02 Haziran 2018, 21:53 - 
KISSADAN HİSSE

KISSADAN HİSSE

Bu yazımda anlatacağım size bir KISSA, alsın herkes kendince bir HİSSE…

Mahallemizin özü sözü bir insanlarından Cumhur amca ile gündeme dair hasbihal ediyoruz. Cumhur amca, 72 yıllık ömrüne çok şeyler sığdırmış, milli ve manevi değerlerine bağlı, etrafında sevilip sayılan, fakir-fukarayı gözeten muhterem bir insan.

Sayısız darbeler, muhtıralar, krizler, hükümetler görmüş ve dünya ölçeğinde bir şirket sahibi olan Cumhur amcayı hazır bulmuşken 24 Haziran seçimleri hakkındaki düşüncesini sormamak olmazdı.

 

Cumhur amca;

24 Haziran seçimlerinde, KİME - NEDEN oy vermeliyiz diye bir soru sorsam cevabın ne olurdu?

 

-Evladım; Ben gibi bir fakire, dünya ölçeğinde büyük işlere imza atmış, istikbal vaat eden, çok kıymetli bir şirketin büyük hissedarı olmayı nasip ettiği için Rabbime binlerce kez şükürler olsun. Bizim şirketin durumu ile ülkenin durumu neredeyse birebir aynı. Sana şirketle ilgili bir anımı anlatayım. Bu anlatacaklarımı, ülke gündemine uyarlayarak sorduğun sorunun cevabını kendin çıkar.

 

-Bizim şirketimiz, babadan kalma tarihi geçmişi olan bir şirket... Bizim şirket, tıpkı Türkiye’miz gibi çok badireler atlatarak bugünlere gelebildi. Defalarca iflasın eşiğinden döndük, çalışanlarımızın maaşını ödeyemediğimiz günlerimiz oldu. Öyle dönemler yaşadık ki, tüm gelirlerimiz, borçlarımızın faizini ödemeye yetmiyordu. Pansuman çözümlerle günü kurtarmaya ve bankalardan borç alarak çarkı döndürmeye çalışıyorduk. Bu durumu terse döndürmek için şirketin başına sayısız yöneticiler geldi gitti ama bir türlü istikrarlı bir gelişim sağlayamadık.

Bu iniş çıkışlar neticesinde artık yolun sonuna gelmiştik ve iflasın eşiğindeydik. Bu krizden çıkış için radikal bir karar alarak üst yönetim takımının tamamıyla yollarımızı ayırdık. Şirketin başına, geçmişini bildiğimiz adam gibi bir adam getirerek ona çalışacağı takımı kurma fırsatı verdik.

 

-Allah razı olsun ondan. O’nun göreve başlamasından sonra, şirkete bir huzur havası hâkim olmaya başladı. Batmak üzere olan borç batağındaki şirketi, önce borçlarını düzenli öder hale, sonra da kar eden ve bunu çalışanlarına yansıtan bir şirket haline getirdi. On yıl gibi bir sürede borçlarımızı sıfırladık. Yaptığımız stratejik yatırımlarla önce bölge ölçeğinde, zamanla da dünya ölçeğinde büyük projeler yapmaya başladık. Ondan önce hayal dahi edemediğimiz birçok büyük işi, onun döneminde rutin işlerden bir işmiş gibi yapar hale geldik.

 

Cumhur amcaaaa sizin şirketten ülke gündemine, yani bizim soruya gelsek diyorum!!!

 

Evladım, sabırlı ol anlatacaklarım daha bitmedi. Az önce anlattıklarımı başarmış olmasına rağmen, bundan on yıl önce yönetim kurulu üyelerimiz, “15 yıldır bu genel müdürle çalışıyoruz. Tamam, şirketimize çok büyük ve önemli hizmetleri oldu, batık durumdaki şirketimizi, dünya klasmanında söz sahibi bir şirket durumuna getirdi ama aradan 15 yıl geçti artık bir değişim yapmanın zamanı geldi, hem bu yöneticinin yüzü de zaten çok eskidi. Başkalarını da denemekte fayda olabilir” dediler ve şirketin yeni genel müdür adaylarıyla ön görüşme yapma yetkisini de yönetim kurulu başkanı ve büyük hissedar olduğumdan bana verdiler.

 

Bu gereksiz değişime karşı olmama rağmen, yönetim kurulunda alınan karar gereği şirketi,  bulunduğu noktadan çok daha ileri hedeflere taşıyabilecek geniş görüşlü, moda tabirle vizyon sahibi, başarı hikayesi olan bir genel müdür bulmak için arayışlarımız başladı. Araştırmalarımız neticesinde genel müdürlük için birkaç aday bulduk. Her sorumlu patron gibi ben de, yıllarımı verdiğim şirketimi yönetecek bu genel müdür adaylarını daha yakından tanımak amacıyla mülakat için şirketin merkez binasına davet ettim.

 

Şirketle ilgili hedeflerini anlatması için ilk adayla görüşmeye başladım. Benim dış görünüşümden etkilenmiş olmalı ki, hiç konumuz olmadığı halde söze başlar başlamaz “efendim bugüne kadar abdestsiz sokağa çıkmışlığım yoktur, hiçbir iş görüşmesine Hz Musa’nın duası olan “Rabbişrahli” duasını okumadan başlamam, hiçbir evraka besmelesiz imza atmam…” gibi bir cümleyle konuşmasına başladı.

 

-Bunları anlatmanıza gerek yok, daha önce çalışmış olduğunuz yerlerden hakkınızda detaylı bilgi aldık. Anlattığınız bu konularla uzaktan yakından bir ilginizin olmadığını hatta tarif ettiğiniz tarzdaki insanlara, karşı olduğunuzu eski çalıştığınız yerlerden öğrendik. Hatta sosyal medyadaki paylaşımlarınızdan gördük ki, Ramazan ayında birasız plaja inmiyormuşsunuz. Hakkınızı yemeyelim, içtiğiniz biranın parasını kendiniz ödüyormuşsunuz onu da paylaşımlarınızdan gördük.

 

-Siz bu şirketi yönetmeye talip bir aday olarak, bunları geçin, projelerinizi bizimle paylaşın ki, sizinle çalışıp çalışamayacağımıza karar verebilelim.

 

Ben, çok büyük projeleri olan birisiyim ama bugüne kadar bunları hayata geçirebileceğim bir çalışma ortamını maalesef bir türlü bulamadım. Çok kez talep etmeme rağmen kendi aile şirketim bile bana güvenip şirket üst yönetiminde görev vermedi. Bu paha biçilmez birikimimi sizin şirketinizde hayata geçirme konusunda çok ama çok istekliyim. Çünkü burasını, kendi aile şirketimizin üst yönetiminde görev alabilmem için, çok önemli bir basamak olarak görüyorum.

 

Eğer beni seçerseniz ilk iş olarak, benden önceki genel müdürün yaptırdığı ve şirketin genel merkezi olarak kullandığınız yüksek teknolojiye sahip bu binayı yıktırarak işe başlayacağım.

Yine bu şirketi dünya klasmanında lider bir şirket yapma hedefiyle önceki genel müdürün başlatmış olduğu yerli ve milli projelerin tamamını iptal edeceğim. O paraları repoya yatırıp yüksek gelir elde edeceğim.

Bunca batılı büyük şirketler varken, bizim dünya klasmanında lider bir şirket olmamız zaten mümkün değildir. Gelişmiş büyük şirketlerin alanına girerek rekabet etmemeliyiz. Bu tarz projelerle zaman kaybetmeye gerek yok. Günümüz küresel dünyasında bu anlayış çağdışıdır.

Parasını verip uluslararası büyük şirketlerin ürettiği güvenilir hazır ürünleri, kolayca almak varken, ARGE çalışmalarına bunca yatırım yapmayı kaynakların israfı olarak gördüğümden onları da iptal edeceğim.

Velhasıl, benden önceki yöneticinizin yapmış olduğu işlerin neredeyse tamamı, yanlış ve bu çağın gerçekleriyle örtüşmeyen işlerdir. Onun yaptığı tüm işleri yıktığım gün, göreceksiniz her şey kendiliğinden düzelecek ve şirketimiz bugün olduğu yerden çok daha farklı bir yerde olacak.

 

-Büyük bir şaşkınlıkla bu kişiyi dinledim ama dinledikçe içim karardı. İlk adayla mülakatı sonlandırıp ikinci adayı davet ettim ama o da, bir öncekinden farklı olmadığını çok kısa bir sürede belli edince uzatmaya gerek görmeyerek mülakatı sonlandırdım. Ben, mevcut şirketi daha ileri noktalara taşıyacak bir yönetici ararken, karşımdaki yönetici adayları, gecemizi gündüzümüze katarak bugünlere getirdiğimiz şirketi nasıl batıracaklarının adımlarını büyük bir pişkinlikle anlatıyorlardı meğer.

Ertesi günü beklemeden acilen yönetim kurulunu toplayarak mevcut genel müdürle yola devam etmemizin gerekliliğini onlara gerekçeleriyle birlikte anlattım. Yönetim kurulumuz ikna oldu ve mevcut genel müdürle yola devam etme kararı aldık.

 

İyi ki onunla devam etmişiz çünkü daha önce planladığımız projeleri bir bir tamamladık. Bu projeler sonucunda dünya ölçeğinde bir şirket olma hedefimize ulaştık. Karlılığımız, beklentilerimizin çok üstüne çıktı yatırımlarımızı her yıl katlayarak arttırdık. Çalışanlarımızın refah seviyesi tatmin edici mertebelere ulaştı. Yaptığımız stratejik yatırımlarla önceki yıllarda ithal ettiğimiz çoğu ürünü, yerli ve milli imkânlarla kendimiz yapar hale geldik. Ömür, su misali akıp gidiyor evladım. O da, ben de yaşlandık ve her ikimizde beş yıl önce emekli olduk. Onun döneminde kurmuş olduğumuz kurumsal yapımız ve iç bünyemizden yetiştirdiğimiz genç yöneticiler sayesinde bugün, bizler olmadan da şirket adeta bir saat gibi tıkır tıkır işlemeye devam ediyor.

 

Eveeet, bu yazımda anlattım size bir kıssa, alsın herkes kendince bir hisse…

 

Selâm Sevgi ve Dua ile…

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim