17 Kasım 2018, 08:31 - 
GÜL - SEREN - AKIL - ZEKA VE GÜVEN

GÜL - SEREN - AKIL - ZEKA VE GÜVEN

................

‘‘Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur. Hepimiz beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız’’ diyen jim Rohn' a hak vermemek elde değil.

 

Bugün her ne kadar başarılı ve zeki olursak olalım çevresel etken olarak vasat bir ortama denk geldiğimizde yansıyan telkinlerden etkilenmemek mümkün değil...

 

Bu yüzden düşünce metotlarınıza yön verirken dostlarınızı çok iyi seçiniz. Onların sizi zihinsel olarak koruyup kalkınmaya sevk ederken sizlerindi onları koruyup kalkındıracağı arkadaşlar edininiz.

 

Bu tür dostluklar hem daimi hem de vefalı olur. Bu kişiler mutlak suretle okur, araştırır, gözlemler, inceler, değerlendirir ve sonuca ortak kriterler ile istişare ederek varırlar.

 

Eğer dostlarınız bu kriter arasında değilse mutlak suretle okumuyordur.

 

Öyleyse çok meşgullerdir.

 

Çünkü okumaya, araştırmaya, incelemeye ve değerlendirip sonuca varmaya hiç ama hiç vakitleri yoktur.

 

Bu yüzden arkadaş kavramınız her ne kadar renkli ve geniş olursa olsun en yakın beş dostunuz mutlak suretle okur, yazar ve düşünür olsun.

 

Yakın çevremizden ilk beş arkadaşımızın okur, yazar ve düşünür olması zırhlı bir araç ile suç mahallinden korunaklı ve güvenli bir şekilde geçmek gibi bir değerdir. Bu arkadaşlığın merkezinde "güven" vardır.

 

Bu değeri sarsmamak ve bu değerimizin sarsılmaması için gayret eder ve samimi bir duygu sahibi olarak hayat süreriz. Eğer kriterimiz bu denklem içerisinde olursa mutlak suretle daha az sorun ile karşılaşır ve daha çok güven içinde hayat sürerken suç ve suç unsurlarından uzak dururuz.

 

Sizleri yanlış yönlendiren, yanlış telkin veren, yanlış imalara sevk eden ve yanlış örnek olan kişilerden uzak durun. Onlara yapılacak en güzel şey yokluğunuzla varlıklarını ıslah etmektir.

 

Düşünce metotlarının şekil alıp zihin alt yapısının da olgun seviyeye geleceği aşamada etrafımızdaki ilk beş kişinin etkisinin çok olacağını unutmayın.

 

Bu kişilerin zihinsel kotları bir araya gelerek sizleri düşünce gücü olarak kalkındıracağı veya daha alt seviyeye sevk edeceğini asla unutmayın.

 

‘Fikrin sahibi olmayan zikrin hırsızı olur.’

 

Duygularınız, kalbiniz, ruhunuz ve aklınız sıhhat evresinde bir hayat sürerken huzurlu ve mutlu olması için lütfen aura arasında ki (zihinsel enerji mekanizması) mesafelerinizi koruyunuz.

 

Bugün yönetim bilimi aşamasında da en etkili unsurların basında da aynı kriterler mevcuttur. Çok başarılı bir yöneticiye dışardan ısmarlama gelen kişilerin dilinden bal damlar iması olsa da bir müddet sonra bu kişiler auralarındaki (zihinsel enerji mekanizmalarındaki) zehri etrafa saçmaya başladıklarında kusursuz rayında işleyen sistem kusur üretip itibar kaybetmeye başlar.

 

Bunu siyaset bilimi ve devlet yönetimine indirgediğimizde de sonuçların aynı olduğunu gireceğiz.

 

Başarılı bir valiye yalaka ve vasat 5 danışman verin bakın şehir nasıl suç çığlığına dönüyor...

 

Bugün kimlik ve kişilik sahibi olduğu için seçim ile göreve gelen bir belediye başkanına beş tane niteliksiz ve vasat yönetici tayin edin bakın şehir nasıl çöplüğe dönüyor...

 

Başarılı bir siyasetçiye beş yalaka ve vasat danışman verin bakın nasıl güç kaybedip otorite ve iktidarları sarsılıyor...

 

Başarılı bir devlet yöneticisine beş yalaka ve vasat baş(taş) danışman tayin edin bakın sınır ülkelerde nasıl dostsuz ve müttefiksiz kalınıp ekmek bulunamazken pasta yeniyor görün...

 

Eğer biz, biz olarak kalmak istiyorsak,

 

Eğer biz, göründüğümüz gibi olup, olduğumuz gibi görünmek istiyorsak,

 

Eğer biz; kibir, ego, hırs, ihtiras, kıskançlık gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak istiyorsak...

 

Eğer kendi benliğimizi, örf, adet, gelenek, kültürel doku ve inanç esaslarımızı sarsılmadan, yozlaşmadan ve hatta yobazlaşmadan muhafaza ederek gelecek kuşaklara aktarmak istiyorsak...

 

Mutlak suretle önce kendimize sonra da ilk beş arkadaşımızı akıl, güven, bilgi ve sevgi erdemleri çerçevesinde bulmalıyız.

 

Bu denklem üzerine inşa edilen bir hayat kişiye huzur ve başarı verir, hüzün ve sitemden uzak tutar.

 

Serdar bozdoğan

Araştırmacı yazarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İSRAİL’İN AKİBETİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Umreye Gidenlere Tavsiyeler? HAKKIN VE HALKIN EN ÇOK ÖVDÜĞÜ İNSAN Yaşadığınız Çağı Tanıyamazsanız, Tanımlanırsınız Yıl Başı Değil Yılan'ın Başı!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim