12 Kasım 2018, 16:58 - 
“Kendine iyi bak!” deme Gafleti…

“Kendine iyi bak!” deme Gafleti…

Vedalaşılırken; şu “kendine iyi bak” cümlesi, eğer cahilce ve gafilce değil de şuurlu olarak söyleniyor ise çok daha tehlikeli bir kasıt ve ciddi bir art niyet var demektir.

“Kendine iyi bak!” deme Gafleti…

Son zamanlarda medyadan ve dizilerden pompalanan ve halk arasında da tutulması için özel gayretler sarf edilen bir cümle daha türetildi. Birçok kişi bu cümleyi bilinçsizce taklit ediyor ve masumâne kullanıyor. Aynen daha önceki “Taziye ve Cenazelerdeki Teselli cümlesi?” başlıklı bir yazımda arz ettiğim, cenaze sahiplerine hakaret veya alay edercesine kullanılan “Başınız sağ olsun” sözcüğü gibi. (Bu önemli yazıyı, arşivden açıp okuyabilirsiniz.)  

Genellikle telefon konuşmalarından sonra veya bizzat ayrılırken, vedalaştığı kişiye söylediği şu “kendine iyi bak” cümlesi, eğer cahilce ve gafilce değil de şuurlu olarak söyleniyor ise çok daha tehlikeli bir kasıt ve ciddi bir art niyet var demektir. Bu nedenle bu araştırma yapıldı…

Kim bilir belki de bu cümleyi ortaya atanlar, “insanın kendisini vücuduna mâlik” olduğunu hissettirmek için ortaya atmış da olabilirler. Böylece, sen kendine sahipsen ve kendine iyi bakabiliyorsan “hâşâ Allah’a ihtiyacın yok” anlamı şuur altına yerleştirilebilir.

Bu cümlenin ne kadar şeytanî bir tuzak olduğunu, dikkatle ve akıl ve mantık çerçevesinde inceledikçe, tam idrak edeceğiz, inşallah.

Bu konuyu çok iyi anlamak için; öncelikle “acaba insan kendisine ne kadar mâlik? Ne kadar sahip ve kendisine ne kadar hükmü geçiyor?” sorusunun cevabını bulmamız gerekiyor.

Binlerce örnekten sadece birkaçını mütalâa edeceğiz, şöyle ki:

İnsanın vücudu; 100 000 000 000 000 (Yüz TRİLYON) civarında HÜCRE tuğlalarından inşâ edilmiştir. Her gün, bu hücre tuğlalarından eskiyen ve arızalanan 432 000 000 000 (432 Milyar) hücre tuğlası, yenisiyle değiştiriliyor. Sen bu müthiş icraatın hangisine mâliksin? Tek bir hücreni bile, yenisiyle değiştirebilir misin? Yenisini nasıl inşa edeceksin ki? Bu günlük icraat için senin yaptığın, sadece keyifle yemek-içmek değil mi? Peki gerisini kim yönetiyor?... “Kendiliğinden oluyor”, “akılsız, şuursuz, cansız, kör, sağır atomlar yapıyor”, “tesadüfen oluyor” vb. ..deli saçması cevap verecek değilsin yâ!...

Sadece şu hücre tuğlasının yapısını dikkatle incelesen, “Allah’ü Ekber” diyerek secdeye kapanacaksın. Bir İngiliz bilim adamı tek bir hücre için, “DNA’larıyla, Plazma, Golgi, retikulum harikalarıyla, İçindeki Mitokondri fabrikalarıyla, yüzlerce laboratuvarlarıyla, döşenen atık kanallarıyla, atar-toplar kan damarlarıyla sinir ağlarıyla, elktr. manytik. oto. kapılarıyla vs. Londra şehrinden çok daha kapsamlı ve koplike bir yapıya sahiptir” diyor.

Bir başka örnek: Sadece Karaciğerimiz 500 civarında mucizevî görevler icra etmektedir. Bunlardan sadece birkaçı; “Sindirimde görevli olan 1440 Gr. safrayı salgılar. Vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini işler. Kan şekeri seviyelerini düzenler. Demir ve bazı vitaminler gibi birçok önemli maddeyi depolar. Kan pıhtılaşması için gerekli proteinleri yapar. Kırmızı kan hücrelerini parçalar. …vs.” Sen sadece bunlardan hangisine bir nebze dahi olsa müdâhil oluyorsun? 1 Gram safra üretebilir misin? Midene gönderdiğin besinlerin hangisini işleyebilirsin? Kan şekeri seviyesini 90-110 arası kim tutuyor? Diğer 400 küsur görevlerin icrasından bile haberin olmuyor, değil mi?

Peki sen, nasıl “kendine iyi bakabilirsin ki?...

·        “Sen sadece aynada kendine bakabilirsin” desem, bunun bile senin cüz’î iradenle olan kısmı, MİLYONDA BİRDİR…

Buna inanamadın değil mi? Şimdi çok daha dikkatli oku ki, aynada kendine sadece bir saniye bakmanın, senin iradene yansıyan o milyonda biri fark edebilesin.

Aynada kendine bakman için, sen sadece karar verdin. Sadece bu karar sana ait.

Aynadaki o görüntün gözbebeğinden ve mercekten geçerek, sarı noktaya ters yansıdı. Bu noktaya düşen görüntü ile beynin görme lobu arasında 10-15 cm uzunluğunda sinir zinciri var. Bu sinir zinciri, milyarlarca sinir hücresinden oluşturulmuş. Her bir sinir hücresi, diğer sinir hücresine kablo şeklinde ekli değildir ve aralarında SİNAPTİK boşluk var.

Tek bir saniyelik GÖRÜNTÜ, bu milyarlarca sinir hücresinden ikincisine geçmek için, kimyevî reaksiyona dönüşüyor. 2.nci Hücreye geçince tekrar elektronik pals görüntüye dönüşür. 3.cü Hücreye geçmek için yine kimyevi bir reaksiyon zorunluluğu vardır. Çünkü aradaki sinaps boşluklardan ancak böyle geçebilir. 4.cü Hücreye geçince yine elektriksel pals görüntü sağlanır. Bu işlem bir saniye içinde, görme lobuna kadar MİLYARCA kez tekrarlanır, fakat görüntü netliğinden hiçbir şey eksilmez. 

Görme lobuna düşen bu görüntü, ânında hafıza merkezine yollanır. Buraya geçiş için de milyonlarca sinir hücreleri arasında, aynı geçiş sistemi uygulanır. Hafızada bir karşılaştırma ve değerlendirmeler yapılır. Bir saniye içinde, bundan sonra ne yapacağınıza siz karar verirseniz, “elini yüzüne götürme, saçını tarama, ağzını açma vs.” ikinci tercihiniz için, sinir sistemindeki o yukarıda arz edilen İLETİŞİM faaliyetleri, aynı zor ve mucizevî işlemlerden geçmek zonundadır.

Bunları sen kendin mi yapıyorsun? Haberin bile yokken, O Yüce Kudret icra ediyor.

·        Peki bu cüz’î iradenle mi kendine iyi bakacaksın?...

Şu halde ayrılırken birbirimize şuursuzca söylenen; “kendine iyi bak” sözü doğru değildir.

Zaten vücudumuzun milyonda 999 999’u elinde bulunan “Allah’a emanet olunuz” cümlesi en doğru olanıdır. Veya atalarımızın kullandığı “Fî Emênillâh” olmalı değil midir?...

Bu cümleye hüsn-ü zan ile bakarak, şayet “kendine dikkat et! Üşütme, bir yere çarpma” anlamında söyleniyor ise belirtildiği şekilde düzeltilmelidir ki, hiç ŞİRK tehlikesi kalmasın…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER A.Raif ÖZTÜRK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Metin ALKAN
VAHİY SÜNNET KUR'AN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Asgari Ücret, Sarı Yelek ve OYUN ÇOK BÜYÜK…! Özlüyorum, çok Özlüyorum!... ÖLÇÜ, ZAMAN, GÜVEN, EMEL İlginç ve İBRETLİK bir olay…
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim