25 Kasım 2018, 16:47 - 
İlginç ve İBRETLİK bir olay…

İlginç ve İBRETLİK bir olay…

Bu olay “sağdan-soldan duyma, okuma veya dinleme” değil, fıkra ve hikâye hiç değil, bizzat çok yakınımda gerçekleşen ilginç ve ibretlik bir olaydır.

İlginç ve İBRETLİK bir olay…

Bu olay “sağdan-soldan duyma, okuma veya dinleme” değil, fıkra ve hikâye hiç değil, bizzat çok yakınımda gerçekleşen ilginç ve ibretlik bir olaydır.

08 Ocak 2018 Tarihinde “Diyanette, üstü örtülü bir âlim” başlıklı, çok önemli bir araştırma yazısı kaleme almıştım. (İnternetten ve bu yazının altındaki arşivden inceleyebilirsiniz.)

O yazımda; üç fakülte mezunu, Şark medreselerindeki 12 ilim dalından da icazet almış, İşletmeci, Sosyolog, İlâhiyatçı, tüm dinlerin dört kitabını da hatmetmiş.

Din sosyolojisi konusunda mastır yapan, 14 ciltlik (6000 küsur sayfalık) Risale-i Nur Külliyatını Lâtinceden 4 defa hatmetmiş ve Arapçadan da bir defa hatmetmiş, yani diyanet kadrosunda tek bir dengi olmayan bir âlim zattan bahsetmiştim.

Bu âlim zât 29 yaşına gelince, kaderin bir cilvesi, onun ve çevresindekilerin sınavı gereği, bir hastalık neticesinde gözlerini kaybettiği, yani âmâ olduğu için bundan 4 ay öncesine kadar, böylesine yüksek bir ilme sahip olduğu halde, Beykoz’un bir camiinde müezzin kadrosunda görev yapıyordu.

Diyanetin en üst kadrolarına lâyık bir âlim olduğu halde, sırf ÂMÂ olması sebebiyle, yıllardan beri terfi ettirilemiyordu.

Diyanetin âdil bir karar veren üst görevlileri, objektif davranarak, bu zâtın da katılmasına mânî olacak engelleri kaldırıp, bu sınava dâhil etmişler. 1200 Kişi içinden, üstün bir dereceyle ikinci seçildiği için, 3-4 ay kadar önce Pendik Haseki Eğitim Merkezine nakil ettirilmişti.

O günlerde; kısa zamanda Beykoz’dan evini taşıma işlemleri gerçekleştirildi.

Bu arada yeni görevine başlamadan önce bendenize:

-“Raif hocam. Ben bu müjdeli gelişmeyi, beni yetiştiren hocalarımı ziyaret ederek, onları da sevindirmek ve onların da dualarını almak istiyorum. Bana yardımcı olur musun?” dedi.

Ben de “size hizmet etmekten şeref duyarım” diyerek kendisini, İstanbul dâhilindeki hocalarının adreslerine götürmüştüm.

O gün görüştürdüğüm hocalarının tamamı, çok fazla sevinerek, “sen zaten bunları çoktan hak etmiştin, böylesine yüksek ilminle ve tahsilinle, senin müezzin kadrolarında tutulmana çok üzülüyorduk” vs. diyerek, kendisini tekrar tekrar tebrik ettiler ve başarılarının devamını dilediler. O da çok çok mutlu olunca, ben de çok sevinmiştim.

Ancak o günkü turlamada, bazı hocalarını adreslerinde bulamamıştık.

Onları da telefonla arayarak bu gelişmeleri müjdelemiş, tebriklerini ve dualarını almıştı. Sadece hocalarından birisi, ona öyle bir ifade kullanmış ki, (sanki âdeta “senin hocan olarak ben varken, o kadroya bula bula seni mi buldular”, der gibi) ..“Y ÖYLEMİ, SENİ BU (âmâ)  HÂLİNLE Mİ O KADROYA ALDILAR” deyivermiş.

Bu âmâ, fakat âlim zât öyle çok üzülmüş ki, bize anlatırken bile duygulanıyordu. Yine de sabredip, tevekkül ediyordu.

Aradan bir ay gibi kısa bir zaman geçince, o cümleyi söyleyen hocası hakkında öyle bir haber almış ki, ikinci defa bir başka şekilde üzülmüş.

·        O ilginç ve bir o kadar da İBRETLİK haber şöyle:

Bu arada o hocası gözlerinden rahatsızlanarak, göz hastanesine götürülmüş.

Gerekli tetkiklerden sonra, gözlerinin birinde bir UR tespit edilmiş. O urun tedavisi mümkün olmadığı için ve kanserin vücuda yayılma istidadı göstermesi sebebiyle, o gözünü oyarak almışlar. Diğer gözü de çok ciddi risk altındaymış...

Çok ilginç ve ibretlik, değil mi?...

Ayrıca, bu haberden çok kısa bir zaman sonra, İstinye Üniversitesinden, “kendisine de BİYONİK GÖZ takılacağı” müjdesini almış. Allah cc şifalar versin, âmîn…

Evet, saygıdeğer dostlarım.

Çok yakınımda gerçekleşen ilginç ve ibretlik bulduğum bu olay karşısında, ben de çok duygulandım. Bu olay üzerinde düşündükçe, hem ibret almamız gereken hususları tahlil ederek derlemek, hem de ibret-i âlem için sizlerle paylaşma ihtiyacı duydum.

Şöyle ki:

1.     Yüce Rabbimiz; hikmeti veya Kur’an’da bildirdiği sınavı gereği, bir kulunun görme veya başka duygularını aldığı zaman, başkalarının onu küçük görmesine, kıskanmasına, boş bulunarak bile olsa aşağılamasına müsamaha etmiyor.

2.     Hocaların; talebelerinin başarılarıyla övünmesi gerekirken, onları küçümseyerek rencide etmesi, Allah’ın şefkat tokadını celp ediyor.

3.     İlmin izzetinin; kendi hatası olmayan bir eksikliği sebebiyle hafife alınması da, şefkat tokadını celp ediyor.

4.     Böylesine hatalar yapıldığında, rencide ve mağdur edilen kişinin beddua etmesine bile gerek kalmıyor.

5.     Her mü’minin, bir başka mü’mine, her zaman HÜSNÜ ZAN yapması, sevincine ortak olması ve hayırlı temennilerde bulunması gerektiği anlaşılıyor.

İbrâhîm Sûresi, 51. Ayet: Allah herkese kazandığının (hak ettiğinin) karşılığını vermek için böyle yapar. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir...

Bakara Sûresi, 284. Ayet: Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah'ındır. İçinizdekini açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi, onunla sorguya çeker de dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah'ın gücü her şeye hakkıyla yeter.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER A.Raif ÖZTÜRK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Metin ALKAN
VAHİY SÜNNET KUR'AN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Asgari Ücret, Sarı Yelek ve OYUN ÇOK BÜYÜK…! Özlüyorum, çok Özlüyorum!... ÖLÇÜ, ZAMAN, GÜVEN, EMEL İlginç ve İBRETLİK bir olay…
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim