09 Haziran 2018, 22:43 - 
HER GELENİ HIZIR, HER GECEYİ KADİR BİL

HER GELENİ HIZIR, HER GECEYİ KADİR BİL

Ebû Hanife'nin: "Kadir Gecesi, sadece belli gecelerde değil, senenin 365 günü içindeki her bir gecede aranmalıdır" ifadesi çok ama çok manidardır!

Çoook sıcak!

Günler çok uzuuun!

Sahura kalkmak zooor!

Açlığa ve susuzluğa dayanamam!

Ya sağlığım bozulursa!

Oruç tutanlardan daha çok, oruç tutmaya niyeti olmayanların her Ramazan ayı öncesi yaptığı ve yıllardır yapmaktan da bir türlü sıkılmadıkları bu boş tartışmalara, bu Ramazan öncesi de şahit olduk.

Yetişkinler olarak, bu tartışmaları kulak ardı edebiliyoruz ama genç neslin bu negatif algı çalışmalarından etkilenme olasılığı hayli yüksektir. Bu durumu bertaraf etmek için yavrularımızı 8-10’lu yaşlarda, önce yarı zamanlı ve biraz daha büyüyünce de tam zamanlı olarak oruca yavaş yavaş alıştırmalıyız. Aksi takdirde Allah muhafaza, ileride bu garip sorulara bizler de muhatap olabiliriz.

Oysa Peygamber Efendimiz; “Oruç tutunuz sıhhat bulunuz. Her şeyin bir zekâtı vardır, bedenlerin zekâtı da oruçtur.” buyurmuştur. Hatırlayalım ZEKÂT, malı temizleyen ve arttıran demekti. Bunu bedenimize uyarlarsak, vücudu temizleyen ve sıhhati arttıran demek oluyor.  Yani orucun sıhhate zararı değil, bilakis çok faydaları olduğu bilimsel bir gerçektir.

Mukabeleydi, İftardı, Teravihti ve Sahurdu derken, bir Ramazan'ı Şerifin daha sonuna hızlıca geliverdik. İftar sofralarını SADECE yemek çeşitleriyle değil de, misafir ve fakir-fukarayla zenginleştirenlere selam olsun.

Rabbim tutmuş olduğumuz oruçlarımızı, vermiş olduğumuz fitre, zekât ve sadakalarımızı ve diğer tüm ibadetlerimizi kabul buyursun. Bu arada belirlenen asgari tutardan az olmamak şartıyla, kendi yaşam standardınıza göre hesaplayacağınız fitrelerinizi, bayramdan önce fakirlere vermeyi unutmayalım!

Ramazan ve Oruçla gönüllerimizin buluşup huzur bulduğu bu eşsiz Rahmet, Mağfiret, Huzur ve Bereket iklimini ve Ramazan ile kazandığımız güzel hasletlerimizi, Ramazan sonrası da devam ettirebilmeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin.

RAMAZAN’DA MܒMİNLER, YENİ ŞARJ OLMUŞ AKÜ MİSALİ ENERJİYLE YÜKLENİRLER

Üç aylar ve onun son merhalesi olan Ramazan’da ruhumuza yüklediğimiz bu enerji, manevi bir güçtür. O enerjinin küçücük bir zerresi bile, idraki olanı sonsuza uçurur, Rabbine kavuşturur, iyi ve eşsiz güzelliklere koşturur, bereketli nimetlere kavuşturur.

Ey ömür sermayesini boş ve beyhude işlerle geçiren insan!

Rabbinin razı olacağı yepyeni bir hayata başlayabilmen için her yıl Ramazan ayında bir ömre bedel Kadir Gecesi sana lütfedilmiştir.

Yüce Rabbin nezdinde değerini yükseltmenin yolu, hayatını 'Her geleni Hızır, her geceyi ‪Kadir bil' şuuruyla sürdürmekten geçer.

Allah katında yeniden yücelmenin yolu, sürekli nefis muhasebesi yapmaktan, gafletle geçen hata ve günahlarından kararlı bir şekilde tövbe etmekten geçer.

Ebû Hanife'nin: "Kadir Gecesi, sadece belli gecelerde değil, senenin 365 günü içindeki her bir gecede aranmalıdır" ifadesi çok ama çok manidardır!

Bu veciz ifadeden anlıyoruz ki, yılın her gününü Allah’ın rızasına uygun bir şekilde yaşarsak, Allah Teâlâ da, o samimi yüreğimize elbet bir gün iltifatlarda bulunacaktır.

Mevla'mız, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ve bir ömre bedel Kadir Gecesi hürmetine, tüm günah yüklerinden arınmış HAYRA ANAHTAR, ŞERRE KİLİT OLMUŞ OLARAK; sağlık sıhhat, âfiyet ve huzur içerisinde nice nice Ramazanlara ve Kadir Gecelerine sevdiklerimizle birlikte kavuşmayı cümlemize nasip eylesin.

Selâm, Sevgi ve Dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNU NİYET EDİP, BAŞLANILAN ORUCU BOZMAK
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
GÖRMEK LAZIM GEREKÇELİ KARAR GEREKÇELİ KARAR VAKİT SEHER VAKTİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim