01 Temmuz 2018, 05:11 - 
“Göklerden Gelen Kararı” İNKÂR EDENLER…

“Göklerden Gelen Kararı” İNKÂR EDENLER…

Tarih 27 05 2018. Ömürleri boyunca Dîne ve dindarlara küfredip saldırdıkları halde, seçim öncesi sanal bir Müslüman portresi ile Müslüman halka şirin görünmeye çalışan bir zihniyetin fâni bir temsilcisi, ömürleri boyunca Dînini yaşayanları, “din sömürücüsü” diye suçlamaya kalmış.

“Göklerden Gelen Kararı” İNKÂR EDENLER…

Tarih 27 05 2018.

Ömürleri boyunca Dîne ve dindarlara küfredip saldırdıkları halde, seçim öncesi sanal bir Müslüman portresi ile Müslüman halka şirin görünmeye çalışan bir zihniyetin fâni bir temsilcisi, ömürleri boyunca Dînini yaşayanları, “din sömürücüsü” diye suçlamaya kalmış.

Balıkesir’de gördüğü “Göklerden gelen bir karar vardır” afişini, aklı (!) sıra şöyle tenkit ediyor:

-Göster bakayım kararı, nasıl bir karar bu? Yani Allah'tan karar varmış, öyle söylüyor. Yalana bak. Göklerden gelen bir karar varmış; mail mi geldi, Facebook'tan mı, Twitter'den mi, nereden geldi? Siz kendinizi peygamber mi sanıyorsunuz?

İnancımıza saldıran bu davranış biçiminin; ne kadar aşağılık, din bilgisinden ne kadar yoksun, ne kadar demagojik sahtekârlık, ne kadar ikiyüzlülük, ne kadar komik bir maskaralık olduğu konusuna hiç girmeyeceğim. Çünkü körü körüne takip eden yandaşlarının haricindeki, bunu her gören ve duyan herkes, bu komedi ile mutlaka dalga geçmiştir. Öyle yâ, şu inkâr ettikleri “göklerden gelen kararların” Vahye ve Kur’âna dayandığını nereden bilsin ki?...

Ben bu zavallı fâninin, “din sömürücüsü” diye diline doladığı o cümlenin, ne kadar da çok önemli mesajlar içerdiğine dikkat çekmek istiyorum.

Her Müslümanın bildiği Îmanın altı şartından birisi olan, KADERE ÎMAN konusunu, edebî ve veciz bir şekilde dile getirilen şu şiiri, her Müslüman çok beğeniyor ve çok takdir ediyor. Hâliyle, isteyen dilediği şekilde de kullanıyor. Lâkin bu tercih, bazılarına batıyormuş meğer. Varsın batsın, biz o şiiri inceleyelim:

Sakın kader deme, kaderin üstünde bir Kader vardır. 
Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır. 

Öncelikle bilinmelidir ki, şiirde de belirtildiği gibi, Kader kelimesinin iki anlamı var.

İslâm dininde, kader; ezelden ebede kadar hayır ve şer (iyi ve kötü) meydana gelecek bütün hadiselerin (olayların) Allah katında malum olması, yani takdir edilip kaydedilmesidir.

Kader kelimesinin diğer anlamı da şans, talih, uygulama, yani Mistisizmdeki gibi bizim de “kaz┠dediğimiz, Allah’ın önceden buyurduğu ve belirlediği bir şeyin zamanı gelince yine Allah’ın iradesi ve takdiriyle meydana gelmesi ve şekillenmesidir.

Yani, bir kararın, zamanı gelince meydana gelmesidir.

Şiirin veya o itiraz edilen cümlenin ilk ‘kader’ kelimesi de budur. İkinci “Kader” kelimesi ise İslâm dininde inanılan ve ezelden ebede kadar hayır ve şer (iyi ve kötü) meydana gelecek bütün hadiselerin (olayların) Allah katında malum olması, yani takdir edilip kydedilmesidir.

Atalarımız, boşuna “câhili olduğun konuda SUS” dememişler. Câhili olduğun konuda konuşursan, değil sadece insanların, şeytanın bile maskarası olursun. Çünkü o cümleler bir nevi “VAHYİ ve Kur’an’ı İNKÂR” anlamına da geliyor.

Göster bakayım kararı, nasıl bir karar bu? Yani Allah'tan karar varmış, öyle söylüyor. Yalana bak. Göklerden gelen bir karar varmış; …” Cümlesine tekrar dikkat ediniz, bu inkârı göreceksiniz.

Oysa bu şiirde veya “o pankartta, ne vurgulanmış?” derseniz, şu âyetlere bakınız.

Muhammed Sûresi, 11. Âyet: Şübhesiz Allah, îmân edenlerin yardımcısıdır; doğrusu kâfirlere gelince, onlar için bir yardımcı yoktur. Yani, “sizler Allah’a ve O’nun hükümlerine inanıp doğru hareket ettiğiniz müddetçe, Allah sizlere yardım edecek, inanmayanlara ise asl┠anlamına gelmektedir. Yani, şiirdeki gibi; “NE YAPSALAR BOŞ!...”

Göklerden gelen bir diğer karar da şöyle:

Bakara S., 257. Âyet: Allah, îmân edenlerin dostudur, onları zulümâttan (küfür karanlıklarından) nûra(îmâna) çıkarır. İnkâr edenlere gelince; onların dostları ise tâğuttur (Allah'ın yerine tuttukları şeylerdir), onları nurdan(Aydınlıktan-Îmandan)  zulümâta (karanlıklara) sürükler. İşte onlar ateş (Cehennem) ehlidirler. Onlar orada ebedî olarak kalıcıdırlar.

·        Şimdi “Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır” ın ne demek olduğu anlaşıldı değil mi?

Dilerseniz biraz daha açalım:

Yani; Allah’ın takdiri ne ise o olacaktır. Allah’ın takdiri ise Göklerden gelen vahiylere, yani Kur’âna göre “..îmân edenlere yardımcı olmaktır. İnanmayanlara yol gösterilmez. Sizler ne yaparsanız yapın, asla engel olamayacaksınız. Siz de başarılı olmak ve Cennet ehli olmak istiyorsanız, Allaha cc ve hükümlerine inanmalısınız. Aksi halde hem Allah’ın yardımından mahrum kalırsınız, hem de âhirette Cehennemde ebedî azap çekersiniz…”

Basit bir sağlama yapacak olursak; Yalan söylemek, iftira atmak, yapılanları inkâr etmek, NANKÖRLÜK, ikiyüzlülük vs. kâfirlik sıfatıdır. Çünkü yalan ve iftira haramdır. Bu âdî sıfatlara, göklerden gelen kararlara dikkat eden mü’minler, tevessül etmezler, uzak dururlar…

·        Göklerden gelen birkaç karar ile konumuzu noktalayalım:

Âli İmran, 139. Âyet: O hâlde gevşemeyin ve üzülmeyin! Eğer (gerçekten) mü'min kimseler iseniz, en üstün olanlar sizsiniz!

Mâide, 56. Âyet: Kim Allah'ı, Peygamberini ve îmân edenleri dost edinirse, artık şüphesiz ki galip gelecek olanlar, ancak Allah'ın taraftarlarıdır.

Tevbe, 32. Âyet: Allah'ın nûrunu ağızlarıyla (güyâ) söndürmek istiyorlar; hâlbuki kâfirler hoşlanmasa da Allah, mutlaka Nûrunu tamamlayacaktır... Vesselâm.

NOT: Bu yazı 2018 Mayıs ayının sonunda kaleme alınmıştı…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER A.Raif ÖZTÜRK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BEDİR ASHABINDAN SALEBE
Y
Nurcan CANKORU
KİMDEN
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK SENDROMUNDAN KURTULMAK LAZIM “Türkçe E Z A N” ve ‘Normal Ezan’ hakkında. MEVLİD-İ NEBİ GÜL - SEREN - AKIL - ZEKA VE GÜVEN
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim