01 Şubat 2019, 15:31 - 
SÛ UYUR ABD UYUMAZ

SÛ UYUR ABD UYUMAZ

........

ABD savaş politikalarında her zaman 4 aşamalı plan ve programlar çizerek kısa orta ve uzun vadeli değerlendirmeler eşliğinde konuyu her anlamda ham halden kurtarıp kıymetlendirilmiş bir şekilde ele alır.  

 

1. politika uygulanırken muhatap olduğu ülke, bölge veyahut grup mücadele verebilmek için karşı hamle yapma aşamasındayken aslında ABD için 2. hamle belli bir seviyeye getirilmeye başlanmıştır.

 

Dolayısıyla birinci hamle her zaman iyimserlik, politika, siyaset, yardımlaşma, dayanışma ve stratejik ortaklık gibi görünen sanal ve gerçekten uzak bakış açıları ile yol alırken aslında 2. hamle belirli bir bütün oluşumunu parçalamak ve bölmek üzere hummalı bir şekilde harekete geçmiş ve ilerleme sağlamıştır.

 

3. hamlelerinin oluşumlarını düzenli bir şekilde işlerken, düzenli bir plan içerisinde ilerlerken yıkıcı ve yok edici olan 4. Hamlenin alt zeminini hazırlamak üzere girişimden asla geri kalmazlar.

 

 4 hamle ise yok ediş teorisidir.

 

Bizler ise alanında uzman bilgi birikim ve deneyim sahibi olan devlet kökenli bürokratlar kullanmak yerine sahayı tanımayan teori üretemeyen kişilerden oluşursa düşman 4. aşamaya gelmesine rağmen biz hala 1. aşamanın tanısını yapmak üzere gayret sarf ediyoruz olacağız.

 

Akıl akıldan üstündür.

 

Hangi Akıl akıldan üstündür?

 

Düşünen, sorgulayan, araştıran, istişare eden akıl, düşünmeyen akletmeyen, sormayan, istişare etmeyen, dayatmaları doğrultusunda hareket eden akıllardan üstündür.

 

21. yüzyılı tanımak ve aynı şekilde denge politikalarını analiz edebilmek için devlet refleksinin fabrika ayarlarına dönmesi gerekmektedir.

 

Kabilecilik, akrabacılık, lobicilik gibi faaliyetler birer sivil toplum unsuru olarak işlevsellik göstermeli ve orada kalmalıdır.

 

Asla ve asla devlet kadrolarına bu virüs intikal etmemelidir. Aksi takdirde kenetlenen, bütünleşen birlik ve beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın ana temasını oluşturan milli güvenliğimiz tehlikeye girebilir.

 

Devlet refleksi içerisinde oluşan devlet kadrolarının mutlak suretle kimlik ve liyakat ekseninde bütünlük sağlaması gerekmektedir.

 

Aksi takdirde tüketen toplumların üretmekten yoksun kaldığı ve dışa muhtaç olduğu günümüzde 3. dünya ülkelerinin yaşadığı sömürge politikalarıyla muhatap olmak zorunda kalabiliriz.

 

Bunun olmaması için tüketen değil üreten bir toplum olabilmek için genç nüfusun atik, dinamik ve milli bir doktrin öncülüğünde bilgi ve birikim sahibi olarak deney ve gözlem içerisinde gelişmelerine olanak tanımak gerekmektedir.

 

Dünya değişiyor, değişen dünya içerisinde küresel dengeler de değişiyor. Ulus değerleri her zamankinden daha fazla önem arz ediyor.

 

 Dostlarımız azalıyor, düşmanlarımız çoğalıyor.

 

Düşmanlar bir bütünlük sağlarken dostlar birbirini kırma arayışına giriyor.

 

Birliktelikler diplomatik gülümsemekten ibaret olmamalıdır.

 

Kenetlenip tek vücut halinde geleceğe yön verecek kapsamlı bir plan ve program içerisinde çağın zorluklarına boyun eğmeden ve çağın zorluklarına diz çökertecek bir şekilde milli bir refleks içerisinde Stratejik planlamalarımız hazır hale getirilmelidir.

Bugün gördüğümüz üzere Ortadoğu'da ülkelerin talan edildiği, kaynakların harap olduğu, insanların mağdur, eşlerin kocasız, kocaların eşsiz, çocukların yetim ve öksüz veyahut da sakat bırakıldığı, yaşayan kesimin ise psikolojik bunalımdan ve depresyon içerisine gömülmekten kendisini alı koyamadığı görülmektedir.

 

Bugün baktığınızda daha bir kaç seneye kadar İslam'a leke sürecek şekilde örgütlenen DAEŞ'in hastalıklı bir rehabilitasyon aşamasından sonra beyinleri yıkanıp şuurları zehirlenip, akıldan yoksun bıraktıktan sonra zihinlerine sadece intikam duygusu yükleyip sahaya sürülerek yine Müslüman toplumlarına yönelik katliamların yaptırıldığı bilinmektedir.

 

Düşman kadar acımasız olmamak gerekirken, düşmandan daha akıllı, düşmandan daha kararlı, düşmanını daha azimli, gelecek vaat eden bir vizyon içerisinde Barış’ı inşa edecek, bütünlüğü sağlayacak güçlü bir konsepte muhtaç durumdayız.

 

Bu kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcutken dostum, arkadaşım diyerek hitap etmek ile birlikte başkalarından yardım beklemek acizliktir.

 

Tarihin hiç bir döneminde namerde boyun bükmeyen Türk milleti hiç bir hileli dostluğa ve küresel esarete boyun eğmemiştir ve eğmeyecektir. (Bu böyle biline…)

 

Tarihin tekerrür ederek intikal eden onure nişanesi (ilahi adalet) Türk milletinin diz çökmeyeceğinin bir işaretidir.

 

Serdar Bozdoğan

StratejistYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim