18 Eylül 2018, 14:13 - 
Merkebin Gölgesi ve Merak hastalığımız!...

Merkebin Gölgesi ve Merak hastalığımız!...

İnsanlığı aydınlatmayı ve onlara faydalı olmayı gâye edinmiş âlim bir zât, büyük bir camide vaaz vermek üzere kürsüye çıkar. Bakar ki kendisini hiç kimse dinlemiyor, ya uyukluyor veya bir şeylerle meşgul oluyor.

Merkebin Gölgesi ve Merak hastalığımız!...

İnsanlığı aydınlatmayı ve onlara faydalı olmayı gâye edinmiş âlim bir zât, büyük bir camide vaaz vermek üzere kürsüye çıkar. Bakar ki kendisini hiç kimse dinlemiyor, ya uyukluyor veya bir şeylerle meşgul oluyor.

Bu duruma çok üzülür ve mikrofondan daha yüksek bir sesle, “sizlere sadece birkaç cümlelik bir fıkra anlatıp, konuşmamı bitireceğim” ..der.

“Fıkra” lafını duyan herkes pürdikkat kesilince, şu ilginç fıkrayı anlatmaya başlar: ..Geçmiş zamanda; henüz otomobil icat edilmeden önce adamın biri, gideceği yere ulaşmak için bir merkep kiralar. Merkebin asıl sahibi de zaten aynı yere gitmektedir. Merkebi kiralayan kişi merkep üstünde, asıl sahibi ise yaya olarak, birlikte yola çıkarlar. Bir müddet gittikten sonra aşırı çöl sıcakları ve yorgunluk iyice şiddetlenir ve dayanılmaz bir hâl alır. Dinlenmek için sığınacak bir gölge ararlar. Fakat ne yazık ki ucu bucağı görülmeyen çölde, merkebin gölgesinden başka gölgelik bulamazlar. Merkebi kiralayan kişi hemen merkebin gölgesine sığınır. Merkebin asıl sahibi sıcaktan kavrulmaya dayanamadığından, bu duruma itiraz eder.

-“..Bu merkebin esas sahibi benim, dolayısıyla o gölge benim hakkım” der. Diğeri ise:

-“..Nasıl olur, ben bu merkebi kiraladım, parasını da ödedim, varış noktasına kadar merkep benim hakkımdır” der. Diğeri ise tekrar:

-“..Evet sen merkebimi BİNEK olarak kullanmak üzere kiraladın, fakat gölgesini değil!...” diye kükrer.  ……….
Kürsüdeki âlim zât sözün tam burasında konuşmasını keser ve kürsüden iner.

Ancak; herkesi çok derin bir merak sarmıştır:

“Acaba gölge kimin hakkıydı?” diye birbirilerine sormaya başlarlar. Neticede cevap bulamayan topluluk ayaklanır ve o vaaz veren âlime yetişirler ve ısrarla yalvarmaya başlarlar. “Hocam, n’oolur, biz ettik-siz etmeyin. O hikâyenin sonunu da anlatın!” 

Âlim zât ısrarlara dayanamaz ve tekrar kürsüye çıkar ve şu balyoz gibi ifadeleri sıralamaya başlar:

Ben sizin hem dünya hayatınızı, hem Berzah (yani; Kabir, Haşir, Kıyamet, Sırat, Mahkeme-i Kübra) hayatınızı ve hem de ebedî ahiret hayatınızı müspet etkileyecek bilgiler vermek için, tâ uzaklardan buraya kadar geldim. Sizler ise beni hiç dinlemediniz bile. Bu kadar çok önemli konuları hiç merak etmiyorsunuz da tutturmuşsunuz ..eşeğin gölgesi kimin hakkıydı, diye merak ediyorsunuz. Yazık… İstikbalini, şu fâni dünyaya niçin gönderildiğini, buradan nereye sevk edileceğini, gideceği o uzun ve ebedî yolculukta buradan nelerin temin edilmesi gerektiğini merak etmeyen kimselere, benim söyleyecek hiçbir lâfım yok!” ..der ve o kürsüyü de, o beldeyi de terk eder…

Saygıdeğer dostlarım. Şimdi bizler de; “..acaba bu âlim zât mı haklıydı, yoksa cemaat mi haklıydı?” diye merak ediyoruz, değil mi? Merak işte! Her insanın fıtratında var...

Evet, MERAK bizlere yüce Rabbimizin bir nevi lütfudur. O âlim zâtın söyledikleri o önemli meseleleri merak edip, ciddi hazırlık yapmamız için verilmiştir. Bizler ise maalesef o cemaat gibiyiz ve o merak nimetini yanlış ve gereksiz yerlerde harcıyoruz.

Bizler, o merkebin gölgesinden bile daha basit konuları merak etmiyor muyuz?

·        Şu maçta şike var mı, yok mu? Falan maç kimin hakkıydı? Hangi futbolcu kaç lira aldı? Filan artist neden hoşlanıyor? Falan ünlü niçin boşanıyor? TV. Evlilik programlarında, kim-kim ile evlenecek? Falan yarışmayı kim kazanacak? Filan dizi veya film nasıl bitecek? Siyasette, acaba kimin eli kimin cebinde? ……….ve daha neler neler?

Böylesine basit konularla ilgilenmekten, dünya ve ahiret hayatlarımıza yön verecek konuları, merak etmeye fırsat bile bulamıyoruz, değil mi?

Böyle önemli âlimleri ne kadar tanıyor ve eserlerini ne kadar okuyoruz? Bu konuda verilen konferanslara, toplantılara, nur terapilere ve sohbetlere ne kadar zaman ayırıyoruz?

Yüce Rabbimizin Sıfatlarının ve Esmâ-ül Hüsnalarının tecellilerini, Kabir ve berzah (Haşir, Kıyamet, Sırat, Mahkeme-i Kübra) ve Âhiret âlemini ne kadar merak ediyoruz? Bizlere Rabbimizi, Peygamberimizi (sav), dünyaya niçin gönderildiğimizi, ölümsüz olan o ebedî ahiret hayatımız için neler hazırlamamız gerektiğinin öğretildiği NUR TERAPİ’LERİN, semtimizde nerelerde olduğunu, ne kadar merak ediyoruz?

·        Eğer tercihimizi her zaman:

A- ..Böylesine lüzumlu olayları merak etmekten yana mı? Yoksa:

B- ..Merkebin gölgesinden daha basit o konuları merak etmekten yana mı kullanıyoruz?... Bu sorulara hiç tereddüt etmeden “A- şıkkı” diyebiliyorsanız, ne mutlu sizlere. Sizleri tebrik ediyorum. Çünkü sizler, Şeytanın, şeytanlaşmış insanların ve nefsinizin esiri değilsiniz.

Şayet B şıkkının cazibesi bizi zorluyorsa, o cami cemaati gibi biz de irkilelim, uyanalım ve bizlere o ciddi konuları anlatan hakiki âlim zâtların peşine koşalım. Îman ve Kur’ân sohbetlerine katılalım. Şu fitne asrımızın bu kaygan zemininde, benim de ayağımın kaymaması için, lütfen bana da dualar ediniz…

Bu konudaki son sözüm, sözlerin ballar balı ve insanlık âleminin şaşmaz pusulası olan, Hz. Muhammed’den (SAV) çok önemli bir Hadis-i Şerif olsun:

“İnsanlar helâk olacak, fakat ÂLİMLER müstesna… (Yani âlimler hariç kalacak.)

Âlimler de helâk olacak, fakat ÂMİLLER (bildiklerini tam uygulayanlar) müstesna… Âmiller de helâk olacak, fakat MUHLİSLER (bildiklerini, “desinler” diye değil, sadece Allah rızası için uygulayanlar) müstesna… Muhlislerin yollarında da, ayaklarını kaydıracak birçok tehlikeler vardır…” (Kaynaklar: K.Sitte; Buhârî ve Müslim'in el-Câmiu's-Sahih'leri ile Ebu Davud, Tirmizi, ibn Mâce. )

Böylesine ciddi ve tehlikeli bir sınavda olan aklı başında bir insan, acaba o merkebin gölgesi gibi basit konulara hiç vakit ayırabilir mi?... Vesselâm.

Allah cc. hepimizin YÂR ve yardımcımız olsun ve âkıbetimizi hayreylesin. ÂMİN...YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER A.Raif ÖZTÜRK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
KİMDEN
Y
Metin ALKAN
DÜNYAYI YÖNETEN ADAM ROTHSCHİLD PARA İMPARATORLUĞU
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ehli Sünnet Müslümanların LUT kavmi ile İmtihanı Bazı Din görevlileri de Vebal altında. ZABITALAR DENETİMDE SAĞDUYULU VE HASSAS OLMALI GÖRME ENGELLİLER, Yürüyen Merdiven ve Ahvâlimiz?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim