26 Mayıs 2018, 15:06 - 
KALEM OLMASAYDI KALP DURURDU

KALEM OLMASAYDI KALP DURURDU

Kalem kelamın aynasıdır.

İnsanoğlu hayat sürerken kendisine sunulan renkli kareleri keşfettiği sürece huzurlu mutlu ve başarılı olur. Sadece bunun ile de yetinmez ailesine sevdiklerine merhametli ve yardımsever olur.

 

Çevresine duyarlı ve faydalı olur. En önemlisi adil olur. Hak gözetir, kanun ve nizami temin etmek için mücadele sarf eder.  O belki başka hayaller kursa da ilahi makam sahibi olan yüce Allah kaderinde bir nizam ve intizam gözetmeyi nasip eder. Belki tüccar olmak ister,  belki bir zanaat ustası ya da iyi bir sanatçı. Ama Allah ona layık olduğu ve kaderindeki görevini nasip edip zaman içerisinde de ona ufkun ötesinde ki yanan kandilleri görme fırsatı sunar.

 

Bir yazar olarak genelde insanları dinlemekten çok bazen izleyerek bazen de okuyarak tanımaya,  tanımlamaya, sosyolojik ve psikolojik açıdan anlamaya özen gösteririm. Dilinden dökülenler aslında pek kulağıma hitap etmez, gözleri ile kaşları arasındaki çakra oranı aslında zihninde ne var ne yok görmeye olanak tanıyan bir güzelliği sunar.

 

Bazen günlerce konuştuğun insanı hiç anlamazsın. Ama okuduğun bir insani bazen bir kaç saat dinlediğin ve izlediğin vakit sanki senden bir parça da onda varmış ve ya ondan bir parça da sende varmış gibi sahiplenircesine dostane duygu ile kucaklarsın.

 

Gönül ile muhabbete giden yol ayrı bir serüvendir. Bu serüvenin boyutlar arası ışınlanmasını sağlayan kalemdir.  Soyuttan somuta geçmek ise kalemin raks ederek dillenip kelam olması ile mümkün olur.

 

Tam da bu anlattığım serüveni tanımlayan ve tamamlayan kıymetli bir insandan söz edeceğim.

 

Tesadüf eseri elime geçen bir kitap oldu. Aslında tesadüf dediğime bakmayın en güzel pusula kitaptır. Bir gün yazı yazarken elimdeki kaleme odaklanıp yahu sen olmasaydın ne olurdu sorusuna bir cevap bulamazken yıllar sonra yanıt uzaktan bir kelamdan geldi. Dedi ki kalem olmasaydı kalp dururdu.

 

Kitabın kapağına baktım Siyah bir kaplama zifiri karanlık sanki dünyadaki en büyük bela olan cahilliği anımsatıyor üst üste kitaplar ve onların üstünde yanan ve etrafı aydınlatan bir mum sanki cahil karanlığı aydınlatıyor. Ortada açık bir kitap ve arasında bir gözlük dinleyin beni bakın ne anlatacağım der gibi kitabın içine sürüklüyor insanı. Başlık nedir diye soracak olursanız ‘‘bir hâkimin gönül damlaları, aforizmalar.’’

 

Okurken içinde İbn-i Haldun’u gördüm. İlerledikçe hoca Ahmet Yesevi beyitlerini Hikmetin esasları olarak işittim. Ortalara doğru vardığımda Yusuf Has Hacıb ile sohbet ettim. Sona varıp tekrar kendime dönerken yunus ile az da olsa yol da yürüdüm. Bu saydığım kıymetli şahsiyetlerin ortak noktası adalet ve nizamdı. Kitabın konusu ile aynıydı.

 

Sonra kitabın yazarını,  ruh dünyasını, ideal hedeflerini, insanlara bakış açısı ve sosyal yaklaşımını merak ettim. Videolarını izleyip kalem ile ele aldığı kelamı ince bir süzgeçten geçirdim. Ne yazmışsa onu anlatan ne anlatıyorsa onu yazan güzel bir eser ile karşılaşmayalı uzun zaman olmuştu.

Bugün hayatın her alanında makamın verdiği güçten zehirlenmeyen, kibir ve ego hırsından uzak duran, adaletin olmadığı yerde hayat olmaz diyerek azimle mücadele eden insanlara çok ihtiyaç var.

 

Tamda bu anlattığımız güzelliklere sahip olan kitabımızın yazarı bölge idare mahkemesi hakimi sayın Necati Daştan beyin bilimsel bir camia içerisinde daha büyük ve daha güzel çalışmaların icra edilmesi adına adalet Akademisi'nde eğitim veren aktif bir yönetici olması lazım.

 

Yeni genç hâkim ve savcı adaylarına mesleğe başlamadan önce aşılanması gereken öncelikli eğitim ahlak, dil, hal ve his olmalıdır. Daha sonraki aşamada bilinç ve ruh olarak hakiki manada düşünebilme kapasitesine eristikten sonra nizam, adalet ve devlet ahlaki eğitimi verilmelidir. Bu değerlerin temin edilmesi kişiyi hırs ve ihtirastan uzak tutup makamın cilvesine aldanıp ne oldum delisi olmaktan alıkoyar. Kurallar bütününe örnek bir hayat içerisinde ilkeli bir hayat sürerek ilkel yollardan uzak tutar.

 

Nereden geldiğini unutmamayı aşılayan,  Vefa'nın bir semt yada mahalle değil kazanılması zor ve kaybedildiğinde tekrar temin edilemeyen bir erdem olduğunu anlatan, aldığı kararların kişisel ve duygusal değil mutlak suretle kanuna dayalı olmasına öncelik vermeyi aşılayan bir adalet formasyon eğitimi ile güçlü bir ülkenin kalesinde ki burçlar sağlam zemin ile korunacaktır.

 

Bu saydığımız kategoriler oluşturulacak güçlü bir konsept ile işini ideal doğrultusunda güzel bir şekilde gerçekleştiren Necati Daştan Bey gibi aynı kriterlere sahip olanlar ile sağlanmalıdır. 

 

Bu değerleri temin edecek bilgi, birikim, tecrübe ve ideale sahip olan Sayın Necati Daştan beye çalışmalarında başarılar dilerim

 

Araştırmacı yazar

Serdar BozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Ekibi Beni Gizli Toplantıya Çağırdı... Eski İstanbul Ak Parti İl Başkanı Selim Temurci ile Gizli Görüşmenin Perde Arkası...
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Sevenleri Olarak Uyarıyorum Mehmet Fırıncı Ağabeyi Koruyun Muhafaza Edin Acil! Nur Hayat Şuaranın Kaleminden Seçmeler HZ. ALİ'ye (r.a.k.v) ACEM OYUNU Kemalist Hoca Doç. Dr. Avnullah Enes Ateş'e Reddiye
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim