02 Mayıs 2018, 11:45 - 
AH! BU İNSANOĞLU

AH! BU İNSANOĞLU

KİMSİN SEN EY İNSAN?

Üzerinden uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen henüz anılmaya layık bir varlık bile değilken (İnsan76/1) insan türünü bizim bilmediğimiz bir çamur ile yaratmaya başlayan (Secde 32/7) DNA’sına iyiliği ve kötülüğü nakşeden (Şems 91/8) aç iken doyuran, hasta olduğunda şifa veren, nefes aldığında geri vermesini sağlayan (Şu’arâ 26/-79-80-81) Allah’a karşı çok nankörce tavır takınan (İbrahim 14/34) Ah! Bu insanoğlu..

Elde ettiği maddiyatı veya makamı Allah’tan değil de kendinden bilen (Kasas  28/78) kendini her şeye yettiğini zanneden (Alak 96/6-7) ama bir sivrisineğe dahi  söz geçirmekten aciz olan          (Hac 22/73) Ah! Bu insanoğlu..

İnsanoğlunun kendi yaratılışını unuttuğu (Yâsîn 36/78) bedeninin inşasında kullanılan suyu (Enbiyâ 21/30) toprağı (Fâtır 35/11) yapışkan çamuru (Sâffât 37/11) kuru çamur ve kokuşmuş balçığı   (Hicr 15/26) ateşte kaynatılmış gibi  pişmiş balçığı (Rahmân 55/14) basit ve hor görülen bir sıvıyı (Mürselât 77/20) düşünmeyen Ah! Bu insanoğlu..

Allah’ın yarattığı bu kozmik âlemin havasından, 2 Hidrojen -H2O-  ve 1 oksijenin birleşmesi ile oluşan suyundan, diğer sayılamayan nimetlerinden faydalanıp (İbrahim14/34) dolayısıyla Allah’ın kanunlarına ister istemez boyun eğen (Ra’d 13/15) ama kendi öz ayarlarına dönemeyen Ah! Bu insanoğlu..

Annesinin karnında şekillendirilen (Âl-i İmrân 3/6) verilen nimetlere şükretme ihtimali göz önünde bulundurularak, işitme görme ve akletme melekesini (Nahl 16/78)  dengeli ve tam olarak meydana getirilen (İnfitâr 82/7) denizde karada ve havada (Yûnus 10/22) hatta hayatının her alanında başına bir musibet geldiğinde umutsuzluğa kapılan (İsrâ 17/83) bundan bir sonuç elde edemeyince var gücüyle enine boyuna varıncaya kadar Allah’a yalvarma ihtiyacı hisseden (Fussilet 41/51) ama sıkıntıdan kurtulup rahata erdiğinde ise (Ankebût 29 /65) sanki az evvel dua edip yalvaran kendisi değilmiş gibi (Zümer 39/8) eski haline dönen  Ah! Bu insanoğlu..

İnsanlığın birbirlerine karşı en iyi yaptığı şeyin “tahammülsüzlük” olduğu (Kehf 18/54) bu yüzden de zamanı iyi değerlendirmeyip hüsrana daldığı (Asr 103/ 1-2) her işinde aceleci bir yanı olduğu (Kehf 18/54) ve Allah’ı hakkıyla idrak edemediği (En’âm 6/91) Ah! Bu insanoğlu…

Allah’ın insanın yaptıkları tevbeyi kabul etmek istemesine (Nisâ 4 /27) rahmetinin her şeyi kapsamasına (A’râf  7/156) rahmetin kaynağı olmayı kendine prensip edinmiş olmasına rağmen    (En âm  6/12) Allah’a aldırış etmeyen Ah! Bu insanoğlu…

Uykuya dalan her bireyin ruhunu katına alıp uyanınca geri iade edildiği (Zümer 39/42) ondan habersiz bir yaprağın kımıldamayacağı, yeraltının karanlıklarında bile mikro hareketlenmenin olamayacağı (En’âm 6/59)  insanın sırlarını hatta sırlarının içinde saklı olan sırlara bile vâkıf olan bir zatı (Tâhâ 20/7)  Rab edinemeyen Ah! Bu insanoğlu…

Nefsinin arzularına dur diyemeyip (Naziât79/40) nefsini ilah edinen (Furkan 25/43) rızık ve diğer konularda birazcık daraldığında Rabbinin kendisini önemsemediğini düşünen (Fecr 89/16) Ah! Bu insanoğlu

Yaşlılık çağına geldiğinde doğuştan Allah’ın kendisine verdiği yeteneklerinin bir bölümünü yitiren (Yâsîn 36/68) öğrendiği bilgileri unutmaya mani olamayan (Hacc 22/5)  ve ölümün ansızın kendisine gelmesi ile birlikte ruhunu alacak melek ordusuna karşı bile (Enfâl 8/50) pazarlık yapmaya başlayacak olan (Nahl 16/28)  Ah! Bu insanoğlu..

Tevbe ettikleri sürece; kullarının en kötü işlerini bile örtme gücü olan (Zümer 39 /35) kötülük yapmaya fırsat verdirmeyen (Furkân 25/70) iman etmeyi insanlığa sevdiren (Hucürât 49/7) dua ettiğinde hemen icabet eden (Bakara 2/186) insanın şah damarı bile Allah’a göre kendinden daha uzak olan (Kaf 50/16) kalbi ile kendi arasında yalnızca kendisinin  olduğunu söyleyen (Enfâl 8/24) ve  Allah’a isyana eden Ah! Bu insanoğlu..

Hem gökyüzünün hem de yerin ilahı olana (Zühruf 43/84) teşekkür etmeyen Ah! Bu insanoğlu..

Mahir DEMİRKOLYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER MAHİR DEMİRKOL HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim