08 Ocak 2019, 16:11 - 
O Profesöre Dokunaklı ve Haklı Eleştiri Yazar Hüseyin YILMAZ'dan Geldi

O Profesöre Dokunaklı ve Haklı Eleştiri Yazar Hüseyin YILMAZ'dan Geldi

Yazar Hüseyin Yılmaz'dan Profesör Ahmet Akgündüz'e Eleştiriler Gündeme Damgasını vurdu. Yılmazın Profesör Akgündüz'e yönelttiği eleştiriler şu şekilde kayda geçti iktibas ediyoruz:

Akgündüz okurken, mükerreren Hüsnü Abi’nin müdahalelerine maruz kalmış, sanırım dersi de bitirtmemiş. Akgündüz’ün satırlarında bu muamelenin izleri var mı, gücenmişliğine mağlub düşüp hissiyatını karıştırdı mı, bilmiyorum.


Aynı derste Hüsnü Abinin Ak Partiyi desteklemeye dönük teşvik ve beyanları, mahiyeti itibariyle değilse bile, dozu ve üslûbu itibariyle Akgündüz’ü rahatsız etmiş. Rahatsızlığını da isim vermeden, zaman ve mekân tasrihi yapmadan birkaç maddede düşüncelerini sosyal medyada neşretmek suretiyle belli etmiş. 

Belli etmiş ama anlaşılan o ki, Akgündüz, acar bir araştırmacı-yazarın ayakları altında paçavra gibi çiğnenebileceğini hiç hesaba katmamış. Başına gelecekleri önceden kestirebilse beyandan vaz geçer miydi? Sanmıyorum. Sanmıyorum lâkin en azından her kelime, her satır için daha çok düşünme ihtiyacı duyar, ona göre yazardı.

Doğrusunu söylemek gerekirse Akgündüz’ün o beyanını ben de yadırgamıştım, çünkü Gülen’i o makamda bilmiyordum. Ne var ki, bu ülkede kahir ekseriyetin henüz Gülen’in ismini besmele ile andığı bir zamanda sarfedilen bu beyan, nihayetinde indî bir kanaatin ifadesinden başka bir şey değildi. Olsa olsa, Akgündüz’ün yanıldığını söyler geçersiniz; o gün için. Kaldı ki evliyaullah bile olsa, imtihan son nefese kadardır. Yükseldiği yerden herkes düşüp Cehennemi de boylayabilir; Gülen gibi.

Yüzde yirmi meselesi, ilim adamımızın safvet-i kalbinin eseri. İyi niyetini takdirle karşılarım, ancak aleyhte istimale çok açık bir beyandı. İlim erbabının siyasetle niçin meşgul olmaması gerektiğine hüccet olacak bir beyan. Akgündüz için de bir nevi şefkat tokadı telâkki ederim, ifrat-ı muhabbet ve senaya gelen bir tokat.

Bir tarihçi ve ilim adamı olarak Akgündüz’ün o husustaki gayretini takdir ederim. Ancak çalışma bir şecere tesbitini aşıp Bediüzzaman’ın Kürdler için bir nevi medar-ı teselli olan varlığını soyu üzerinden bir mahrumiyete dönüştürme gayretine evrilmesi yanlıştı. Bediüzzaman Seyyid bile olsa, aidiyeti itibariyle Kürt’tür. Akgündüz de bilir ki, İbn-i Haldun’dan beri, “Kişi aidiyet hissettiğindendir” redd-i zor bir hakikattir. Bediüzzaman,  çok yerde kendisini Kürt bildiğini, Kürt hissetiğini ifade etmekten içtinab etmemiştir.

Akgündüz’ün şecere çalışması ilmin mevzuu idi, yapılabilir, yapılmalı. Ancak Akgündüz’ün maksadı olmasa bile, birileri o çalışmayı kötüye kullandı, kullanmak istedi. Zararlarının telâfisi zaman alacak. Bu tashihi yapması gereken kişi de herkesten önce hakperest bildiğim Akgündüz hocadır. Yapacağını ümid ve temenni ederim. 

ÖZEL HABER
EditördenYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SEÇTİKLERİMİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
MİNA VE HAC’DA ŞEYTAN TAŞLAMA
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kadınlar Çalışmalı mı? Araştırmacı Yazar Süleyman Yasin AKDENİZ Yapımcı ve Yönetmen Mehmet BOZDAĞ'ın Türkler Geliyor Sinemasın da ÖLÜM.. Çok Derin Ahmet Akgündüz Raporu
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim