27 Nisan 2018, 23:03 - 
KUR’AN-I KERİMDEKİ  PEYGAMBERİ TANIYOR MUYUZ?

KUR’AN-I KERİMDEKİ PEYGAMBERİ TANIYOR MUYUZ?

......


Allah’û Teâla  din olarak İslam’ı seçip uygun gördüğünü (Mâide 5/3 ) ve hiçbir koşulda başka bir dini oluşumu kabul etmediğini (Âl-i İmrân 3/85) biz insanlara bildirmektedir.

İslam ailesinin son Peygamberi (Ahzâb 33/40) ve aynı zamanda cahiliye toplumunun ilk öğrencisi olan (Şûrâ 42/52) gelen vahiylerin öncelikle kalbinde yer eden (Bakara 2 /97) Hz. Muhammed (s.a.v)’i ne kadar tanıyoruz?

Peygamberlik görevi verildikten sonra artık oturmanın olmayacağını (Müddessir 74/2)  temiz ve tertipli bir imaj ile onlara tebliğ etmesi gerektiğini (Müddessir 74/4)  vereceği öğütleri Kur’an ile yapması gerektiği bildirilen (Kaf  50/45)  bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Allah’tan aldığı mesajları ilk önce yakınlarına (Şu’arâ 26/214) ve onların anladığı dil ile (İbrahim 14/4) tebliğ etmek ile emrolunan ve bu süreçte baba yarısı konumunda olan biri tarafından kendisine yapılan zulmün, Allah katında gazaba dönüştüğü  (Tebbet  111/1-5) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Allah’u Teâla’nın tebliğ etme alanının ikinci ayağı olarak Mekke ve çevresini (En’âm 6/92) bir adım daha  ileri giderek  ulaşabildiği herkesi (En’âm 6/19 )  Kur’anın  aydınlatıcı  (Şûrâ 42/52)  mesajları ile tebliğ etmekle yükümlü tuttuğu bir elçiyi ne kadar tanıyoruz?

Kendisine verilen vahiyleri olduğu gibi aktarmadığında Allah’ın kendisini nasıl cezaya çarptıracağı   (Hâkka 69/44-45-46) Allah’ın yardımı olmasaydı kafirlerin onu etkileyebileceği ve kendisinin de onlara meyil ettiği takdirde dünyasının ve ahiretinin nasıl olacağı bildirilen (İsrâ 17/74-75) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?.

Hiçbir Müslüman erkek ve kadının Peygamberin tebliğ ettiği ilahi vahye  karşı söz söyleme hakkı olmayacağı (Ahzâb 33/36)  kendisine itaat edildiğinde bu itaattin Allah’a itaat olduğu bildirilen (Nisâ 4/80) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?.

Kendisinin bile yine kendisine tabi olması gerektiği (Yûnus 10/15) kendisine tâbi olunduğunda “Bağışlanma ve Allah’ın sevgisi” gibi iki rahmet kazanılan (Âl-i İmrân 3/31) aksine ondan yüz çevirmenin küfür anlamına geldiği (Âl-i İmrân 3/32) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Sahabileri ile konuştuğu sözlerin Kur’an-ı Kerimde ayet hüviyeti kazandığı (Âl-i İmrân 3/124) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

“Babasının, oğlunu bildiği gibi”  Hz Muhammed (s.av)’in  “Peygamberliğini” bilip, ısrarla onu inkar etmelerinden dolayı (Bakara 2/146--En’âm 6/20) içi daralan (Hicr /16/92) bir nebiyi ne kadar tanıyoruz?

Dedesi Hz Nuh (a.s) ın yaptığı gibi (Nûh 71/28) Müslüman erkekler ve kadınlar için mağfiret dilemesi istenen (Muhammed 47/19) onlar için yaptığı duaların insanların  gönül dünyasında bir karşılığı olan (Tevbe 9/103)  iman edenlere şefkat abidesi olup başlarına bir sıkıntı gelme ihtimaline bile üzülen  (Tevbe 9/128) büyük ahlak üzere olduğu bildirilen (Kalem 68/4) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?   

İslam’ı anlatmaya çalışan bir Peygamberin muhatapları tarafından; iftiracı (Furkan 25/4) şiir besteleyen şair (Hakka 69/41)  çok yalancı ve büyücü (Sâd 38/4) kâhinlik yapan  (Hakka 69/42)  deli olan  (Kalem/68/51) aldığı vahiyleri birileri tarafından öğretilen (Duhân 44/14) kendisini hapse atma, sürgün ve öldürme planlarını yapmak gibi (Enfal 8/30) bir çok olumsuz yakıştırmalara rağmen  iman etmediklerinden dolayı kendini heder eden (Şu’arâ 26/3) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Kendinden önce gelen Peygamberlerin yoluna uyması gerektiğini (En ‘âm 6/90) onların hayat kesitlerinden bir bölümünü (Mü’min 40/78) kalbini kuvvetlendirmek için aktarıldığı (Hûd  11/120) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

İslam mücadelesi uğruna savaş arefesinde moralleri bozulmasın diye rüyasında düşmanlarını az gösteren (Enfâl 8/43) düşmanlarına da onları çok gösteren (Âl-i İmrân 3/13) savaş esnasında; Allah’ın, kendi zatına ve meleklerine görev taksimi yapıp elçisine ve iman edenlere destek olduğunu (Enfâl 8/12)  bu desteğin beş bin (Âl-i İmrân 3/125)  üç bin (Âl-i İmrân 3/124) ve ayrıca bin melek (Enfâl 8/9) olmak üzere toplam dokuz bin melek ile yardım yapıldığı bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Peygamber olmasına rağmen herhangi bir şey temenni ettiğinde Allah’ın yardımı olmadan şeytanın kendisine şüpheler vermesinden etkilenebilecek bir beşer yanı olan ( Hac 22/52 ) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

En sevdiğine bile Allah’ın izni olmadan hidayet edemeyen (Kasas 28/56) elinde geleceğe dair bir belge olsaydı  “Daha çok hayır yapacağını ve başına gelecek  musibetleri de engelleyeceğini” söyleyen (A’râf  7/188)  ve her şeyi ile Allah’a teslim olan (Neml 27/91) kendisinin bile mahşerde ne ile karşılaşacağını bilmeyen (Ahkaf  46/9)  mahşerde hesaba çekilecek olan (A’râf 7/6 ) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?.

Evine yemek yemeğe gelen misafirlerinin yemek sonrası evde fazla oturmalarından dolayı onlar üzülür diye bir şey söylemekten haya eden (Ahzâb 33/53)  bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Melek olmadığını  (Kehf 18/110) ancak kendinin bir beşer olduğunu söyleyen Peygamberin dünya işlerinde  aldığı yanlış kararlardan sonra ilahi müdahale ve uyarı ile karşılaşan (Tahrim 66/1- Tevbe 9/43) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?.

Mahşerde Kur’an-ı Kerimden  uzak kalan ümmetini Allah’a arz edeceğini bildiren (Furkan 25/30)  bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

Son olarak; Peygambere itaat etmeden Allah’a itaat etmenin hiçbir getirisi olmadığını (Nisâ 4/80) ve Peygamberinin Peygamberliğine şahit olmak isteyenlerin Kur’an Kerim bilgisine sahip olma şartı getirilen (Ra’d 13/43) bir Peygamberi ne kadar tanıyoruz?

 Mahir DEMİRKOL

 

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER MAHİR DEMİRKOL HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim