21 Mart 2019, 12:38 - 
GENEL SEÇİMLER AĞACIN GÖVDESİ, YEREL SEÇİMLER İSE AĞACIN KÖKLERİDİR

GENEL SEÇİMLER AĞACIN GÖVDESİ, YEREL SEÇİMLER İSE AĞACIN KÖKLERİDİR

UNUTMA! SEÇİM SONUCUNU, SENİN KULLANACAĞIN 1 OY BELİRLEYECEKTİR!

Siyasi partilerin YSK’ya teslim ettiği aday listelerine göre Cumhur ittifakı 30’u büyükşehir olmak üzere 51 ilde; Millet ittifakı ise 50 ilde ORTAK adaylarıyla yarışacak. YSK’ya teslim edilen kesin aday listeleri ile AÇIK ve GİZLİ ittifaklar da ortaya çıkmış oldu. Millet ittifakının anlaştığı 11’i büyükşehir olmak üzere toplam 49 ilde HDP’nin aday çıkarmayarak millet ittifakına “çaktırmadan” destek veriyor olması gözlerden kaçmadı.

31 Mart seçimlerinde HDP stratejisinin, AK Parti ve CUMHUR ittifakına oy kaybettirmek üzerine kurulduğu HDP'li yöneticilerce açıklandı. Bu stratejiye göre HDP, banko kazanacağı il ve ilçeler dışındaki yerlerde aday çıkarmayarak batıda Millet ittifakına, doğuda ise Saadet partisine destek veriyor. Tabi bu destek, öyle kuru kuruya verilmiş bir destek değil. Bu desteğin karşılığı olarak, çeşitli ilçe belediyelerine HDP'li adaylar itinalı bir şekilde CHP kontenjanından yerleştirildi. HDP'nin CHP ile ittifakı çok yadırganacak bir durum değil ama Saadet partisi ile yaptığı ittifak, Saadet partisi tabanında bile çeşitli tartışmalara sebep olabilir. Başta Adıyaman ve Urfa olmak üzere Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde AK Parti’nin güçlü olduğu birçok il ve ilçede HDP’nin, daha önce açıklamış olduğu adaylarını sırf AK Parti kazanamasın diye Saadet partisi lehine geri çekmiş olması çok manidar. 

Ama gizli ama açık ilk defa denenecek olan yerel seçim ittifaklarına 31 Mart’ta milletin sandıkta vereceği tepki, bu ittifakların gelecekte devam edip edemeyeceğini belirleyecek. Zira geçmiş yıllarda tabana rağmen, siyasetin tavanında kurulan ittifakların önemli bir kısmının başarısızlıkla sonuçlandığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden siyasette 2+2’nin kaç edeceği önceden tam olarak kestirilemiyor.

Seçim ittifaklarının ve siyaset aritmetiğinin kendine has özellikleri var. Siyasi denklemlerin çözümünde matematikten istifade edilir ama doğru sonuca varmak için sadece matematik yetmez. Bu özelliği dolayısıyla siyasetin aritmetiğini ne matematikçiler, ne anket firmaları, ne de istatistikçiler tam olarak çözemiyor. Siyasi denklemleri çözebilmek için az matematik, çok siyaset bilmek gerekiyor. Bu ikisini kararınca bilenlere iyi siyasetçi deniyor.

Defalarca seçim kaybetmelerine rağmen bu denklemi bir türlü çözemeyen siyaset cahillerinin sayısı ülkemizde hiç de az değil. Çünkü bunlar Albert Einstein’in deyimiyle yaşanmışlıklardan ders çıkaramayan ve her seçimde aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar bekleyen delilerdir.

Türkiye, yavaş yavaş bir başını AK Parti’nin, diğer başını ise CHP’nin çektiği iki bloklu siyasi bir yapıya doğru gidiyor. Bu ikili yapıdan birbirlerine oy geçişi yok denecek kadar az hale geldi. Aynı bloktaki partilerden birbirine bir miktar oy geçişi olabiliyor ama karşı bloktaki partilere yok denecek kadar az oy geçiyor.

31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler için çok yakında sandığa gidip oylarımızı kullanacağız. Kullanacağımız bu oylarla sadece şehrimizi beş yıl süreyle yönetecek belediye başkanlarını seçmiş olmayacağız. Yerel seçimde vereceğimiz her oy, aynı zamanda ülkenin gidişatının nereye doğru olması gerektiğini de belirlemiş olacak.

Unutmamalıyız ki genel seçimler ağacın gövdesine, yerel seçimler ise ağacın köklerine benzer. Eğer kökler sağlam olmazsa, o ağacın gövdesinin gür olması çok bir anlam ifade etmez. Kökleri zayıflayan ağacın önce meyvesinin azalması, sonrasında da esen ilk kuvvetli rüzgârda devrilmesi kaçınılmazdır.

MUHALEFET, AK PARTİLİ SEÇMENİN KAFASINI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR!

Muhalefet parti temsilcileri AK Partili seçmene sürekli şunu fısıldıyor: “Evet, bu AK Parti ülkeyi 15 yıl iyi yönetti, ekonomi filan son döneme kadar fena değildi, alt ve orta gelir grubundaki vatandaşların önemli bir kısmı AK Parti döneminde ev ve araba sahibi oldular. Yaşlıya, engelliye, dula, yetime az da olsa maaş bağlandı. Dünya ölçeğinde dev altyapı ve üst yapı projeleri hayata geçirildi ama son dönemde AK Parti yoruldu. Eskisi gibi ülkeyi iyi hizmetler yapamıyor. Dolayısıyla da bu seçimlerde ona oy vermeyerek AK Parti’ye bir ders vermek gerekiyor” gibi kulağa hoş gelen sinsi söylemlerle AK Partili seçmenin kafası karıştırılmak isteniyor. Kafasını karıştırabildikleri AK Partili seçmenlerin, öncelikle millet ittifakına oy vermesini sağlamak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Millet ittifakına oy vermeye ikna edemedikleri ama kafasında soru işareti oluşturabildikleri AK Partili seçmenleri ise, sandıktan uzak tutmaya veya sandığa gitse bile boş oy vermeye zorluyorlar.

Eğer muhalefetin bu tezi doğru olsaydı yani seçmenlerin OY tercihleri sadece hizmetlere göre şekillenseydi, on yıllardır iktidar yüzü göremeyen ve millete 1 gram hizmeti dokunmayan hatta birçok hizmeti engellediği için millete zarar veren CHP’nin oy oranının %25’lerde sabit olmaması gerekirdi.

Halka hizmet edilmesi için devlet bütçesinden HDP’li belediyelere aktarılan paraları, çeşitli yöntemlerle PKK’ya aktaran HDP’nin ise bu mantığa göre hiç ama hiç oy alamaması gerekirdi.

Hepimiz görüyor ve biliyoruz ki, CHP ve HDP’li seçmenler, uzunca bir süredir oy tercihlerini hizmetlere göre değil, ideolojik kaygılarla kullanıyorlar. Bu partilere mensup seçmenler, partilerinin icraatlarından memnun olmadıkları halde, sandığa gittiklerinde oy tercihlerini ideolojik kaygılarla belirliyor ve her seferine yine kendi partilerine oy vermeye devam ediyorlar.

On yedi yıllık AK PARTİ iktidarı döneminde gerek yerel yönetimlerde ve gerekse ülke yönetiminde çok büyük değişim ve inanılmaz gelişimler oldu. Yapılan hizmetler sayesinde insanımızın yaşam kalitesi eski ile kıyaslanamayacak derecede arttı. Milyonlarca insan ev ve araba sahibi oldu. Toplumun düşük gelirli ve yardıma muhtaç kesimlerinin tamamına yakınına devletin imkânları nispetinde maaşlar bağlandı. Gerek şehir içi ve gerekse şehirlerarası yollar, uluslararası standartlara kavuşturuldu. İnsanımızın devletten aldığı sağlık, eğitim, ulaşım ve altyapı hizmetlerinin kalitesi arttırıldı. Devlet odaklı bir anlayıştan vatandaş odaklı bir anlayışa geçildi.

Türkiye, 100 yıllık uzun bir aranın ardından son 17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde gelişmiş ülkelerle aynı masada oturabilen ve söyledikleri dikkate alınan bir ülke haline gelebildi. Gün geçmiyor ki, dünyanın bir ülkesinden ülkemize ama dışişleri bakanı, ama savunma bakanı, ama başbakan, ama devlet başkanı seviyesinde bir devlet adamı gelmesin. Daha önceleri senede ancak birkaç devlet adamının uğradığı Ankara’ya, son yıllarda günde birkaç devlet adamının geliyor olması ne anlama geliyor sizce?

Sorunlara adil çözüm üretebilen, dünya devletlerince sözü dinlenen, uluslararası siyasette ne söyleyeceği merak edilen ülke başkentlerine bu tür ziyaretler sıkça yapılır. Üçüncü dünya savaşının verildiği Suriye topraklarında sahada ve masada kalabilen dört devletten birinin Türkiye olması ne anlama geliyor?

SEÇMEN KARDEŞİM;

31 Mart Pazar günü mutlaka sandığa gitmelisin! Sana kurulan tuzağa düşüp asla boş oy atmamalısın! Çünkü atacağın her boş oy, karşı tarafa avantaj sağlayacaktır! Sandığa vardığında oy tercihini yapmadan önce son 17 yılda bu ülkede yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundur ve aşağıdaki soruları kendine sor! Bu vicdan muhasebesinden sonra kalbin ne diyorsa onu dinle ve oyunu kullan.

 

·         Yıllardır millete hiçbir hizmeti dokunmamış, yönettiği belediyelerde bugün vaadettiği hiçbir söylemini hayata geçirememiş ve Türkiye düşmanlarıyla bazen gizli bazen açık işbirliği yapan CHP ve onun başını çektiği MİLLET ittifakına mı oy vermelisin?

·         Yoksa yerel yönetimlerde yaptığı insan odaklı hizmetlerle milletin gönlünü kazanmış ve on yedi yıldır iktidarda yaptığı sayısız hizmetlerle ülkenin çehresini değiştirmiş AK PARTİ ve onun başını çektiği CUMHUR ittifakına mı oy vermelisin?

v  15 Temmuz gecesi bu ülkenin bekası için canını hiçe sayarak tankların karşısına dikilen ve o gece sokağa dökülen vatanperver insanlar tarafından mermiler altında meydanlarda kurulan CUMHUR ittifakına mı oy vermelisin?

v  Yoksa 15 Temmuz’a “TİYATRO” deyip o gece televizyon karşısında kahve eşliğinde elini ovuşturarak gelişmeleri izleyen, 15 Temmuz şehitleri yerine FETÖ darbecilerinin haklarını savunan, HDP ile kapalı kapılar ardında işbirliği yapan, PKK’nın kuzeni PYD’ye terör örgütü dahi diyemeyen CHP liderinin başını çektiği MİLLET ittifakına mı oy vermelisin?

 

UNUTMA! 

SEÇİM SONUCUNU, SENİN KULLANACAĞIN 1 OY BELİRLEYECEKTİR!

 

Selam, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim