04 Mayıs 2018, 20:03 - 
CEHENNEMİN YAŞAM  STANDARTLARI!

CEHENNEMİN YAŞAM STANDARTLARI!

..........


Allah’u Teâla insanı yarattıktan sonra onların kolayca anlayabileceği (Kamer 54/17-22-32-40) tarzda, ayrıca  hidayet  kaynağı olan kitabı (Nahl 16/64) müjdeleyici ve uyarıcı (Ahzâb 33/45) bir Peygamberi de  göndererek kendi kanunlarını ayrıntılı bir şekilde açıklamıştır.(Hûd 11/1)

İnsana doğru ve yanlış yolu göstererek hangi yola gideceğinin kararını kendi hür iradesi ile vermesi istenmiş (İnsan 76/3) bu kararın sonucu olarak yaptığı eylemlere göre mahşerde hangi kategoride sahne alacağı bildirilmiştir.(Şûrâ 42/7)  

Cehennemî yaşamın rezervi aslında dünyadan yapılmış olup, ölüm esnasında  Meleklerin yüzlerine ve arkalarına vurması ile başlayan (Enfâl 8/50) ellerini uzatıp ruhunu çıkartılması ile devam eden (En’âm 6/93) onların ölüm esnasında tekrar dünyaya dönüp iyi işler yapmak için yalvarıp (Mü’minûn 23/100) ama hiçbir gücün onları geri döndürememesi ile (Vâkıa 56/87) son bulan ilk yolculuk hatırasının ardından…..

KONUKLARINI  uzaktan  gören cehennemin öfke krizine girip kükremesi (Furkân 25/12) günahların çeşitliliğine göre tasnif edilen yedi kapı kapasiteli (Hicr 15/44) ve her birinin girişleri oldukça dar olan (Furkân 25/13) içindeki ateşe zaman zaman müdahale edilip arttırılan (İsrâ 17/97) bir mekan!

Doymak  bilmeyen yapısı ile dile gelen (Kaf  50/30) etrafı duvarlar ile çevrili (Kehf 18/29) içinde kuyusu olan (Meryem 19/59) üzeri uzun sütunlarla kaplı  (Hümeze 104/9)  kapıları kilitli (Beled  90/20) bir mekan!

Elleri ve ayakları uzun zincirlerle bağlanmış (Hâkka 69/32) aynı zamanda günahkarların birbirlerine bağlı olduğu (İbrahim 14/49)  yaka paça itilip kakılarak (Rahmân 55/41) ve oraya girenin ağzından lanet cümleleri dökülerek feryat edilecek (A’râf 7/38) bir mekan! 

İnsanın ayaklarının altından ve başının üstünden (Ankebût 29/55) yanlarından ve arkasından (Tevbe 9/35) yani dört bir çevresinden azaba hedef olan ve her birini inim inim inlettikten sonra (Enbiyâ 21/100) nefes nefese bırakıp hıçkırıklara boğan (Hûd 11/105) bir mekan!

Derilerine konuşma izini verilip her şeyi anlattıktan sonra (Fussilet 41/20-21) yanmaya başlayan yandıkça soyulan derilere, azabı tekrar tatmaları için yenilenme emri verilen (Nisâ 4/56) ateşin etkisinden dolayı dişleri dışarı çıkartan (Mü’minûn 23/104) ateşin bir annenin yavrusunu sarmaladığı gibi sarmalayan (Kâri’a 101/9) bir mekan!

Acıdan dolayı oradan çıkma teşebbüsüne yeltenip engellenen ve “Azabı tatmanız gerek” diye geri iade edilen (Hac 22/22) azabın hafifletilmesi için bir güne bile razı olunup görevliye dil dökülen (Mü’min 40/49) bir mekan!

Hararetten dolayı su istenilen (A’râf 7/50) karşılığında ise boğazından aşağı bir türlü geçmeyen (İbrahim 14/16-17) geçse bile bu seferde bağırsakları parçalayan (Muhammed 47/15) yüzü tanınmaz hale getiren iğrenç bir irinli su ile servis yapılan (Kehf 18/29) bir mekan!

Açlığını gidermeyen dikenli çalılar (Gaşiye 88/6-7) yenildiğinde erimiş maden gibi karını kaynatan (Duhân 44/45) kökleri cehennemin en alt zemininden beslenen (Sâffât 37/64)  zehirli bir ağaç olan (Duhân 44/43) yemek menülü bir mekan!

Derdini anlatacak yakın bir dostu bile olmayan (Hâkka 69/35) faydasız dostlardan dolayı öz eleştiri yaptıran (Furkân 25/28)  kendilerini yoldan çıkaranlara azabının kendisinden fazla olmasını isteten (Ahzâb 33/68) bir mekan!

Ölüm esnasında yalvarmalı nakaratların (Mü’minûn 23/100) cehennemin içinde de devam ettirtten (Fâtır 35/37) bir mekan!

Kendi bedenleri ile uyumlu elbisenin (Hac 22/19) hemen tutuşup alev alan ve yüzünü dağlayan özelliği ile (İbrahim 14/50) ölümün temenni edilip “Ret” kararı verilen ölümsüzlük diyarı (Furkân 25/14) bir mekan!

 Ya Rabb!  Kurtuluşu olmayan cehennem azabını bizlere gösterme.(Furkân 25/65)

 

Zihin dünyamda daha bir yığın ayetler olmasına rağmen, yüreğimin takatı bu kadarına dayanabildi.   ALLAH’IM BENİ AFFET.

Mahir DEMİRKOLYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER MAHİR DEMİRKOL HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCU İLE İLGİLİMESELELER
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetö Gerçekleri ve Son Gelişmeler Takip Kanalı Google Play Storide Kullanıma Açıldı Fetullahçı Terör Örgütünün İhanet Günlükleri BİZİ DİNLEYİN!!! Ak Partiyi Bitirmek için Ak Parti içi Yürütülen Gizli Operasyonlar
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim