11 Eylül 2018, 16:02 - 
Umre Tur Rehberi Süleyman Yasin AKDENİZ'den Umreye Gideceklere Önemli Tavsiyeler

Umre Tur Rehberi Süleyman Yasin AKDENİZ'den Umreye Gideceklere Önemli Tavsiyeler

Allah insanlara yer yüzünde güzel ahlakı tamamlamak üzere eşsiz bir peygamber Hazreti Muhammed Mustafayı aleyhisselamı göndermiş

ve bu ahlakı en üstün surette beşeriyete ders vermiş. Allah insanlara tabi olunması için en üstün bir rehber olarak Kuran-ı Hakimi göndermiş ve ona uyanlara ebedi saadeti müjdelemiş. Ne bahtiyardır o insanlar ki habibi edibine ve kitabullaha tam teslimiyet göstermiş. Rabbim cümlemizi o teslimiyet ve sadakatle Resulunün ve kitabının yolundan gitmeyi nasip eylesin başka sapkın yollara düşmekten muhafaza eylesin. 


Karun saltanatını bir karınca yerle bir etti firevunun saltanatı denizin dibinde gebererek son buldu nemrudu bir sinek cehenneme gönderdi. Ademoğlu bu kıssaları masal zannetmesin. Zira nemrud firevun karun fıtratlı olunduğunda benzer akibet ile mutlaka karşılaşır. Allah kullarına asla zulüm etmez. Önce uyarıcı gönderir elçiler gönderir çok nasihatlere muhatap eder. İnsan bunlardan ibret ve ders almaz isyana küfüre kibir ve gurura devam ederse kendi isteği ile cehenneme gitmiş olur. Halbuki ahseni takvimde yaratılmış cennete davet edilmiş dünyada geçici bir surette misafir edilen bir kuldur ve şu fani hayatta herşey ona emanettir. İşte insan bu hakikatı bilse etinin budunun ne olduğunu fark etse boyundan büyük günahlara gönül rahatlığı ile giremeyecektir ve bu günahlardan acilen tevbe edip pişman olacak af isteyecektir Rabbinden. Umre ibadeti ise yeniden başlamak bütün işlenilen günahlardan tevbe ve istiğfar ile Dergah-ı İlahiye yönelmektir. Ve bu ümitlerinizi yeniden yeşertecek sizi ümitsizlikten kurtaracak eşsiz bir fırsat ve çıkış kapısıdır. 

Böyle Mukaddes bir yolculuğa niyet ettiğinizde ise karşılaşacağınız bazı hususlar ve bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır ki kısaca temas edelim merak ettiğiniz sorular ile başlayalım şöyle ki : 

Mahremsiz Umre ye Giden Genç Bayanlar için Uyarı

Çokca sorulan bir soru

Bir kac gündür sıklıkla karşılaştığım soru? Mahremsiz 45 yaş altı bayanların umre ibadeti için suudi arabistan tarafından uygulanan vize yasağı! 

Bu konunun fıkhı meselesini fakihlere bırakarak teknik bilgi vereceğim. Öncelikle Mekke ve Medine mahremsiz bayanlar için kesinlikle güvenilir yer değildir şahit olduğumuz ve işittiğimiz çok çirkin hadiseler var mahremsiz gelecekler hakkında araştırmacı yazarlar sitesinde bir yazım ve uyarım mevcut müracaat etsinler şayet gelirlerse bir yol deneyip kendilerini korusunlar tedbirlerini alsınlar Mukaddes beldelerin maneviyatına kapılıp tuzak kuranların oyunlarina düşmesinler.  

Mahremsiz olarak gidebilenler Ankara Suudi Arabistan Konsolosluğundan ek para ücret ödeyerek kafile içinden bir yabancı adamın yigeni o yabancı adamı da dayı göstermek suretiyle formalite akrabalık yalanı ile umre vizesi çıkarabiliyor. Bu işlemi yapan aracılar bu işte para ceviriyorlar istenen 100-150-200 dolar ek para buraya gidiyor. 

Çünkü teknik olarak mahremsiz bayanlar için Arabistan vize vermediğinden sahte akrabalık bağı dayı vs göstererek bu işler oluyor. Bunun da fıkhı hükmünü fakihlere bırakarak son olarak şunu ekliyorum 25 yaş ve üstü bayanlar için artık mahremsiz olarak umre kapıları açılıyor söylentisi dolaşsa da böyle bir uygulama şuana kadar görülmedi. Bu konuda net bir malumatım bulunmamaktadır. 

Burdan bi şekilde mahremsiz olarak genç yaşta umreye giden o bayanlara diyeceğim şayet gidecek olursanız kendinizi koruyun unutmayın ki gittiğiniz belde emin ve mukaddestir oradaki insanlar değil tedbirinizi alınız.

Umre'ye Giderken Mağdur Olmak İstemiyorsanız Bilginiz Olsun

Her Müslüman'ın özlem ve hasret ile gitmek istediği senelerce fırsat ve imkan kolladığı kutlu yolculuk Medine-i Münevvere'de Efendimiz aleyhisselamın kabrini ziyaret etmek ve Kabe-i Muazzama'da tavaf etmek umre ve hac ibadeti yapmaktır.

Böyle derin duygular ile insanlarımız bir yolunu arayıp bulup ilk fırsatta bu mübarek yolculuğa çıkıyorlar. Fakat böyle güzel bir yolculuğa çıkarken hiç istemediği tablolarla sıkıntılarla da yüz yüze kalabiliyor mağduriyetler yaşayabiliyor. İşte bu konuların uzmanı olarak insanlar mağduriyet yaşamasın diye bu tavsiyelerimi kaleme alıyorum. 

1- Umre'ye gitmeye niyetlendiğiniz'de tanıdık bildik güvendik ve tavsiyeye yönelik yönlendirmeler ile hareket etseniz de bu tek başına bazen yeterli olmayabiliyor. Önceliğiniz gideceğiniz adresin bu işin ehli olup olmadığını resmiyette karşılığının ne olduğu araştırınız. Bunun için diyanetten veya tursab dan bilgi alabilirsiniz.

2- Kayıt esnasın'da özellikle özel şirketi tercih ettiyseniz resmi sözleşme mutlaka yapın. (Diyanet İşleri Başkanlığının Denetim ve Gözetimi Altında Umre veya Hac Seyahati Düzenlemesine izin verilen acenta ile umreye götüreceği kişi/kişiler arasında düzenlenen sözleşme) başlığında bir sözleşmedir.

3- Seyahat sağlık sigortası yapılmasını isteyin ve aynı sözleşmede bunu yapan yerin ismini yazın.

4- Mutlaka diyanetin verdiği umre veya hac kimlik kartının alınıp alınmadığı öğrenin. Özellikle sahte kart düzenleyen sahte kimlik kartları ile sizleri kutsal topraklara götürmeye çalışanlara müsaade etmeyin. 

5- Mekke ve Medine'de kalacağınız otelleri öğrenin sözleşmeye yazdırın.

6- Mekke ve Medine'de alacağınız hizmetleri yemek olsun konaklama olsun bir odada kalacağınız kişi sayısı olsun sözleşmenizde olsun.

7- Mekke ve Medine'de kalacağınız gün sayısını gidiş ve dönüş parkurunu öğrenin 

8- Sözleşmenizde olduğu halde bi ihtilaf olursa T.C Mahkemeleri ile İcra Dairelerinin yetkisi olmasına dikkat edin. 

9- Sözleşmenin üç nüsha olduğunu bir nüshasının firmada bir nüshasının sizde bir nüshasının'da seyahatiniz boyunca tur görevlisinde olup olmadığını takip edin. 

10- Kayıt yaptırırken vizelerinizi almaya yetkili yer neresi siz doğrudan yetkili bir yer ile gidiyorsunuz yoksa aracı bir yer ile mi gidiyorsunuz bunlara dikkat ediniz öğreniniz.

11- Umre veya hac yolculuğuna çıkarken piyasayı araştırın fiyatları karşılaştırın arada çok uçurum fiyat farkları görürseniz dahada dikkatli olun.

12- Mümkünse daha önce hac veya umre'ye giden insanlar ile görüşün onlarında fikrini alın deneyim ve tecrübelerinden yararlanın.

13- Özellikle Medine'de hurmacılara karşı dikkatli olun sizin üzerinizden haberiniz olmadan haksız kazanç ve para elde edenleri tespit ederseniz aracıların kar elde ettiğini fark ederseniz mesafenizi tepkinizi ona göre ortaya koyun ve insanları uyarın.

14- Bayanlar özellikle mahremsiz olarak tek başlarına böyle yolculuklara çıkmamalı, yaşlılar yanlarında refakatçileri eşlik edenleri yoksa böyle yolculuklara tek başına çıkmamalı, hasta olanlar doktorlarından izin almadan böyle bir yolculuğa çıkmamalı.

15- Son olarak gerek Diyaneti gerek Tursabı gerek maliye bakanlığını gerek bu konuda turizm bakanlığını ve yetkili mercileri özellikle hac ve umre hizmetlerinde denetimleri ve kontrolleri sıklaştırmasını isteyin taleplerinizi bu yönde arttırın. 

16- Unutmayın hac ve umre yolculuğu basit bir turizm seyahati değildir bu işi yapanları ona göre seçiniz rehberinizin hocanızın kafile başkanınızın donanımlı olup olmadığını bu hizmetin ehli olup olmadığını iyi araştırınız referanslarına bakınız.

17- Son olarak hac ve umre ibadetiniz boyunca klimalardan uzak durunuz soğuk su içmeyiniz sağlığınız için kendinizin doktoru olunuz. Cenab-ı Hak yapacağınız ve niyetlendiğiniz ibadetleri makbul eylesin kolaylaştırsın.

Her yıl binlerce Müslüman Umre ve Hac ibadeti için Mukaddes Beldelere yolculuğa çıkmaktalar. Çoğu zaman bu yolculuğa ilk defa çıkacak olanların merak ettiği hususların başında bu yolculukta alacakları tavsiyelerdir. Bu organizasyonlarda çok defa bulunan biri olarak bazı önerilerimi sizlere sunuyorum ümit ederim ki dua ve istifadeye vesile olur.


Umrede çamaşır yıkama ve yıkatmak ile uğraşmak istemiyorsanız yeteri kadar kalacağınız güne yetecek kadar çamaşır götürünüz.

Şayet titizseniz kendi yastık kılıfı ve nevresim takımınızı havlunuzu valizinize koyunuz.

Şahsi bakım ve temizliğiniz için şampuanınızı sabununuzu traş takımlarınızı makasınızı almayı unutmayınız.

Sağlık konusunda kullandığınız ilaçlar ve reçeteleriniz varsa yanınıza mutlaka alınız. Özel bir durumunuz var ise kayıt esnasında görevliye bildiriniz.

Arabistanın iklimi sebebi ile sıcaklara karşı hassas iseniz pişik kreminizi cilt kuruluğu yaşıyorsanız cilt kreminizi yanınıza almayı unutmayınız.

Orda giyeceğiniz kıyafetler takva ölçüsünde geniş bol rahat olmasına özen gösteriniz. Giyeceğiniz beyaz kıyafetlerde ise iç kıyafetlerinizi göstermeyecek kadar kalın olmasına dikkat ediniz.

Uzun yolculuklarda yorgun düşüyor ve güçten düşüyorsanız şayet yanınıza takviye gıda veya kuruyemiş bulundurunuz.

Yolculuğunuz boyunca yürümeniz gereken çok yerler ziyaretler bulunduğu için rahat ayakkabı ve terlik seçiniz.

Kesinlikle çıplak ayak ile dolaşmayınız seccadesiz olarak temizliğinden emin olmadığınız yerde namaz kılmayınız.

Bulaşıcı hastalıklara karşı direnciniz zayıfsa mutlaka eczaneden ağız maskesi alınız ve kalabalık yerlerde ağız maskesi takınız.

Sabah saat 10 dan saat 16 ya kadar güneş altında kalmayınız gölge yerleri tercih ediniz.

Güneşten sürekli korununuz başınızda takke sarık ve örtü eksik olmasın.

Tek başınıza kafile başkanından habersiz bir yere gitmeyiniz.

Bayanlar özellikle tek başlarına kalmamaları oda arkadaşları ve kafilesi ile biryerden bir yere gitmeliler.

Alış veriş yaparken tüccarlara karşı dikkatli ve mesafeli durunuz. Özellikle genç bayanların daha dikkatli durması sohbete girmemesi tavsiyemizdir.

Umre süresince size ulaşılabilecek bir telefon hattı sürekli açık olsun. Tercihen Türkiye hatlarınızı yurt dışına açtırınız arap hatlarından arap hattı satıcılarından uzak durunuz.

Para olarak riyal kullanınız fakat yüklü miktarda yanınızda değerli ziynet eşyalarınızı ve paranızı taşımayınız iyi muhafaza ediniz.

Hırsızlık olaylarına karşı daima dikkatli olunuz.

Kafile görevlinize danışmadan kendi kendinize özel bir program yapmayınız.  Tanıştığınız yeni insanlar ve yabancıların peşinden onların davet ettiği götürdüğü yere gitmeyiniz.

Kalabalık kafilelerde kafiledeki yaşlı insanlara yardım ediniz onları bekleyiniz.

Kafilede toplu programlarda ilan edilen saatte programlara katılınız diğer insanları bekletmemeye dikkat ediniz.

Tavaflarda erkekler kadınlara kadınlar erkeklere yakın sürtünerek ibadet etmekten uzak dursunlar yoğun zamanlarda açıktan tavaf ederek yada müsait bir vakti gözetleyerek ibadetlerine devam etsinler.

Umre boyunca insanlara zahmet vermeye onlardan zahmet görmemeye oluşabilecek zahmetlere karşıda öfkelenmemeye sabır göstermeye özen gösteriniz.

Umreye gideceğiniz zaman tercih ettiğiniz adresi iyi araştırınız aracıları kefilleri ve önerilerini dikkate alınız.

Allah umre ibadetinizi kolay eylesin makbul eylesin unutmayın her zaman tedbirli olmak dikkatli olmak danışarak istişare ederek hareket etmeniz selametinize vesiledir.


Umreye Kayıt Olurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

yetki ve söz sahibi biri olarak kamuoyunun istifadesine sunuyorum

Güzel yurdumuzda her yıl umreye gidenlerin sayısı oldukça artıyor. Özellikle hacca yazılmış kurasını beklemiş ancak bekle bekle hala çıkmamış vatandaşlar umreyi tercih ediyorlar. 

Bazıları oranın muhabbetinden, bazıları merakından, bazıları ise hac dan önce umre yapmasının kendisine daha faydalı olacağını düşündüğünden ısrarla bu kutlu yolculuğu istiyor.  Ancak bu yolculuğa niyet ettiği zaman eğer çevresinde birinci dereceden tanıdığı yoksa tavsiye edeni yoksa kendi imkanları ile firma firma dolaşmaya başlıyor. 

Tabi google'ninde hakkını yememek lazım bu konuda umre turları denince googlede bir sürü bu konuyla alakalı alakasız siteye, şirkete, yazıya, çiziye, programa ulaşabiliyorlar.

Dolayısıyla bu kadar çok tercih ile karşı karşıya kaldıklarında hangisi ile gideyim hangisi beni memnun eder hangisi güvenilirdir hangisi bu işin ehlidir hangisi bütceme uygundur diye araştırırken kafaları karışıyor bazısı ise diyanet devletindir oraya gideyim diye tercihini yapıyor. İşte bu makalemi kaleme alma sebebim ise yapacağınız tercih ve araştırmalarınızda size bir kaç tavsiyede ve öneride bulunmaktır. 

Bende Hac, Umre, Mescid-i Aksa ve çeşitli turlar organize ediyorum bugüne kadar binlerce insana hizmet vermiş bu konuda yetki ve söz sahibi biri olarak kamuoyunun istifadesine özellikle bu yolculuğa niyet edenlerin faydasına lazım olacak bir kaç malumatı zikredeceğim.

Umrenin dinimizdeki yeri ile alakalı pek çok eser bilgi malumat mevcut bu yazıyı şayet okuyorsanız az özde olsa bunun zaten bilincindesinizdir. Bu kısmı geçerek umreye kaydınızı yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor kayıt aşaması nedir şartları nedir tercihlerinizi nasıl yapmanız gerekli konularında özet bilgiler vereceğim.

Öncelikle umre için başvuru yapacağınız firmanın AITA olup olmadığına A Grubu olup olmadığına bakmanız gerekir ki, hac ve umrede yetkili bir firma ile gitmeniz yetkisiz bir yerle gitmenizden daha güvenli olacaktır. Bunu öğrenmenin en kısa yolu vermiş olduğum http://www.tursab.org.tr/tr/seyahat-acentalari/iata-uyesi-seyahat-acentasi-arama linkten firmanın AITA olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. 
AITA demek umre vizesi alabilir demektir. A Grubu olup AITA sı bir firmanın yoksa AITA olan başka bir firmandan vize alıp sizi o şekilde götürebilir.  A Grubu acenta sorgulamak için http://www.tursab.org.tr/tr/seyahat-acentalari/seyahat-acentasi-arama linkten öğrenebilirsiniz. Şayet bu belgeleri yoksa o yere dikkat etmeniz gerekiyor zira yetkisi olmadan bu işi yapıyor yada başka bir yer ile anlaşmalıdır onun üzerinden götürüyor demektir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus umre ve hac da her yolcunun hangi özel firma ile giderse gitsin Diyanet İşleri Başkanlığı resmi hac ve umre sözleşmesini karşılıklı olarak sizinle yapması gerekir. Bu sözleşme yaşayabileceğiniz mağduriyetlerde hakkınızı aramanızda önemli bir belgedir aynı şekilde yolcudan yana bir sıkıntı firmaya olursa onlar içinde işlem yapması için bir teminattır. 

Bu aşamadan sonra anlaştığınız firmanın programlarını inceleyebilir bütcenize uygun bir programa başvurabilirsiniz.

Araştırmalarınızda birbirinden farklı ekonomik normal ve lüks sınıfta umre paket programları ile karşılaşabilirsiniz ucuz programlarda uçakların aktarmalı olacağını Kabe ye ulaşımın servisler ile olacağını bazı uçuşların güzergahının farklı ülke üzerinden aktarım olacağını unutmamalısınız. Otelde sunulan hizmetler transferlerinizde sunulan hizmetler hepsi fiyata etkendir. Özellikle ilk defa umreye gidiyorsanız mutlaka bir kafileye dahil olmanızı tavsiye ederim.

Umreye Müslüman olan herkes gidebilir bu konuda bir kısıtlama sadece 45 yaşından küçük bayanlar ve 18 yaşından küçük erkeklerde vardır. Onlarda yanlarına birinci dereceden erkek mahremlerini baba,abi,dede,dayı gibi alarak katılabilirler. 45 yaşından küçük bayanlar yalnız başlarına umreye gidememektirler. Sebebi suudi arabistan konsolosluğu vize vermemektedir. Çevrenizde görüp duyduğunuz tanıdığım var 45 ten küçük bayan ama tek gitti diyenler çoktur. Onlar için bazı firmalar kafile içinden yabancı bir erkeği öz dayısı gibi gösterip suudi arabistan konsolosluğunu ikna ederek almaktadır ki her zaman işe yaramayabilir vize çıkmama ve mağduriyetler zaman zaman yaşanabilir bu yola müracaat eden kimse bu riski almalıdır. Benim kesinlikle tavsiye etmediğim bir yoldur. 

45 yaşından küçük genç aileler olarak gitmek isteyebilirsiniz bunun için sizden istenilen belgeler 2 şer adet nufüs cüzdanı fotokopisi 3 er adet pasaportta kullandığınız biometrik fotoğraf menenjit aşısı yaptırarak aşı olduğunuza dair menenjit aşı kartlarınız vukuatlı nufus kayıt örneğiniz ve en az 1 yıl geçerlilik süresi olan çipli pasaportunuzu vermeniz yeterlidir. 45 yaşından küçük bayanlar kendi mahremleri ile gelecekse onlarda durumlarına göre firma belge ister. Misal Baba kız gidecek kimse ancak kız evli kocası gelmiyor kayın pederi ile eşini gönderiyor. O vakit Koca noterden muafakatname kızın babası taahhütname alır ayrıca hem baba hem eş iki taraflı olarak vukuatlı nufus kayıt örneği alması gerekir ve belirttiğim diğer evraklarla beraber firmaya teslim eder. 

Tek başına yetişkin bir erkek gidecekse onlar için pasaport kimlik fotokopisi resim ve menenjit aşı kartı yeterli olacaktır. 

Buraya kadar anlattığım bilgiler yeterli olacaktır. Ancak umreye kayıt oldunuz ama gitmediniz işiniz çıktı bir mani çıktı bu durumlarda maddi kayıplarınız olabilir. Umre iptalleriniz şayet uçak bileti kesildikten vize alındıktan sonra ise firma bu zararı sizden karşılayabilir her hangi bir maddi kayıp yaşamamak için erkenden bilgi verip iptali gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir husus Mekke ve Mediniye gittiğinizde rahatı keyfi sakın aramayın imtihanlarla dolu bir ibadettir umre bazen yol arkadaşınız bazen akrabanız bazen çalışanlar bazen hastalıklar ve musibetlerle imtihan her an olabilirsiniz. Daima şükür sabır ve istiğfar içinde Allahıın etrafını mubarek ve kutsal kıldığı o beldelerde vaktinizi en istifadeli bir şekilde geçirmeye bakın zira her saniyesi çok kıymetli bir ibadettir. 

Son olarak benim ile umreye gelmek benim kafilelerime katılmak isterseniz özel sorularınız varsa bu konularda www.suleymanyasinakdeniz.com sitesinden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Rabbim şimdiden umreye niyetlenenlere nasip eylesin niyetlenmeyenlere niyet etmeyi ve gitmeyi nasip eylesin.

Umre Nedir?
 
Umre kulluğun tadına varmaktır.

Umre dünya da ahrete yolculuğu başlamadan, bir hazırlıktır cennete.

Bütün dostlara veda edilir, helallik istenilir.

Misali kefen olan, ihram giyinilir.

Ölmeden önce ölmektir onun  adı.

Saç taranmaz, kıl koparılmaz, koku sürülmez, hiçbir canlıya zarar verilmez.

Aslında Umre Allah’dan gayri her şeyi, elinin tersiyle itmektir.

Mal mülk ve haram sevgilerinden sıyrılıp, gerçek bir kul olmanın talimidir, Umre.

Umre, hacer olmaktır çölün ortasında, susuz kalıp Merve ile sefa arasında koşturan.
 
İbrahim olmaktır hacer’ini yapayalnız çölün ortasında Allah için bırakan.
 
Hacer olmaktır sırf Allah emrettiği için o sıcak ve susuzluğa çölde katlanan.
 
İsmail kadar saf bebek kadar masum olmaktır zemzemi onun ayak topuklarından çıkarana teslim olmaktır.
 
Umre bir dokunuştur beytullaha,

Bir kucaklaşmadır kabeye,

Bir öpüştür hacerul esvede.
 
Selam durmaktır makam-ı ibrahimde..
 
İşte bu manevi atmosfer ve şuurla bu lezzete hep beraber erişelim inşallah.
 
 
 
Umre nasıl yapılır?
 
Umre ihlas ile samimiyet ile aşk ile göz yaşı ile yapılır.

Öyle ki kabe ye kavuşmak isteyenlerin hasretiyle girilir ihram denilen, o kefene.

Ayşe annemizin mescidinde iki rekat namaz ile alnımızdan öper seccade.

 
 
İlk rekat niyet ile ihram namazına başlar Umre duası niyazı ve kulluğu.

Kafirun suresi ilk rekatta ikinci rekatta ihlas suresi ile kavuşulur seccadeye ki selam verilir kiramen katibin meleklerine.
 
Lebbeyk sedaları ile kilometrelerce yol kat edilir mikatları sınırları aşarak varılır yüce Allah’ın evine.

Kabe sizi bekliyor siyahnur bakışları ile gözlerinizden öpmeye dillerinizdeki zikirlere iştirak etmeye.
 
Buyur Allah’ım buyur emrine uyduk emrini duyduk huzuruna durduk mülk senindir bende sana aidim senin eşin benzerin ortağın asla yoktur buyur Allah’ım emret seninim ve sana geldim demektir tüm samimiyetle.
 
Bismillahi Allahu ekber diyerek açılan sağ omuz ile hacer-ul esved’e selam vererek bende buradayım ne olur Allah’ım mahşer gününde şahitlik etsin bu kara gözlü dilber bize.
 
Ve devam edilir yedi dönüş yedi salavat binlerce zikir ve tesbihat ile kabe etrafında dönmeye.

Her dönüş bir göz yaşıdır günahlara, pişmanlıktır nefsin bunca sene yedirdiği haramlardan kurtuluştur aftır her nidada aman Ya Rab demekle ebedi huzura kavuşmaktır.

Merve ile sefa arasına hacer annemizin arayışlarına yetişmektir yedi kere.

Zemzem gibi ebedi aşk çağlar yüreklerde Mevla tutkusuyla.

Ve başımızdaki saçlarımız adedince canımız sana fedadır demekle kesilir saçlar, güzellik den feragat edilir işte bu şuur ile yapılır müminlerin aleminde Umre.
 
 
 
Ve merak ediyor gönüller ruhlar bir gıda istiyor kalbi hisler ile Fahri Kainat Efendimiz Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Vesellamden.
 
Buyuruyor Fahri Kainat Umre deki Hadsiz Faziletleri
 
"Bir umre, diğer umreye arada işlenenler için kefarettir. Hacc-ı Mebrûr'un karşılığı cennetten başka bir şey olamaz!"
 
"Kim, hacc veya umre için Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram'a (kadar) ihrâma girerse, geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilir veya cennet kendisine vâcib olur." -Râvi, Resûlullah'ın hangisini dediği hususunda şekke düştü "
 
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Küçüğün, büyüğün, zayıfın, kadının cihadı hacc ve umredir."
 
Hz. Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'dan: "Umre vacib midir?" diye sorulmuştu, şu cevabı verdi:

"Hayır! Ancak, umre yapmanız faziletli bir ameldir. "
 

Mevla Güzel Kabesinde tavafı eşsiz umreleri birbirinden nurani ibadetleri ifa etmeyi nasip eylesin amin 

Araştırmacı Yazar

 

Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SEÇTİKLERİMİZ HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim