29 Ekim 2018, 15:30 - 
CUMHURİYET

CUMHURİYET

15 Temmuz göstermiştir ki, bu milletin devletle veya Cumhuriyet’le bir sorunu yoktur. Milletin sorunu, kendisini ve kutsallarını yok sayan hatta o değerlere düşmanlık yapan zihniyet iledir. Cumhuriyet, milletle ve onun değerleriyle BARIŞIK olduğu sürece, bu necip millet tarafından kutlu geleceğe omuzlarda taşınacaktır.

Cumhuriyet: Cumhur’un yani halkın idaresi demektir. Cumhuriyet olan bir ülkede egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil bizzat halkın kendisine aittir. Halk, belirli zaman aralıklarında sandığa gider ve verdiği oyla, yine halktan kendisi gibi olan yöneticilerini kendisine hizmet etmesi için seçer. Bu yönünden dolayı milletimizin önemli bir çoğunluğu, Cumhuriyet’in kendisine itiraz etmemiştir. Cumhuriyet’in ruhuyla çelişen uygulamaların, Cumhuriyet yöneticileri tarafından halka dayatılmasına özellikle de dini alanın daraltılması uygulamalarına karşı ise çok büyük itirazlar olmuştur.

İmanlı vatansever Anadolu insanı, son kale olarak gördüğü vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmak için sayısız cephede milyonlarca şehit verdi. Büyük bir mücadele sonunda kanla sınırlarını çizdiği yeni 'Türkiye Cumhuriyet'ini kurdu. Canları pahasına bu güzel vatanı bize armağan eden ecdadımıza Rabbim gani gani rahmet eylesin.

Cumhuriyet, düşmanla boğuştuğu zor döneminde Osmanlı kaynaklarını ve değerlerini sonuna kadar kullandı. Dinli imanlı vatanperver insanlar bu yolda canlarını, mallarını, kanlarını feda ettiler. Ama düşman yenilip denize dökülünce aynı Cumhuriyet, düşmanla boğuşan bu milli iradeyi dışladı.

Bu dışlama o kadar ileri gitti ki “Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hûda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda” diye İstiklal Marşı’nda vatanına sevgisini ve bağlılığını ifade eden milli mücadelenin sembol isimlerinden Mehmet Âkif Ersoy gibi bir kahraman bile vatanını terk etmeye mecbur bırakıldı.

Milli mücadele için gönüllü çalışan Mehmet Âkif, 24 Nisan 1920’de Burdur milletvekili olarak I. Meclis’e katıldı. Milli mücadele döneminde Anadolu’yu dolaşırken büyük bir alaka ile karşılanan Mehmet Âkif, vaaz ve nasihatleriyle halka mücadelenin ehemmiyetini anlattı. Âkif’in bu vaazları kulaktan kulağa yayılıp Anadolu’nun dört bir yanına ulaştı. Akif’in vaazları, Anadolu insanını motive etmek için bastırılarak her tarafa dağıtıldı. Kastamonu Nasrullah Camii’nde verdiği vaaz, yurdun çeşitli yerlerindeki camilerde defalarca okutuldu. Son olarak İstiklal Marşı’nı da yazarak bağımsızlığını kazanan milletin gür sesi haline geldi ve Türk milleti tarafından milli ve manevi bir önder olarak kabul edildi.

Düşman, vatandan kovulduktan sonra, I. Meclis seçim kararı aldı ve dağıtıldı. Âkif de ailesiyle beraber Ankara’dan İstanbul’a döndü. Mehmet Âkif ve arkadaşları, o günlerde milli ve dini şahsiyetleri dolayısıyla yeni rejim liderleri için önemli bir tehdit olarak görülmeye başlandılar. Bu sebeple II. Meclis için milletvekili adayı gösterilmediler hatta onun gibilere emekli maaşı bile bağlamadılar. Bu da yetmezmiş gibi koskoca istiklal şairinin peşine, dönemin CHP iktidarı tarafından polis takılarak takip ettirilmeye başlandı. 

Mehmed Âkif’, II. Meclis döneminde CHP iktidarı tarafından adeta bir vatan haini muamelesi gördü. Şahsına yapılan bu  uygulamaları ve dini alanda yapılan kısıtlamaları dini şahsiyetine sığdıramayan milli şairimiz Akif, uğruna marş yazdığı canından çok sevdiği vatanından 1925 yılında ayrılarak 11 yıl kalacağı Mısır’a gitmek zorunda kaldı.

Akif’in “Asım’ın nesli” diye tarif ettiği bu vatanperver yiğitler kanlarıyla canlarıyla düşmanla savaştı, düşmanı topraklarından kovdu ve Cumhuriyeti kurdu. Kurdu ama Cumhuriyet’in ilanından sonra yönetime hâkim olan güçler, her geçen gün dini alanın daraltılmasına dönük yeni adımlar attılar. Bu adımları başka başka adımlar takip etti ve Anadolu insanın ekseriyeti Cumhuriyet’e karşı yabancılaştırıldılar. Çünkü II. Meclisle birlikte adeta Cumhur’suz bir Cumhuriyet veya Cumhur’a rağmen Cumhuriyet inşa edilmeye çalışıldı.

Dini alanın daraltılması yönünde atılan her adım, dindar insanlarla Cumhuriyet’in arasına mesafe koydu ve insanları Cumhuriyetten soğuttu. Cumhuriyet dönemi CHP uygulamaları, çoğu insanı kendi vatanında ikinci sınıf vatandaş konumuna düşürdü. Kanları, canları ve mallarıyla kurdukları Cumhuriyet tarafından dışlanmayı kabul edemeyen insanımız,  zor günlerin geride kalacağı ümidiyle hep sabretti.  Bu sabrının mükâfatı olarak, uzun mücadeleler sonunda bu zihniyetin elinden iktidarı almayı başardı. Milletin, kendi Cumhuriyetine sahip çıkması dış destekli askeri darbelerle defalarca engellenmeye çalışıldı. Cumhuriyet’i, gerçek sahibi olan Cumhur’a kaptırmamak için onlarca kez darbeler yapılsa da millet, hiçbir zaman pes etmedi. Her seferinde uğruna canlar verdiği Cumhuriyet’e sahip çıkmaya devam etti.

Bin yıl önce Malazgirt’te başlayıp Çanakkale ve Kurtuluş savaşı ile devam eden DİRİLİŞ RUHU, son olarak 15 Temmuz’da bir kez daha ortaya çıktı. Bizi biz yapan bu ruha sahip çıktığımız sürece, bu milleti kutlu yürüyüşünden hiçbir dünya gücü alıkoyamayacaktır.

15 Temmuz göstermiştir ki, bu milletin devletle veya Cumhuriyet’le bir sorunu yoktur. Milletin sorunu, kendisini ve kutsallarını yok sayan hatta o değerlere düşmanlık yapan zihniyet iledir.

Cumhuriyet, milletle ve onun değerleriyle BARIŞIK olduğu sürece, bu necip millet tarafından kutlu geleceğe omuzlarda taşınacaktır.

Cumhuriyet’in 95’inci yılı anısına açılışı yapılan ve özellikleri itibariyle dünyanın en büyük hava alanlarından biri olan "İstanbul Havaalanı", istihdam ve ülke ekonomisinin büyümesine yapacağı katkılarla Türkiye'nin kutlu yürüyüşünün önemli adımlarından biri olacaktır. Son dönemlerde yaşadığımız ve canımızı sıkan biraz da canımızı yakan bazı sorunlar, kutlu doğumun sancısı ve mutlu müreffeh geleceğin habercisidir.

Unutmamalıyız ki, Türk Milleti düşüp kalksa da, asla yığılıp kalmayacaktır! Bu kasvetli günler inşaAllah yakında geçecek ve özlenen o bahar gelecektir! Hilâl tüm endamıyla yine ve yeniden nazlı nazlı dalgalanıp yıldızlar gibi parlayacaktır! Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın. 

Barış, huzur ve refah içinde nice yıllara...

Selam, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim