04 Nisan 2018, 15:05 - 
“  BİG BROTHER IS WATCHİNG YOU!”, “ BÜYÜK BİRADER SENİ/SİZİ İZLİYOR.”

“ BİG BROTHER IS WATCHİNG YOU!”, “ BÜYÜK BİRADER SENİ/SİZİ İZLİYOR.”

"Elle kızgın kireç karıştırmak, el pençe divan durmaktan iyidir." Sadi Şirazi

Havalar, sular, dağlar, denizler değişirken geçen zaman içerisinde yüzyıl dengeleri de değişmektedir.  21.yüzyılın yönetim şekli bilim, teknoloji, akıl ve insandır. Türkiye’nin acil bir şekilde kendini bu alanlarda güçlü bir şekilde kalkındıracak stratejilere ihtiyacı vardır. Başlangıç olarak sosyal medya güvenlik ağını kurması gerekiyor.

 

Bugün dünya çapında teknolojik programlara sahip olan güçler Google aracılığı ile merak, arayış, bilgi kapasitemizi ve ilgi alanlarımızı gözetliyor. Fecebook vb. sosyal medya unsuru ile ilişki çevremizi ve hobi alışkanlıklarımızı takip ediyor. Twitter ile konulara haiz düşünce yorum ve tepkileri ölçüyor. WhatsApp ile özel dünyamızı ve mahrem haberleşmemizi takip ediyor. Linkedin is çevremizi ve potansiyelimizi ölçüyor. Swarm ile nereye gittiğimizi ve nerelerde gezip tozduğumuza bakıyor.

 

Sonra bütün bu bilgiler açık istihbarat havuzunda toparlanıp Tavistock Enstitüsünde işlenerek ham halden kıymetlendirilip kişisel, bölgesel ve kitlesel olarak geniş bir alana yayılan özel analizler oluşturuluyor. Bu analizler istenilen hedefin oluşması aşamasında saha uygulamasına alınarak arzu edilen politikanın temini için kullanılıyor.

 

Teknik konular hususunda güçlü adımlar atan ülkeler açık istihbarat konusunda çok geniş bir bilgi ağına sahip olduklarından diğer ülkelere yönelik olarak daha etkin bir güce sahip oluyorlar.

 

Bugün ülkemizde bu sosyal medya ağlarını kullanmayan hemen hemen yok sayılır.  En azından birisini mutlaka kullanıyordur. Çoğunluk olarak ta teknolojik aletleri meraklı olan ülke vatandaşımız marifet sanıp hepsini de güzel bir şekilde kullanmaktadır.

 

Mesela sosyal medya üzerinden bir kişi kimin ile arkadaş,  nereye gider, ne yapar, hangi müzikten hoşlanır, ne yer, nerde yer, hangi takımı tutar. Hangi siyasi görüşü savunur, hangisine karşıttır, bütün duygularını kendisini sosyal medya da özgür hissederek yazarken bu kişi ve kişiler aslında bilmeyerek sosyal medya aracılığı ile soysal medyayı kontrol eden uluslararası büyük güçlere bilgi akışı sağlamaktadır.

 

Bugün bölgesel kaoslara baktığımızda bunların bütün plan ve programları Tavistock Enstitü tarafından stratejik işleyiş planları hazır hale getirilerek Stratfor ile uygulama aşamasına geçip, c.i.a. ile genel koordinasyon sağlanmaktadır.

 

Bu teknolojik esaret ve baskının içerisinden çıkarak ülkemizi, milletimizi ve devletimizi daha müreffeh ve daha başarılı yarınlara taşımak için mutlak suretle teknolojik alanda çok büyük adımlar ve atılımlar yapmamız gerekmektedir.

 

20 yüz yıl siyasetinin kötü hastalığı olan o şunu dedi, bu bunu dedi, o geliyor, bu gidiyor, o parti kuracak, şu vekil olacak, bu bakan olacak gibi artık demode olan unsurlardan bir an önce arınmalıyız.

 

Aklederek düşünüp daha sonra düşünce odaklı plan ve programlar içerisinde geleceğe yön verecek adımlar atılmalıdır.

 

Şu bir hakikat ki dünya artık yeni bir yüz yılın içerisinde şekil almakta. Bu şeklin ana unsuru teknolojik asır olarak değişim evresini gerçekleştirmektedir.

 

Artık askeri anlamda kalabalık,  coğrafi zenginlik ve buna benzer nedenler önemini yitirmektedir. Çünkü teknoloji unsuru bütün bu saydığımız gerekçelerin ihtiyaçlarına yön verdiğinden daha elit ve üst bir tabakada kabuk tutmaktadır.

 

Bugün acil bir şekilde ülkemizde tamamen milli yazılımlar ile hazır hale gelen ve dıştan bağımsız internet erişim sistemi, arama motoru, sosyal medya unsurları ve haberleşme ünitelerine yönelik projeler icra edilerek dış dünyaya yönelik bu alanlardaki mecburiyetin kırılması lazımdır.

 

Bugün bu sosyal medyanın kontrolünü yapan uluslararası şirketler tarafından hedef ülke ve bölgelerde siyasetçisinden, bürokratına her kademede görev alanların birçoğu sosyal medya üzerinden izlenip kişisel verilerine sahip olunarak raporlanmaktadır.

 

Bu bir ülkenin milli güvenlik politikası açısından çok büyük bir zafiyet olarak ele alınıp acil ve ivedili bir şekilde önleyici stratejiler üretilmelidir.

 

Öte yandan halen hâlihazırda işlevsel olan sosyal medya başıboş bırakılmamalıdır. Hareket kabiliyeti aktif tutulurken aynı zamanda devlet bazında bu sosyal medya ağları işleten şirketler ve kurumlar ile temas kurarak ikili ilişkileri koordine edecek son derece profesyonel ekipten oluşan bir kurum kurulmalıdır.

 

Bu kurum aracılığı ile devletimiz sosyal medya otokontrolünü sağlarken sosyal medyayı işletenlerin yaptığı analizleri keşfedip onların uygulayacağı politikalara karşı hamle üretebilecek bir alan açılmış olunacaktır.

 

Bu kurum sayesinde denetim ve koordinasyonu sağlanan sosyal medya ülkemize gelir sağlamak için uygulayıcılarının vergi vermelerini sağlamalıyız.

 

Bu zafiyet ancak bu şekilde işleyen politikalar ile telafi edilebilir.

 

Afrika’yı ve Ortadoğu’yu sömüren batıl batı  o coğrafya insanına bir kuru ekmeği dahi çok görürken bütün dünyaya beleş sosyal medya hizmeti sunması amme hizmeti olarak anımsanmamalıdır.

 

Unutulmamalıdır ki çıkar üzere hayat süren batıl batı boşa kürek sallamaz. Balık olmayan su da hiç avlanmaz.

 

Araştırmacı Yazar

 

Serdar BozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim