29 Aralık 2018, 13:48 - 
“EMRETMEDEN YÖNETEBİLİYORSANIZ LİDERSİNİZ DEMEKTİR.” Lao Tzu

“EMRETMEDEN YÖNETEBİLİYORSANIZ LİDERSİNİZ DEMEKTİR.” Lao Tzu

................

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde sistem güvenliği çok önem arz etmektedir. Bu hususta asla taviz vermeden devletin dönüşümü yine devlet ahlakı prensipleri içerisinde gerçekleşmelidir. Tekel oluşumuna olanak sunan bütün unsurlar başkomutan ve cumhurbaşkanlığı makamı tarafından her kim olursa olsun itina ile ıslah edilmelidir.

Bugün üzerinde hassas bir şekilde durduğumuz ‘yerli’ ve ‘milli’ kavramı mutlak suretle ‘stratejik güvenlik’ ile koruma altına alınmalıdır.

Devlet sistemi bir ağacın kök hücresi gibidir. Sinir damarları güçlü bir şekilde beslenen ve toprağa kök salan bir ağacın gövdesi mutlak suretle daha dirayetli ve kuvvetli olacaktır. Devlette milleti ile arasında hiçbir aracı unsur bırakmadan kendiliğinden bağ kurup sürece hakim olmalıdır. Gövdesi kuvvetli olan bir ağacın dalları daha geniş alanlara yayıldığı gibi aynı şekilde bu dalların verimi meyve olarak daha yüksek olacaktır. Devlette aynı ilke ekseninde gücünü artırırken rakiplerini ıslah ederek müttefik olma mecburiyetine sevk edecektir.

Özellikle günümüzde geçiş aşamasında olduğumuz sistemsel dönüşümde çok hassas ve stratejik hamleler ile yol almamız gerekmektedir. Devlet sisteminde her şey plan ve prensip içerisinde işlevsellik gösterir. Asla oldubittiler ile başarılı olunamaz. Bugün oldubittiler ile sergilenen ve iyi gibi görünen bir hamle mutlaka yarın sistemsel sorunlara zemin oluşturur.

Bu yüzden daha akılcı, daha sorgulayıcı ve daha stratejik hamleler ile öncesini ve sonrasını düşünüp, gözlemleyerek karar vericilerin zengin bir bilgi birikimine sahip olması lazımdır.

Bir devleti insan olarak ele alırsak kalbi ‘milli istihbarat’ beyni de ‘milli güvenlik’ olarak ele alınır.

Harici bütün süreçler bu ilke ekseninde şekil alarak bütünlük kazanmalıdır. Asla bu ilkelerin üstünde bir kabuk tutma arayışı güdülmemelidir. Başkomutan ve cumhurbaşkanı ünvanına sahip olan devletin başının da buna asla taviz vermemelidir. Devlet sisteminde hatır gönül işinin hiçbir hükmü olmamalıdır.

Başkomutan tarafından öncelikli politika devletin bekası, milletin selameti ve ülkenin refahı olmalıdır. Dostluklar, akrabalıklar, hatır ve gönül işi sadece sosyal ilişkilerde ve sınırlı bir şekilde tutulmalıdır.

Bugün ülkemizde değişen devlet sisteminde önem arz eden konular yeniden gözden geçirilmelidir.

Başkomutan olan cumhurbaşkanı zamanı daha nitelikli, verimli ve kararlı bir şeklide yöneterek ülke ve devlet yönetiminde kazanımlar elde etmelidir.

Bunun için cumhurbaşkanlığı stratejisi güçlendirilmelidir.

Bu hususta 4 cumhurbaşkanı yardımcısı ile konulara yönelik dağılım ile sürece hâkim olunmalıdır.

1.Cumhurbaşkanı Yardımcısı milli güvenlik stratejisinden sorumlu olmalıdır.

2.Cumhurbaşkanı Yardımcısı hükümet sisteminden (yürütme politikaları ile mükellef olan bakanlardan) sorunlu olmalıdır.

3.Cumhurbaşkanı Yardımcısı ekonomik, finans ve kriz kontrol sisteminden sorumlu olmalıdır.

4.Cumhurbaşkanı Yardımcısı medya ve sosyal politikalardan sorumlu olmalıdır.

Bu alanda koordinasyonu sağlayacak mekanizmada cumhurbaşkanı adına genel idari işler başkanlığı genel sekreterlik görevini yürütmelidir.

Cumhurbaşkanlığı danışmanları ve başdanışmanlar da sadece alanına giren konular üzere analiz, ar-ge, istişare ve genel idari işler başkanlığı tarafından cumhurbaşkanı emri ile verilen görevleri yerine getirmek ile mükellef olmalıdır.

Bu derece güçlü bir strateji ile devleti yöneten cumhurbaşkanının işi kolaylaştırılırken aynı zamanda koordinasyon sistemi de güven içerisinde sızma ve sarsılma olmadan ilerleyecektir.

Hal böyleyken hiçbir şekilde ayaklar baş olamayacak ve kimse kraldan çok kral olma rolüne soyunamayacaktır.

En önemlisi bölgesinde önem arz eden ülkemizin küresel aktörlükten küresel güç olmaya doğru emin adımlar ile ilerlerken diğer dünya devletlerinin ülkemize, milletimize ve devletimize yönelik yürüteceği karşı istihbarat ve kara-propaganda operasyonları bertaraf edilecektir.

Kaynak kitap: Stratejik Güç Sistemim 2023- Yükseliş

Serdar Bozdoğan

Araştırmacı Yazar

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala! Kâinât’ın Efendisi (s.a.v.) Bu Âlemde Cân İdi Hz. Fâtımada (r.anhâ) Cânda Cânân İdi
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim