08 Ağustos 2018, 14:31 - 
SADAKAT İLE LİYAKATİN TURNUVASINA HAZIR MISINIZ?

SADAKAT İLE LİYAKATİN TURNUVASINA HAZIR MISINIZ?

Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır. (Âl-i İmrân Suresi), 190. Ayet

Aklın bir bütün olarak doğru istikamet üzere hal ve hareket ederek işlevsellik kazanması yerinde ve doğru düşünceden meydana gelen fikir bütünlüğü ile temin edilir. Yeryüzünde hakiki fakirlikse bu değerlerden yoksun, nereden ve nasıl geldiği keşfedilemeyen ısmarlama düşüncelerle cereyan eden çıkmaz konulardır.

 

İnsan elde ettiği başarıyı temin ederken bunu bir his ile kurgular. Bu hisler kalpten beyne intikal ederek loblarda yer edinir. Loblar bu hisleri bilinç altı hücrelere sevk ederek ham halden kıymetlendirip done haline getirilmesini sağlar. Bu hisler kıymetlendirildikten sonra tekrar loblara sevk edilerek burada şekil, düzen, dekor vb. stil çalışmaları ile düş haline gelir. Bu düşler artık beynin ulaşması gereken hedefi, amacı ve yegane arzusu yani vizyonudur.

 

Kısacası çapınız hislerinizden oluşan düşleriniz kadardır.

 

Burada dikkat edilmesi gerekilen husus hislerin kim tarafından, nerede, nasıl, neden ve kiminle kurgulandığı hususuna önem vermek olmalıdır.

 

Strateji kavramının temeli his ile başlar, hırs ile devam eder ve düşlerin gerçekleşmesi sonucu başarı ile biter.

 

Stratejiden yoksun bir his yumağı insanı hırs ile yol aldırırken hars kuvvetini kaybettirir. Bu da kişiyi hassi dedirterek delirttir.

 

Yakın zamanda genel kongresini yapacak olan Ak Parti çok hassas bir sürece doğru ilerlemektedir.

 

Yeni oluşturacağı MKYK, MYK ve diğer teşkilat yapılanmaları hususunda çok dikkatli davranmalıdır.

 

MKYK ve MYK hususunda özellikle referansa değil liyakat ve ideal değerler ön planda tutulmalıdır. Tez + anti tez: sentez teorisinden yola çıkarak ilerlemelidir. Bunun içinde tek tip düşünce ekolu veya iki kere iki kaç eder dediklerinde sen bilirsin efendim diyerek konudan sıyrılmak yerine iki kere ikinin kaç edebileceğini düşünecek kapasitede bir ekip kurulmalıdır.

 

Genç jenerasyonlara olanak tanınmalıdır, lakin bunlarda tek tip değil, göreceli ve farklı kategoriler içerisinden gelmelidir.

 

Dost tavsiyesi ve önerisi ile kurulan bir mekanizma sefa içinde güdülen duygular ile ilerlerken maalesef her zaman cefa ile son bulmuştur.

 

Tarihin tekerrür etmek gibi kötü bir huyu var. Ama tarihe neden böyle oldu diye sorduğunuzda başka düşünceniz yoktu da ondan cevabını verecektir. Bu defa tarihi yanıltalım o zaman. Farklı ve bilimsel bir düşünce içerisinde atağa geçerek yeni bir sürecin oluşumuna odaklanalım.

 

MKYK ve MYK üyelerine öncelikle ve mutlaka sosyolog, psikolog, psikiyatrist gibi bilimsel alan da kendilerini kanıtlamış, değişen dengeleri ve gelişen süreçleri doğru bir şekilde analiz edebilen akademisyenlere öncelik verilmelidir. Bu bilirkişiler savunulan tez karşısına ayrı tez ile çıkarak sentezin oluşumuna katkı sunacaktır.

 

Akıl en büyük nimettir. Bunu kullanarak başarılı sonuçlara ulaşırız. Kullanırken de farklılıklar arası mülahaza yöntemi ile kulvar oluşturarak sureci yönetiriz.

 

Aksi bir durumda herkes çatal düşünce içerisinde ikilem ile şüphe ile hayat sürecektir. Bunların olmaması için tek tip, tek düşünce ve liyakatten uzak kalan ama sadakatli gibi görünen düşünce ekollerine yer verilmemelidir.

 

Başarının temeli liyakattir. Liyakati temin eden denge unsuru muhatabın konuya hâkim olup doğru bilgi eşliğinde sunduğu analiz ile surecin aydınlanması demektir. Ülke ve milletimize gerekli olan da budur. Kararmış zihinler yalnızca aydın ve müreffeh düşünce gücüne sahip akil ve bilirkişilerin sunduğu fikir ve düşünce ile yakılan lambalar öncülüğünde aydınlanacaktır.

 

Aksi takdirde 21. Yüzyılda taşları birbiri ile tokuşturup ateş yakmaya çalışmaya devam ederiz. Soranlara da fantezi olsun diye eski usulleri kullanıyoruz diyerek romantik bir havada yol almaya devam ederiz.


Araştırmacı Yazar

Serdar BozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Ekibi Beni Gizli Toplantıya Çağırdı... Eski İstanbul Ak Parti İl Başkanı Selim Temurci ile Gizli Görüşmenin Perde Arkası...
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Sevenleri Olarak Uyarıyorum Mehmet Fırıncı Ağabeyi Koruyun Muhafaza Edin Acil! Nur Hayat Şuaranın Kaleminden Seçmeler HZ. ALİ'ye (r.a.k.v) ACEM OYUNU Kemalist Hoca Doç. Dr. Avnullah Enes Ateş'e Reddiye
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim