24 Nisan 2018, 17:28 - 
ŞEYTAN, İNSAN VE AKIL

ŞEYTAN, İNSAN VE AKIL

.......

İnsan, Allah’ın yarattığı ve onu irade akıl ve vicdan ile donattığı bir varlıktır. Akıl, doğru ile yanlışı ayırt edebildikten sonra, irade ile iki yoldan birini özgürce seçebilmeyi, vicdan ile de bu iki seçim arasındaki ilişkiyi kurabilmeyi yani bir nevi tasdik edebilme görevini yerine getirmektedir.

Şeytanın Allah’tan insanları aldatmak için izin istemesi ve istenilen iznin kendisine kıyamete kadar verilmesi ile (A’raf  7/14-15) başlayan ilk imtihan süreci, şeytanın insanların çoğunu etkisi altına alacağını dile getirerek pekişir.(A’raf  7/17)

İnsanoğlu zayıf yaratılmıştır.(Nisâ 4/28) Kendini  manevi virüslerden koruyamaz ise nefsinin ve şeytanın oyuncağı olmaktan kurtulamaz. Takva elbisesi denilen manevi elbiseye bürünüp (A’raf 7/26) takvasını doğru gıdalarla besleyip arttıramazsa (Bakara 2/197), hilesi gerçekten zayıf olan şeytana (Nisâ 4/76)  mağlup olarak bu dünyasını kaybeder.

İşte insana kötülüğü emreden nefsi ile (Yûsuf 12/53)  onu aldatan şeytanın (Fâtır 35/5) bir araya gelişi ile kesbedilen günahlar, insanın aldanmasına yol açar. Dolayısıyla tevbe etmedikleri sürece azaba duçar olmasına zemin hazırlar.

Zikirden (Kur’an) yüz çeviren insanlara şeytanın musallat edilip onunla yakın arkadaş olacağını (Zühruf 43/36)  bildiren ilahi emirlerden anlaşılacağı üzere yakın arkadaş olanların onun etkisi altında olacağı vurgulanmaktadır. “Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz kiminle dostluk kuracağına iyi baksın” (Ebu Davud,4833) buyuran Efendimiz (s.a.v)‘in sözü de arkadaşın arkadaşı ne denli etkileyeceğini göstermesi açısından önemlidir. Bu arkadaşın şeytan olması onun etkisinden Allah’ın yardımı ve insanın iradesi olmadan kurtulamayacağının bir habercisidir.

Aslında şeytan tarafından süslenip sunulan amellerin doğru olup olmadığını ayırt edemeyecek kadar katılaşmış kalbe sahip olan insanlar üzerinde etkili olduğu bir gerçektir. (En’am 6/43) Daha vahimi ise şeytana uydukları halde –maalesef- kendilerni doğru yolda olduklarını zanneden kişilerin (A’raf 7/30) bundan haberdar olmayışlarıdır.

Allah’u Teâla kimin daha iyi, verimli ve güzel amel yapacağını belirlemek için (Mülk 67/2) yarattığı insanoğluna, sınav mekanı olarak dünyayı, sınav soruları olarak bir takım maddi ve manevi değerleri (Bakara 2/155 - Enbiyâ 21/35 - Tegabün 64/15) sınav konusu olarak belirlemiştir.

 Burada önemli olan bir ayrıntıyı gözden kaçırmak, bu ilahi sınavda bazı şeyleri kaybetmek anlamına gelecektir. Eğer dikkatlice ayetler analiz edilirse sınav yeri ve  sınava giren kişi (fert anlamında) tek olmasına rağmen, sınav soruları olacak konuların birden çok olduğu görülecektir. Bu birden çok oluş imtihan edilecek bireylerin de birden fazla argümanı olacağı anlamına gelmektedir. Bu çeşitli argümanlar, “Doğru ile yanlışı ayırt edip yanlıştan kendini alıkoyan”(Tâhâ 20/128)   “Ayetlerin demek istediğini ve meselelerin arka yüzünü  anlayabilen”(Sad 38/29)   “ Taş gibi sağlam ve oturaklı” (Fecr 89/5)  olarak tanımlanan aklî melekelerin birden çok fonksiyonlarının olmasına tekabül eder.

Bu dengeli işleyiş bizim aklımızı ne denli kullanıp kullanamayacağımız ile doğrudan ilgilidir. Çünkü aklını kullanmayanlara “pislik” nitelemesi yapılması (Yûnus 10/100) şeytana uymanın ve cehenneme gitmenin gerekçesi olarak aklı devreye sokmamanın belirtilmesi (Yâsîn 36/62-63) aklını kullanan kişiler için Kur’anın bir öğüt, şeref ve haysiyet kaynağı olacağının ifade edilmesi (Enbiyâ 21/10))  aklın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Allahû Teâla kimseye zerre miktarı adaletsizlik yapmayacağına göre (Nisâ 4/40) biz kullarına zımnen; “Hayat sınavına etken edecek birden fazla varlıklar yaratmış olmama rağmen siz insanoğluna da kullanıldığında birden fazla işlevi üretebilecek “akıl nimetini” verdim ki haksızlık olmasın” demektedir.

Allah’u Teâla’nında buna mukabil kim aklını kullanmayıp şeytana tabi olursa onları cehenneme atacağını söylerken (Sâd  38/85) herkesin böyle olmadığını şeytanın manyetik alanına girmeyen şeytan tarafından onlara ayak oyunu yapılamayan kullarının da olduğunu  bildirerek (Sâd  38//83) iman edenlere adeta moral vermiştir, ayrıca bu müsabakada yarışı önde bitirenlere ne gibi mükafatlarla taltif edeceğini de dile getirmiştir.(Tevbe 9/100)  

Son olarak mahşerde insanlığa sunum yapacak olan şeytan denen cinin ( Kehf 18/50) insanı aldatıp kötülüğe davet ettiğini,  hiç sorgulamadan bu davete balıklama atladığını itiraf etmesi (İbrâhim 14/22)  asıl suçun şeytanda değil insanın kendisinde olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

 İradesini şeytan ile paylaşan insan, aradan çekilen şeytanı kınamak ister, lakin insanın kendisini kınaması gerektiğini söyleyenin, şeytanın ta kendisi olması ise sözün bittiği yerdir. (İbrâhim 14/22).

Allah cümlemizi şeytan ve şeytanlaşmış insanlardan (En’âm 6/112) muhafaza eylesin.

 Mahir DEMİRKOL


 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER MAHİR DEMİRKOL HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EVLAT ANA BABA HUKUKUNA RİAYET ETMELİDİR..
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
CAĞALOĞLU KOMİTESİ NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim