30 Ekim 2018, 06:59 - 
Judo final müsabakasından, Hârika bir sahne.

Judo final müsabakasından, Hârika bir sahne.

1984 olimpiyatları ve Judo final müsabakası başlıyor. Minderde Mısırlı Judocu Muhammed Ali Rasvan, rakibi ise Japon Yaşuhiro Yamashita idi. Dünyayı sarsan gelişmelere sebep olan bu>>

Judo final müsabakasından, Hârika bir sahne.

1984 olimpiyatları ve Judo final müsabakası başlıyor. 
Minderde Mısırlı Judocu Muhammed Ali Rasvan, rakibi ise Japon Yaşuhiro Yamashita idi. Önceki müsabakaları sırasında Yamashita'nın sağ kasları yırtılmıştır ve bu final karşılaşmasına da zorunlu olarak, tam iyileşmemiş biçimde yani sakat çıkar.  

Olayı hatırlamayanlar veya gençlerden bilmeyenler, videosunu bulup izlerse görecekler ki Yamashita sol ayağıyla normal yürüyor, sağ ayağını peşinden sürüklediği fark ediliyordu.  

Maç sırasında Muhammed Ali'nin antrenörü, kenardan sürekli şöyle bağırır:  

-"Sağ bacağına oyna!", “bir darbelik canı var.” "sağ bacağına vur!..."  

Hakikaten maçı izleyen herkes de görüyordu ki Muhammed`in, rakibinin sağ ayağına bir defa vurması yetecekti. Fakat bunu o, bilinçli olarak yapmıyordu. 
Rakibinin bu acizliğinden yararlanmadı ve neticede yenildi. 

Yenilince de ikinci oldu ve gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldı.  

Maçtan sonra etrafını saran bütün gazetecilerin sorusu aynıydı:  

-"Antrenörünün söylediğini, niçin yapmadın?..."   

Mısırlı Müslüman sporcunun o müthiş cevabı karşısında, herkes şok olmuştu:  

-“Benim Yüce dinim insana, yaralıya, hele de onun yaralı yerinden vurmayı yasaklıyor. Eğer o bu durumdayken bir de ben oradan yüklenip oraya vursaydım, o insan ömür boyu sakat da kalabilirdi. Bir madalya için bunu ona yapamazdım” der. 

Muhammed Ali bu tavrı nedeniyle, her yerde ayakta alkışlandı ve Uluslararası Fairplay Komitesi 1984 Fairplay Ödülüne layık görüldü.  

Daha sonra gittiği Japonya’da da onu bir kral gibi karşıladılar.  

  • Şimdi lütfen şu neticeye DİKKAT edelim! O sene, onun bu tavrından etkilenip, binlerce kişinin İslam’ı inceleyip Müslüman olduğu kayıtlara geçti… 
    .............. 
    Sporcu Muhammed, hiç kimseye "Müslüman olun" dememişti. Müslüman olmaları için artı bir çaba da sarf etmemişti.  

Sadece MÜSLÜMAN gibi davranmıştı ve bu davranışı binlerce kişiye yetmişti. 

Şimdi de Bediüzzaman Hz.’nin bu konudaki yakarışını hatırlayalım:  

“Eğer biz doğru İslâmiyeti ve İslâmiyete lâyık doğruluğu ve istikameti göstersek, bundan sonra onlardan [diğer din mensuplarından İslâm’a] fevc fevc [akın akın, cemaat cemaat, bölük bölük] dâhil olacaklardır."  

Bir başka ifadeyle: "Eğer biz ahlâk-ı İslâmiyenin [İslam ahlakının] ve hakaik-i imaniyenin [îman hakikatlerinin] kemalâtını [mükemmelliklerini] ef'alimizle [yaşantımızla] izhar etsek, [göstersek, uygulasak] sair dinlerin tâbileri, elbette cemaatlerle İslâmiyete girecekler. Belki Küre-i Arzın bazı Kıta’ları ve devletleri de İslâmiyete dehalet edecekler." (Tarihçe-i Hayat, Birinci Kısım: İlk Hayatı, 74.)  

Benzer bir örnekle konumuzu noktalayalım:  

O kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya’ya gitti, oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi ve tam da halkın aradığı cinstendi. Kendisi de kanaat sahibi bir insandı. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan.  

Merak etti, sordu: 
-Hangi kumaştan sattın?  

-Şu kumaştan sattım efendim.  

-Metresini kaça verdin?  

-On akçeye.  

-Nasıl olur? ..diye hayret etti.  

-Sen beş akçelik kumaşı, on akçeye nasıl satarsın?  

-Efendim, o kişi bu fiyata hiç itiraz etmedi ki! 

-Hayır, hayır!... Yüce dînimizin prensiplerine göre, bu adamcağızın bize hakkı geçmiş. Görsen onu tanır mısın? Dedi. Eleman “evet, tanırım” deyince patron; “hemen onu bul ve buraya davet et” diye âcil talimat verdi. 
Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi.  

Dükkân sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve büyük miktarda olan fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri çok şaşırmıştı. Böyle bir durum ile ilk defa karşılaşıyordu.  

-Ne demekti hakkını helâl et?...  

Bu olaydan sonra her gördüğü kişiyle bu konuyu paylaştı. Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı. Kral sordu:  

-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. Bunun aslı nedir?  

-Ben, dedi tüccar, bir Müslüman’ım. İslâm dini böyle emreder. O müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim. 

Bunun üzerine Kral:  

-İslâm nedir, Müslümanlık nedir? ..gibi peş peşe sorular sordu.  

Bütün sorularını Müslüman tüccar birer birer cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm’ı kabul etti.  

Daha sonra ise kısa süre içinde de halk çoğunlukla Müslüman olmaya başladı.  

İşte, 250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır, sadece şu beş akçelik kumaştı. Evet; yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu İslâmî güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Yani, asıl etkili olan söz dili değil, hal diliydi. Yani, konuşmaktan çok yaşamaktı.   

Anlatmaktan ziyade, davranış dilinin devreye girmesiydi. (Bkz.: İman Hayata Geçince. M. Paksu) 

Evet dostlar, Bediüzzaman Hz. yukarıdaki haykırışında ne kadar çok haklı olduğu anlaşıldı, değil mi? Pek tabiidir ki bizler de doğru İslamiyet’i doğru öğrenerek, titizlikle hayatımıza uygulayacağız ve hem kendimizi kurtaracağız, hem de başkalarının kurtuluşlarına vesile olacağız, inşallah.  

Hadîs-i şerifte vardır ki: “Bir adamın, senin vesilenle imana gelmesi, sana; sahra dolusu kırmızı koyunları tasadduktan daha hayırlıdır.” (Emirdağ Lâhikası-I sh: 104.) 

SON SÖZ: İslâm âleminde, çoğunlukla bunun tam tersi yaşanıyor ve insanlar özendirileceğine, ürkütülüyor. Buna sebep olanlar da gerçekten çok ciddi vebal altındadırlar…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER A.Raif ÖZTÜRK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BEDİR ASHABINDAN SALEBE
Y
Nurcan CANKORU
KİMDEN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
YENİ STİL SUİKAST ARACİ- DRONE “Kendine iyi bak!” deme Gafleti… BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU DEMEMEK İÇİN DİKKAT ETMELİYİZ Cuma Vaazımdan Bir Bölüm…
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim