08 Nisan 2018, 20:29 - 
TÜRKİYE BÜYÜK BİR MİLLET MECLİSİDİR

TÜRKİYE BÜYÜK BİR MİLLET MECLİSİDİR

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Meclis bir toplumun bütünlüğünü temsil eden ve genel anlamda sorunlara karşı çözüm politikaları üreten demokrasinin görüldüğü en üst mercidir. 


Temsili heyetler ile düşünce ve fikirlerin oluştuğu tez ile antitez karşıtından mülahaza yöntemi ile senteze ulaşılan bir mekanizmadır. Bugün meclis dediğimiz fikir bütünlüğünün oluştuğu birlik geçmiş tarihimizde 'heyet' olarak faaliyet yürütmüştür. 

Onun daha da evveline baktığımızda 'toy' olarak işlevsellik görmüştür. Şimdi ülkemizde rejimi Cumhuriyet olarak devam eden, hükumet sistemi Cumhurbaşkanlığı olan yeni bir siyasi başlangıç aşamasında yol alırken yapılması gereken en önemli hususlardan birisi meclis sistemidir.

Tarihi dokumuza hitap eden, kültürel değerlerimizi bünyesinde barındıran, Anadolu ve Selçuklu mimarisini yaşatan bir Meclis binasına ihtiyaç vardır. 

Özellikle masonik ve Pentagram içerikli yabancı ve yalancı sembollerin olmadığı bir Meclis binası tarihi müktesebatımızı ve hatıralarımıza özgür bir şekilde hitap eden, kültürel zenginliklerimizi yaşatan bir mimari eser olmalıdır.  

En önemlisi yakın çevresinde hiç bir yabancı Misyon temsilciliğinin olmadığı (Tele-kulak ve ortam dinlemesinin yapılamadığı) şehir merkezinden biraz dışarıda, çevresinde büyük bir kütüphane, büyük bir kongre merkezi, büyük bir halkla ilişkiler birimi ve buyuk bir cami olan bir meclis...  

Millete açık ziyaret edilecek sergi ve müze alanları bulunan, dışarıdan gelen bir vatandaşın illaki bir milletvekili tanıdığı olmasına gerekmeksizin Ankara'ya gelen bütün yurttaşlarımızın öncelikli ziyaret edebileceği ve bu ziyaretlerden memnun kalacağı bir alana ihtiyaç vardır. 

Mesela Cumhurbaşkanlığı forsundaki Türk devletlerini anlatan bal mumu yapımı bir müze, orta Asya'dan Anadolu'ya intikal eden Türk kavimlerinin o günden bugüne gelişini anlatan bir köşe, tarih, sanat, zenâat hususunda örneklemeler ile Ahilik ilkesinin tarihini anlatan bir sergi ve aynı zamanda bunları aralıksız yayınlayan bir sine-vizyon merkezi olan bir Meclis.

Genç siyasetçilerin akademik bir düşünce içerisinde okuyarak ve araştırarak yetiştirebilmesi için yüksek lisans düzeyinde eğitim programlarının uygulandığı akademisi olan bir meclis... 

Bu gibi daha nice yeniliklerin yaşanacağı yeni yol ve yöntemlerin uygulanacağı tarihi değerlerin yaşatıldığı yeni bir bina Türkiye'nin ufkuna yeni bir bakış açısı getirecektir. Şuan meclis 550 milletvekili kapasitesi standardından. Yapılan son referandum ile bu sayı 600 olmuştur. Meclis sayı olarak 50 milletvekili artış gösterecektir.

Daha önceki halkla ilişkiler ve milletvekili makamları da maalesef iyi bir yönetime sahip olmayan meclisin plansız ve tutarsız uygulamaları yüzünden yıkıldığı için yeni bir yerleşim yeri yapılma şartı gerekmektedir. 

Çözüm olarak milletvekillerine dışarıda ofis açma gibi Türk tarihinin bütünlüğünü ifade eden meclis ve heyet sistemine bakış olarak çok saçma ve gereksiz fikirlerin öne sürüldüğü günümüzde bunları bertaraf edecek yeni bir fikre ihtiyaç varsa şayet bir kompleks olarak her şeyi içinde barındıran, tarihi dokuyu canlandıran yepyeni bir Meclis binası "Türkiye Cumhuriyeti Millet Meclisi" olarak daha verimli ve daha hassas bir şekilde faaliyet yürütecektir. 

Tabi ki en önemli husus cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşanın ilkeleri temel esas alınarak "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" mirasını yaşatacak bir Meclis sistemi Türkiye Cumhuriyeti Devletini kalkındıracaktır.

Araştırmacı Yazar
Serdar BozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
MİNA VE HAC’DA ŞEYTAN TAŞLAMA
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kadınlar Çalışmalı mı? Araştırmacı Yazar Süleyman Yasin AKDENİZ Yapımcı ve Yönetmen Mehmet BOZDAĞ'ın Türkler Geliyor Sinemasın da ÖLÜM.. Çok Derin Ahmet Akgündüz Raporu
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim