23 Nisan 2018, 05:06 - 
GERÇEKTEN RAHMAN'IN HAS KULLARINDAN MIYIZ?

GERÇEKTEN RAHMAN'IN HAS KULLARINDAN MIYIZ?

Evet, Furkan Suresi 63. ayette Yüce Rabbimiz Mealen;Rahmân'ın(has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) «Selam!» derler (geçerler).

Kıymetli Kur'an Dostları, Kalplerin Kur'an ile canlandığı, İslamın hizmetkarlığı için  Kur'an ile hemhal olan mübarek din kardeşlerim;
Bugünkü yazımızda kelamım yettiğince, Cenab-ı Hakk'ın Furkan Suresi'nin 63. ayetinde buyurduğu ''Rahman'ın Has Kulları'' ifadesine dair yazmaya gayret edeceğim.
Evet, Furkan Suresi 63. ayette Yüce Rabbimiz
Mealen;Rahmân'ın(has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile
yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında
(incitmeksizin) «Selam!» derler (geçerler).
Kıymetli Kur'an'ın dostları; Hepimiz Furkan 63'de geçen
'Rahman'ın Has Kulları' ifadesine nail olabilmeyi ve Has kullar zümresine girmeyi isteriz ve candan, gönülden arzu ederiz.
Fakat Rahman'ın Has Kullarından olabilmek için elimizden
gelen hakiki gayreti gösterebiliyor muyuz? Rahmanın has
kullarının taşıması gereken sıfatları bizler taşıyor muyuz? Diyerek şöyle kendimizi bir sorguya çekmeli ve Rahman'ın has kulu olabilmek için Rahman bizden ne istiyor?
Rahman'ın has kulu olabilmeye bizler layık mıyız? Sorularına cevap vermeye çalışmalıyız.
Bugüne kadar Rahmanın has kulu olabilmek için kaç yetimin başını okşadık? Kalp kırmadan, bir gönül incitmeden kaç günümüzü geçirebildik? Acaba hangi gün Rahman benden razı değil diye Rahman'ın rıza göstermediği işlerden vazgeçebildik? Sırf Rahman razı olsun diye kaç kez en sevdiğimiz, kıyamadığımız o tutkuyla bağlandığımız, meftunu olduğumuz dünyevi ihtiraslarımızdan vazgeçebildik?
Şimdi sorarım sizlere Rahman'ın has kuluyum diyenlere, Allah çoktan bizi o zümreye kaydetmiştir diyenlere; bugüne kadar kaç yetim başı okşadın, kaç kişi ile bağlarını kuvvetlendirdin, kaç iyilik yaptın. Yanı başında belkide gözünün önünde olup acı çeken, dert bataklığında olan, açlıkla imtihan olan, zalimlerin zulmüne uğrayan mü'min ve mü'mine kardeşlerine el uzattın, uykularından feragat ettin...
Kaç kere izlediğiniz diziden daha değerli gördün has kul olabilmeyi? Kaç defa ağlayıpta Allah'tan mazlum müslüman ve müminat kardeşlerin için yardım dilendin?
Doğruyu konuşmak gerekirse hiç aklımıza
bile gelmedi, kazara sosyal medyada tv'de gördüysek bile
sayfayı değiştirip veyahut kanal değiştirip yüzümüzdeki
kahkahayı bile bozmadık değil mi?
Rahmanın has kuluyduk ya hani! Hani biz o zümreye çoktan ermiştik. Haydi oturalım şimdi başımızı ellerimizin arasına koyalım. Şöylece bir düşünelim Allah için, BEN RAHMAN'IN HAS KULU MUYUM? BEN RAHMAN'IN HAS KULU OLABİLMEK İÇİN NE
YAPTIM? BUGÜN ÖMRÜMÜ NEREDE TÜKETTİM? BUGÜN KAÇ
KERE İNSANLARA KARŞI KİBRİMİ VE HASETİMİ  BİR TARAFA BIRAKIP ALLAH İÇİN KAÇ MÜ'MİN KARDEŞİMİ SEVMEYE GAYRET ETTİM?
Evet Rahman'ın has kuluyum ben zaten diyenler; gördüğünüz gibi Rahman'ın has kulu olabilmek hiçte kolay değilmiş. Sandığınız gibi lafla torba dolmuyormuş.
Şu fani dünyada elimizi cebimize atıp bir mü'min kardeşimizin ihtiyacını görürken diğer taraftan onun başına
kakarak, yaptığımız iyiliği yüzüne yüzüne vurarak mı Rahman'ın has kulu olabileceğiz? Yoksa en ufak bir dünyevi meselede bütün menfaatlerimizi ortaya koyup değiş tokuş yaparak mı? Veya yaptığımız hasenatı herkesin içinde ballandıra ballandıra anlatıp ibadetimizin bütün ihlasını kaçırarak mı? Yoksa yanında kendisini övüp arkasından sövdüğümüz din kardeşimizin her gün yüzüne bakarak utanmadan aynı ihaneti defalarca yaparak mı?
Velhasıl-ı Kelam Rahman'ın Has kulu olabilmek için önce kendimizi bir hesaba çekip kendimize bir çeki düzen verip bu yolda gayret etmemiz gerektiğini az da olsa anlatmaya gücüm yettiğince ifade etmeye çalıştım. Yüce Rahman cümlemizi kendi HAS KULLARIM buyurduğu zümreye ilhak eylesin.
Hafız Mehmet Ali SAVURMAK 
Tashih: Said KIRIMLIYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim