20 Mayıs 2018, 13:17 - 
BAŞDANIŞMAN MI YOKSA TAŞ DANIŞMAN MI?

BAŞDANIŞMAN MI YOKSA TAŞ DANIŞMAN MI?

Sayın cumhurbaşkanının oturup bir değil iki defa düşünmesi lazımdır.

Cumhurbaşkanı fikir sahibi olmak için aldığı baş danışmanlardan bazıları destek yerine köstek oluyor. Başdanışman olarak yanında memurluk vazifesi verdikleri kişilerden bazıları dışarı da kendisini kraldan çok kralcı görürken hizmet sunduğu makama da fikir ya da teori değil taş taşıyor. Demek ki bunlar başdanışman değil taş danışman.

 

Kendi ürettikleri bir tez yokken dışardan ithal edilen bazı zararlı politika terimlerini faydalıymış gibi dile getirmeleri ve bunu yaparken isimlerinin başına da cumhurbaşkanı başdanışmanı ibaresi koydurulması halk tabanında cumhurbaşkanının da ayni düşüncede olduğu ve bunları danışmanlar aracılığı ile kendisi söylettiği gibi bir tez oluşuyor.

 

Bir kısım halk kitlesi hayır böyle değil dediklerin de; olur mu kardeşim farz et ki ben cumhurbaşkanıyım benim memurun olan bir danışman bana rağmen benden habersiz nasıl basında açıklama yapar, hemen kulağını çeker kapının önüne koyarım, memursa memurluğunu bilecek. Mahalle pazarı değil burası.  Birisi çıkacak marul diyecek, diğeri maydanoz diyecek, aradan birisi de çıkacak hıyar diyecek, belki millete gerekli olan domatestir kim nereden bilecek. Hal böyle olursa millette seçimde ne diyecek. Millet artık hakikati görüyor, bu gibi hadiseleri artık duymak ve görmek istemiyor.

 

Cumhurbaşkanlığında başdanışman olan kişi kendisine verilen görev alanı dahilinde süreci araştırır. Araştırmasını istişare ve inceleme ile geliştirir. Konunun uzmanları ile mülahaza yapar ve sonuç olarak ortaya çıkan tezi getirip amiri olan cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği özel kalemine bırakır ve köşesine çekilir. Yabancı devlet başkanlarının ve temsilcilerinin dahi randevu ile görüşebildiği bir makam olan cumhurbaşkanlığı birkaç ne olduğu belirsiz kişi tarafından yıpratılmamalıdır.

 

Danışman kişi okuyan, araştıran, inceleyen, analiz eden, konuları süzgeçten geçiren ve mutlak suretle kaynak sunan bir tez üretimi ile mesul olmalıdır.  Eline kitap almamış kitapsızın kalkıp ne verecek fikri ne de düşüncesi vardır.

 

Peki ne yapar bu eline kitap almamış kitapsız kişiler. Cukurambarda, Bahçelievler'de vb. Muhtelif yerlerde cafelerde otlanıp demlenirken ithal olarak servis edilen fikir ve düşünceler ekseninde zehirlenmiş şuurları ile sadece dezenformasyon oluştururlar.

 

Sayın Cumhurbaşkanı yeni Türkiye yolunda emin adımlar ile ilerlemek istiyorsa baş danıştıkları ile taş danışmanları arasında ince bir süzgeç ile eleme yapması lazımdır.

 

Ve bu kişilere bir memurluk görevi verildiği hatırlatılıp kimse kendisini olduğundan yukarıda görüp kibir zehirlenmesine kapılmaması için uyarılmalıdır.

 

Bunlar arasında dosya takipçileri yapan var mı yok mu hassas bir şekilde araştırılmalıdır.

 

T.v. Programları,  röportaj ve gazeteye verilen makaleler yasaklanmalıdır. Veya izne bağlanmalıdır. Eğer bu eylemleri gerçekleştirmek istiyorsa danışmanlık görevinden hemen anında men edilmelidir.

 

Ekranda cumhurbaşkanı bir konuşma yapıp sözcüsü bu konular hakkında açıklama yaparken bazı başdanışmanların tavırları direk cumhurbaşkanı açıklaması ile çelişki yaşamaya sevk etmektedir.

Bu kişiler bir iş yükünü hafifletmek için mi geldi yoksa farklı bir amaç peşindeler mi tespit edilmelidir.

 

Askeri strateji ve güvenlik politikasından hiç anlamayan ve hiç okuyup araştırmayan, okumaya zaman mı var diyerek kendisini yoğun birisi olarak göstermeye çalışan eski Türkiye artığı Yalçın Topçu haddi olmayarak artık NATO’dan çıkma vakti gelmiştir diyorsa milli savunma bakanlığı ne yapsın.

 

Yiğit Bulut’un saçlarını jöle fıçısından çıkartıp mankenlik yarışına girer gibi ekranda Show yapıp daha sonra gazetelerde Af gelmeli diyerek manşet atıyorsa adalet bakanlığı ne yapsın.

 

İlknur çevik ekran karşısında yeniden bir çözüm süreci olabilir diyorsa içişleri ve dışişleri bakanlığı ne yapsın.

 

Sayın cumhurbaşkanının oturup bir değil iki defa düşünmesi lazımdır.

 

Unutulmamalıdır ki bir kaç kendini bilmezin hoyrat çıkışları ile şekil alan bir süreçte zarar gören evvela devlet sistemi olur. Sistemi sarsılan devlet yara alır,  güç kaybeder. Güç kaybeden bir devlet ilerleyemeyip yerinde sayıklar ve gerileme sürecine girer. Buradan zarar gören millet olur. Ülke olur. Hal böyleyken muasır medeniyet sadece bir hayal olur.

 

Hâlbuki devlet işleri için kurumlar vardır.  Bu kurumlardan sorumlu bakanlar vardır. Asıl sorunlar ile hemhal olup çözmesi için mücadele edecek olan bu kurumlar daha aktif ve daha pozitif bir şekilde işlevselliğe kavuşturulmalıdır.

 

Papağan görünümlü bir kaç karganın cazgırlığına itibar edilmemelidir. Bu kişiler de mutlak suretle araştırılmalıdır. Kiminle oturdukları, kiminle ve nerede demlendikleri, ne iş gördükleri devlet tarafından araştırılıp Cumhurbaşkanına sunulmalıdır. Sonrada gereği icra edilmelidir. Yakın çevrede yapılacak bir temizlik ile at izi ile it izinin karıştırılmaması garanti altına alınacaktır.

 

Seçime sayılı günler kala cumhurbaşkanının baş danışmanlarına bir ihtar çekmesi ve kesin uyulması gereken konular hususunda uyarması lazımdır.

 

Cumhurbaşkanı aynı zamanda iktidar partisinin genel başkanıdır. İhtiyaç mukabilinde bir konu varsa bu süreçte araştırma ve incelemeyi yapacak yer parti merkezi ve genel başkanın görevlendirdiği parti danışmanlarıdır.


Cumhurbaşkanlığı başdanışmanları değildir. 


Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyarın basında yaptığı açıklamaları da göz önüne aldığımızda Cumhurbaşkanı etrafına örülen örümcek ağının hangi süzgeçte yer aldığı da az çok belli olmaktadır.


Araştırmacı Yazar

Serdar BozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
KİMDEN
Y
Metin ALKAN
DÜNYAYI YÖNETEN ADAM ROTHSCHİLD PARA İMPARATORLUĞU
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Umre Tatil Değil Meşakkatleri içinde Manevi Zevkleri Uhrevi Duyguları Yaşatan Bir Müekked Sünnet İbadettir “ANDIMIZ” ve Etki Alanları? PARANIN DA SATIN ALAMAYACAĞI ŞEYLER VARDIR Ehli Sünnet Müslümanların LUT kavmi ile İmtihanı
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim