23 Mart 2018, 03:26 - 
21. YÜZYILIN EN GÜÇLÜ SİLAHI AKIL OYUNLARINI KURGULAYANLARDIR

21. YÜZYILIN EN GÜÇLÜ SİLAHI AKIL OYUNLARINI KURGULAYANLARDIR

................

Diploması; bakmak ile görmek arasındaki farkı fark ederek bu farkındalıktan yola çıkarak görünen ile yetinmeyip arkasındaki mutlak gerçeği görmek ve bilmek için sarf edilen üstün bir sanattır.

 

Aklı kullanan ve analizler oluşturabilen devletler her zaman uyguladıkları politikalar da kazanım elde ederler.

 

Aklı kullanamayan ve analiz oluşturamayan devletler de uyguladıkları politikalar da her zaman kazanım kaybederek ilerlemek yerine gerileyerek dışa bağlılık süreci içerisinde kaybolur.

 

21. Yüzyılın hızla değişim geçirdiği günümüzde bizlerin ülkemizi kalkındırmak adına dünya da uygulanan tezleri gözetleyerek bu tezlere karşı milli bir şuur içinde devlet aklı ile anti-tezler oluşturmalıyız.

 

Devletimizin 21. yüzyılda oyun kuran aklın gelecek tasarımını görmek ve karşı hamle oluşturmak adına milli bir mücadele yürütmesi lazım.

 

Bugün Türkiye dünyanın kalbinde yer almaktadır. Üç coğrafya da yanan bir ateşin dumanı istesek te istemesek te bizleri olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu yüzden tarih boyunca Türkiye yangın söndürmek ile meşgul olmuştur. Artık yangın söndürmek değil yangının çıkmasına engel olmak için çaba sarf edilmelidir. Bunun için müktesebatları ve hatıralarını canlandırarak milli bir ilke ve ülkü ekseninde mücadele sarf etmelidir.

 

Bunun için ülkemizde anti-tezler her zaman dış politika ekseninde oluşturulmalıdır.  Hadiselere her zaman akılcı bir şuur ile yaklaşılmalıdır. Her zaman aşırı ideolojik söylemlerden uzak durulmalıdır. Siyasal olarak kendi kitlemizi memnun etmek ve sinerjiyi yüksek tutmak adına sergilediğimiz tavır ve tutumlar ilerde dış politika da olumsuz etken olarak karşımıza servis edilebilir.

 

Dış politikadan zerre miktar anlamayan siyasetçi kimliği ile politika sahasını yıllardır meşgul eden kazara olsa gerek danışmanlık unvanı ile kraldan çok kralcı kesilen bazı şahıslar ekran karşısına çıkıp hiç anlamadıkları ve uzmanlıkları olmayan diploması mücadelesinden söz etmektedir.

 

Devletimizin zorluklara karşın sarf ettiği mücadele devam ederken aynı şahıslar NATO'dan çıkma vakti geldi diyerek t.v ekranlarında kendi şöhretlerini artırmak adına devlet politikalarına ve milli güvenlik stratejisine ne denli zarar verdiklerinin farkında olmayacak kadar şuursuzdurlar.

 

Bugün analiz oluşturmada uzman ve dünyanın birçok coğrafyasında görev yapan, yıllardır devlete hizmet etmiş büyükelçiler varken ayda bir ansiklopedi incelemek şöyle dursun küçük bir hikâye kitabı dahi okumayan kişilerden anca kabaayı edası görülür.

 

Bugün ülkemizde yıllardır askeri strateji ile hemhal olmuş ve general rütbesine erişmiş askeri uzmanlar alanlarına giren konulara yönelik stratejiler oluşturma fırsatı verilmeyip Ankara’nın Çukurambar semtinde nargile ile dem vurup sonra ekran karşısına çıkarak NATO politikalarına yorum yapması terziye ense tıraşı olmaya benzer.

 

Evenjelistler, paganlar ve kabalistler tarafından yürütülen kaos politikaları devam ederken bunların uyguladığı eylemlere karşıt hamle yürütebilmek için fikir oluşturan, süreçleri hassas bir şekilde kavrayan ve düşüncenin temelinde devletin bekası olan ‘‘akıl oyunları strateji ekibi’’ ile yol alınmalıdır.

 

Bu uzman kişiliklerin harekât kabiliyeti artırılarak daha hassas çalışmalara sevk edilip daha verimli analizler ile devletimizi ve siyasi mecraları aydınlatacak süreçlerin oluşturulması lazımdır. Şu bir hakikattir ki hiç kimse hayatta dört dörtlük olamaz. Ama liderlik vasfına sahip olan bir öncü kişi mutlak suretle oyun kuracak kabiliyete sahip akıllar ile yol almalıdır.

 

Kısa orta ve uzun vadede bizleri nerede nasıl bir süreç bekliyor. Bu süreçler içinde kim yanımızda kim karşımızda bunları öngören sonuçlar lazım.  Bugün dış politika uzmanı olan ve öngörü sahibi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın bilim adamı kimliğinden istifade edilerek dış politika sahasında oluşturduğu analizler ile dış politika da uygulanan politikaların sağlamasını yapmak gerekir.

 

Bugün askeri strateji ve milli güvenlik alanında uzman olan emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in bilgi ve deneyiminden istifade ederek güvenlik politikalarında oluşturduğu analizler ile askeri strateji politikalarının sağlamasını yapmak gerekir.

 

Bugün Doç. Dr. Ramazan Kaan Kurtoğlu'nun bilim adamı kimliğinden istifade ederek evenjelistler ve kabalistleri tanımak,  tanımlamak ve bu gizli yapılara karşı stratejiler oluşturmak gerekir.

 

Avrupa'nın doğusu ile Asya'nın batısının bir araya geldiği merkezi bölgenin coğrafya itaplarındaki adı Avrasya’dır. Türkiye ve Avrasya bölgesi arasındaki bağlantıları inceleyen ve bu alanda bilgi ve deneyim sahibi olan Prof. Dr. Anıl Çeçen’den istifade edilerek yeni dünya düzeni üzere denge politikaları için analizler oluşturması lazımdır.

 

Gelecek zaman da dünyanın ham madde ve doğal zenginlikleri için mücadele sarf edeceği coğrafya olan Kafkasya alanında uzman olan Doç. Dr. Hasan Oktay’ın bilgi ve deneyimlerinden istifade edilmesi lazımdır.

 

Sosyal Politikalar ve gündemin gelişen denge süreçlerini hassas bir şekilde inceleyerek felsefi bir bakış açısı ile mukayese edip görülmeyen kör noktalardan geçen olayları tespit eden dikkat ve konsantrasyon sahibi olan stratejist Ömür Celikdönmez'in gözlem ve analizlerinden istifade ederek durum değerlendirmesi yapılması gerekir.

 

Bugün Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Prof. Dr. Ali Çağlar aracılığı ile dış etkenli kitleler üzerine yürütülen psikolojik hamlelerden milletimizin korunması için analizler oluşturması gereklidir.

 

Strateji ve ulusal güvenlik sistemleri üzerine hassas çalışmaları ile akademik camiaya renkli bir bakış açısı sunan Dr. Merve Seren’in alanında uzman olduğu konulardan istifade edere savunma politikalarının genç akademisyenler aracılığı ile güçlendirilmesi lazımdır.

 

Gelecek denince akla gelen öngörü, analiz ve mütekabiliyet sahibi olan, teknoloji bilimi ve yapay zekâ sistemi üzerine engin deneyim ve bilgi sahibi olan stratejist Abdullah Çiftçi beyin tecrübe ve deneyimlerinden istifade ederek devlet vizyonunun güçlendirilmesi lazımdır.

 

Bugün milli mücadele bir siyasi parti bünyesinde boy gösterip fotoğraf çekilerek an itibari ile başlığı altında soysal medyayı meşgul etmek değildir.


Düşüncenin merkezinde memleket sevdasını oturtup bu ilke ekseninde akletmek, düşünmek, fikir oluşturmak, analiz yapmak, teoriler geliştirerek inşa edilen stratejilere ve bu süreçleri kurgulayacak stratejistlere ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Serdar Bozdoğan

Araştırmacı YazarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim