20 Ekim 2018, 14:30 - 
PARANIN DA SATIN ALAMAYACAĞI ŞEYLER VARDIR

PARANIN DA SATIN ALAMAYACAĞI ŞEYLER VARDIR

ABD’nin FETÖ üzerinden Türkiye’yi ve Türkiye üzerinden de Ortadoğu’yu dizayn etme politikaları FET֒nün çökertilmesiyle birlikte suya düşünce, Suud üzerinden yeni bir politika hayata geçirildi. Bu kapsamda Suudi Kraliyet ailesi içerisinde bir operasyon yapılıp ABD’nin desteklediği 32 yaşındaki Muhammed Bin Salman veliaht prensliğe getirildi

Suud yönetimi, yalan ve inkâr politikalarının işe yaramayacağını, petrol paralarının bile Kaşıkçı cinayetini ört-pas etmeye yetmeyeceğini on sekiz günlük bir bekleyişin ardından nihayet anladı. ABD’nin koruma, kollama ve masum gösterme çabalarına rağmen bu vahşi cinayeti, Veliaht Prens’in yakın çevresindeki kişilerin işlediğini itiraf edip teslim olmak zorunda kaldı.

Oysa Suudlar buna benzer operasyonları son yıllarda Avrupa ülkeleri dâhil birçok ülkede çok kez yapmış ve üzerini örtmeyi başarmışlardı. Bugüne kadar Türkiye dışında hiçbir ülke, Suud yönetiminin mafyavari yöntemlerle adam kaçırma veya ortadan kaldırma operasyonlarının üzerine gitmemişti. Onlarda bu kirli işlerinin üzerini paralarının gücüyle kapatıp yollarına devam etmişlerdi.

Başka ülkelerde para vererek tıkır tıkır işlettikleri karartma planı, bu sefer işe yaramadı. Çünkü Türkiye, parayla-pulla satın alınabilecek herhangi bir ülke değildi. Anadolu toprakları, tarihinde hiçbir güce boyun eğmeyen, kutsal değerleri için canını seve seve feda edebilen, adalet anlayışıyla asırlar boyu dünyaya yön vermiş ve her zaman zalimin karşısında, mazlumun yanında durmuş onurlu insanların ülkesiydi.

Cemal Kaşıkçı, 35 yıllık gazetecilik geçmişiyle Ortadoğu’da takip edilen ve söyledikleri Arap âleminde karşılık bulan önemli bir isimdi. Köken itibariyle Kayseri'ye dayanan Türk bir ailenin torunu olan Kaşıkçı, 1982 yılından 2017 yılına kadar çeşitle Arap gazete ve televizyonlarında farklı görevlerde bulunmuş, üst düzey Suud yöneticilere danışmanlık yapmış, tanınan bilinen ve yazıp-çizdiklerine özellikle de Ortadoğu coğrafyasında önem verilen bir gazeteciydi. Kraliyet içeresindeki birtakım entrikalar ve özellikle ABD’nin desteğiyle Muhammed Bin Salman’ın veliaht prensliğe getirilmesi sonrası Suudi Arabistan’ı terk etmek durumunda kalan Kaşıkçı, Washington Post adlı gazetede 2017 yılından beri köşe yazarlığı yapıyordu.

Suudi Arabistan yönetiminin ABD ve İsrail güdümünde izlediği başta Kudüs, Yemen, Katar, Müslüman Kardeşler ve Suriye politikaları olmak üzere izlediği bölge politikalarının yanlış olduğunu köşesinde dile getirmesi dolayısıyla şer cephesinin (ABD, İsrail, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suud) tepkisini çeken bir isimdi. Kaşıkçı cinayetinde bu ülkeler ya işin bizzat içindedirler ya da en azından bu cinayet onların bilgileri dahilindedir.

ABD’nin FETÖ üzerinden Türkiye’yi ve Türkiye üzerinden de Ortadoğu’yu dizayn etme politikaları FET֒nün çökertilmesiyle birlikte suya düşünce, Suud üzerinden yeni bir politika hayata geçirildi. Bu kapsamda Suudi Kraliyet ailesi içerisinde bir operasyon yapılıp ABD’nin desteklediği 32 yaşındaki Muhammed Bin Salman veliaht prensliğe getirildi ve onun üzerinden bölge yeniden şekillendirilmeye başlandı. Bu toy prens, hak etmediği o göreve kendisini getiren ABD ve İsrail’e diyet borcunu ödemek için onların politikalarını bir bir hayata geçirmeye başladı. Trump’ın geçenlerde ağzından kaçırdığı gibi eğer ABD, Ortadoğu’daki yönetimlerden desteğini çekse, bugünkü kralların hiçbiri yerini koruyamaz. Çünkü meşruiyetlerini halktan değil, ABD’den-batıdan alıyorlar. Prens Salman, göreve getirilir getirilmez silah anlaşması adı altında ABD’ye yüz milyarlarca dolar haraç ödedi, hala ödüyor ve gelecekte daha da ödeyecek.

Kaşıkçı cinayetini planlayanlar, bu cinayet üzerinden bir taşla çok sayıda kuşu aynı anda avlamak istediler. Şöyle ki: Kalemi güçlü muhalif bir gazeteciyi susturmak, içerideki ve dışardaki muhaliflere gözdağı vermek ve şer cephesinin bölgedeki politikalarını sürekli bozan Türkiye’ye çamur atıp bu olay üzerinden cezalandırmak…

Onlara göre ustaca kurguladıkları bu cinayet asla aydınlatılamayacaktı ve dünya kamuoyu önünde Türkiye, özgürlüklerin olmadığı, gazetecilerin ortadan kaybolduğu karanlık bir ülke ilan edilecekti. 

Suud yönetiminin olayın başında “Kaşıkçı konsolosluktan ayrıldı” açıklaması sıradan bir açıklama değildir. Tamda bu algıyı oluşturmak için yapılmış planlı bir açıklamadır. Yani Kaşıkçı konsolosluktan çıktıktan sonra kayboldu, öldürüldü iddiasıyla Türkiye'yi suçlu ilan edeceklerdi. Bu iddialarını desteklemek ve lazım olduğunda ortaya çıkarmak için cesedi Türkiye'de bir yere saklamış olmalılar. Eğer bu planları başarılı olsaydı, batı başkentlerinden Türkiye’ye yoğun bir psikolojik baskı yapılacaktı. Bu baskıyla birlikte Türkiye’nin bölgedeki etkinliği kırılacak ve istedikleri planları hayata geçirmeleri kolaylaşacaktı.

Ama durum onların planladığı gibi olmadı. Türkiye en başından itibaren Kaşıkçı’nın, konsolosluktan ölü olarak ayrıldığını zaten biliyordu. Ama hiç acele etmeden karşı tarafın kartlarını açmasını ve kurgulanan oyunun detaylarını görmek istediği için büyük bir sabırla onların yapacağı hamleleri bekledi. Şer cephesinden yapılan her hamle, Türkiye tarafından karşı hamleyle anında boşa çıkartıldı. Kaşıkçı cinayetini bir örnekle açıklayacak olursak, işlediği cinayet sonrası karanlıktan istifade edip bir deliğe saklanan ve kendini güvende zanneden bir katil vardı. Türkiye, adım adım takip ettiği katilin üzerine lambayı tutup etrafı aydınlatınca, çaresiz ve şaşkın bir şekilde ortada kalan katil, işlediği suçu itiraf edip teslim olmak zorunda kaldı.

Kaşıkçı cinayetini planlayan "küre cephesi" çok büyük bir yenilgi aldı. Türkiye için kurdukları tuzağa kendileri düştü, zayıflatmak istedikleri Türkiye daha da güçlendi. Veliaht prensi iktidarda tutabilmek ve planlarını onun üzerinden hayata geçirebilmek için ABD, İsrail ve onların yandaşları hala yoğun bir çaba sarf ediyorlar. Suud yönetimi,  Prensin çok yakınında görevli olan katilleri, kendi başına hareket eden kişiler olarak ilan edip onları idam ederek bu işten Salman'ı kurtarmaya çalışacak. Bu yalana Suudların petrol paralarına göz dikmiş Trump dışında kimse inanmayacaktır. ABD, kirli işlerinde finansör olarak kullandığı Prens Salman’ı iktidarda tutmaya çalışıyor ama prensin imajı Kaşıkçı cinayetiyle tamir edilemeyecek derecede yerle bir olmuş durumda.

Bu durum kraliyet içerisinde zaten var olan taht kavgasını daha da büyütecek ve belkide veliaht prens, o görevi terk etmek zorunda kalacaktır. Suudlar, Türkiye'nin ortaya koyduğu deliller karşısında "arbede sırasında öldü" diyerek de olsa cinayeti itiraf etmek zorunda kaldılar. Cemal Kaşıkçının cesedinin fiziki durumu, Muhammed Bin Salman’ın geleceğinin ne olacağı konusunda belirleyici olacaktır.

Bu olay, başta petrol zengini Suud yönetimi olmak üzere tüm dünyaya “paranın da satın alamayacağı şeylerin var olduğunu” bir kez daha hatırlatmış oldu.

Selam, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim