK

1- Ankara’yı kaybetmesine rağmen 16’sı büyükşehir ve 24’ü il olmak üzere 40 belediye başkanlığı kazanan AK Parti, MHP dâhil tüm partilerin toplamından daha fazla belediye başkanlığı kazanarak seçimlerin tartışmasız kazananı oldu.

2- Düşük oy oranına rağmen AK Parti ile ittifakı sayesinde 11 belediye başkanlığı kazanan MHP, bu seçimin en kârlı partisi olurken, MHP’den daha fazla oy almasına rağmen “SIFIR” çeken İYİ parti, bu seçimin kaybedeni oldu.

3- CUMHUR İttifakı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aldığı %52’lik oy oranı ile tüm belediyelerin %73’ünü kazanarak büyük bir zafer kazanmış oldu.

4- Son 17 yılda yapılan 15 seçimin tamamını ilk sırada tamamlayan AK PARTİ, kırılması oldukça zor bir rekora imza attı.

5- Doğu illerinde AK Parti’ye karşı kaybeden HDP, batıda ise oylarının %6-7’nı CHP’ye yönlendirerek millet ittifakının hezimetini önlemiş oldu. Hatta İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı büyükşehirlerde de seçimin sonucunu belirleyen parti oldu.

Milletimizin seçtiği tüm belediye başkanlarına muvaffakiyetler diler, bu seçim sonucunun şehirlerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Selam, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim