10 Nisan 2018, 16:48 - 
'Bence bu hadis değil'miş miş miş...

'Bence bu hadis değil'miş miş miş...

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

‘Bence bu hadis değil’miş miş miş…

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

 

‘Allahım hakkı hak bilip ona ittiba eden,batılı batıl bilip ondan içtinab eden kullarından eyle’(Hz.Muhammed(a.s.m.))

 

Sevgili Kardeşlerim!

Bu yazımın başındaki duayı muhakkak ezberlemeliyiz.Çünkü yazımın başlığında dediğim ‘bence bu hadis değil’ sözü ne yazık ki hadis inkarcılarının ve bazı saf kardeşlerimin ağzında sakız gibi dolanıyor.Peygamber böyle bir şey demez,İmam-ı Şafi burada yanlış içtihad yapmış,Ebu Hanife-haşa- Kur’an’ı anlamamış gibi asılsız iddialar.Emin olun bizlerde bu tehlikenin içinde olabiliriz.Çünkü hadis inkarcılarının özellikle seçtikleri bazı hadis-i şerifler var ki,bilmeyen kardeşlerim hemen inkar edebilirler.Neyi bilmeyen,tabi ki de usulü bilmeyen,hadis usulünü.

Önceki yazılarda belirttiğim üzere cahilliğimizden istifade ediyorlar.Aklımıza şöyle bir vesvese gelebilir:’O zaman bütün hadislerin hepsinin tek tek usulünü mü öğrenecez?’.Keşke böyle bir şeye vaktimiz olabilseydi ama yok.Allah muhaddis ve ravilerden milyon kere razı olsun ki bizim yerimize çalışmışlar ve bu hadis usüllerini kitaplaştırmışlar,bize düşen o kitaplarla meşgul olmak.

Aziz Kardeşlerim!

‘Bence bu hadis değil’ adeta bir hastalık misali.Peki baştaki Efendimizin(a.s.m.) duasıyla ne alakası var diyeceksiniz ve neden hastalık?

El-Cevap:Çünkü bu cümleyi çok kullanan insanlar,hadis usulü doğru olsa dahi gene inkara meyilliler.Adeta burada bir doğru var ama onlar ısrarla yanlışa meylediyorlar.İşte bu olayda münafıklıkla sonuçlanıyor.Doğruyu biliyor ama yanlışa inanıyor,böyle bir hastalık.Bu hastalığın tedavisi de emin olun bu dua.Eğer bizlerde hakkı hak bilip hakka ittiba etmezsek batılı hak bilip batıla ittiba edebiliriz.Kısacası hadisin günümüze gelen ravileri sıdk,adaletli,doğru sözlü zatlar ve uygulanan hadis usulü doğru ama hadis bizim aklımıza yatmadı diye ‘Bence bu hadis değil’ diyorsak emin olun bizde bu hastalığa yakalanmışız demektir.O yüzden bu duayı da bol bol yapmalıyız.Nitekim bir hadisin sahihliği,onu rivayet eden ravilerin sıdklığıyla ve hadis usulünün doğruluğuyla ölçülür.

Sıddık Kardeşlerim!

Bu zamanda taarruz fen ve felsefeden geldiği kadar aynı zamanda cehaletten de gelen bir taarruz da mevcut.O yüzden bizler bol bol okumalıyız.Hadis usulü olsun,ilim usulü olsun,fıkıh usulü olsun bunlarla vaktimizin yettiği kadar meşgul olmalıyız.Şunu da unutmayalım ki bu hadis inkarcılarının yalanlarına da çok fazla takılmamalıyız.Çünkü şeytan kıyamete kadar insanlarla uğraşacak ve bizim yapmamız gereken,kendi şeytanımızı ne kadar def edebildiğimizdir.Allah’ın nuru hepimizin üzerine olsun ve Allah hepimizi nuruyla nurlandırsın aziz ve sıdık kardeşlerim.Vesselam…

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim