17 Mart 2018, 14:23 - 
DİVAN-I HİKMET ÜNİVERSİTESİ

DİVAN-I HİKMET ÜNİVERSİTESİ

Hikmetin esaslarına giden yol...

İçerisinde bulunduğumuz zaman diliminde siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve ülke iç politika stratejisinde daha aktif ve daha güçlü olabilmek adına bir dizi yenilikler gerekiyor. Bunun temelinde bugünün küçüklerini yarının büyükleri olma yolunda ilerlerken onlara nasıl rehberlik yapıldığı konusu ön planda tutulmalıdır. Bunun için de hassas bir çalışma evresinde olarak güçlü bir eğitim sistemine sahip olmak lazım. Bu eğitim sisteminin temelinde;

 

1-      Milli değerler ve milli duygular

2-      Milli tarih ve milli kültür

3-      Milli şuur ve milli zihin hafızası

4-      Manevi değerler ve manevi zenginliklerimiz

 

ön planda tutulmalıdır.

 

Bugün ki eğitim sistemimizde daha aktif ve daha verimli bir şekilde şuur aydınlanması için gayret sarf edilmelidir. Bugün bütün Türk dünyasını, yurt dışı Türkler, dost ve akraba toplulukları, Müslüman milletleri geniş bir karede gönülden karşılayan bir eğitim ve milli bir sivil toplum sistemi Türkiye merkezli ve İstanbul eksenli olarak inşa edilmelidir. Bölgesel ve coğrafi dengeleri iri ve diri tutmak adına kurulacak Divan-i Hikmet Üniversitesi köklü ve çok kollu bir akademik araştırma merkezi halinde faaliyet yürütecektir.

 

1- Türkoloji Enstitüsü

2- Türk Tarihi Araştırmalar Enstitüsü

3- Türk İslam Tarihi Araştırmalar Enstitüsü

4- Türk Bilim Adamları Stratejik Araştırmalar Enstitüsü

5- Türk Halkları ve Medeniyeti Stratejik Araştırmalar Enstitüsü

6- Türk Olgunlaşma Enstitüsü

7- Türk Sanat Enstitüsü

8- Türk Kültür Araştırmalar Enstitüsü

9- Türk dili ve Edebiyatı Araştırmalar Enstitüsü

 

vb. kurumlarını bünyesinde barındırıp İstanbul’ dan da koordine edilerek yurtiçinde Adana, Ankara, Samsun, İzmir, Edirne, Konya, Eskişehir, Kahramanmaraş, Antalya, Bitlis, Bursa, Mersin, Hatay ve Diyarbakır, Mardin ve Van illerinde yerleşkesi olacaktır.

 

Yurtdışında Balkanlar, Asya, Orta Asya, Afrika, Doğu Avrupa ve Latin Amerika kıtalarından öğrenci kabulü sağlayarak kaynaşma ve bütünleşme oluşturulacaktır. Bu hususta ‘‘Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ ve TİKA ile koordineli çalışarak kısa sürede verimli sonuçlar elde edilecektir.

 

Maarif vakfı aracılığı ile Yurt dışındaki FETÖ okulları Divan-ı Hikmet Üniversitesine yan dal ilk, orta ve lise eğitimi veren, yurtdışında Türk kültürünü, Türk ahlakını Türk medeniyetini temel esas alan Hoca Ahmet Yesevi Kolejleri kontrollü ve sistemli bir şekilde faaliyet göstermelidir.

 

Ahilik çalışmasını ön planda tutmak adına bütün bu çalışmalar milli bir sivil toplum stratejisi içerisinde ilerlemesi için Divan-ı Hikmet üniversitesi bir vakıf kültürü ile hareket etmelidir. Bu vakfın adı da Divan-ı Hikmet Vakfıdır.  Bünyesinde bölgesel ve uluslararası düzeyde konuları ele alan idealist ve akil akademisyenleri ve stratejistleri barındıran, düşünce Enstitüleri ile fikir Kulüpleri kuran köklü ve eşine az rastlanır başarılı bir çalışma olacaktır.

 

Bugün Kazakistan, Kırgızistan vb. ülkelerde eğitim hususunda devletlerarasında ikili anlaşmalar ile eğitim çalışmaları devam etmektedir. Stratejik bir açıdan konuyu ele aldığımızda yurt dışında sürdürülen faaliyetlerin kendi ülkemizde bir ana yerleşkesi olmadığı takdirde yapılan çalışmalarda uygulanan politikalar destek olunan ülkeyi kalkındırırken bizim ülkemize aynı oranda kazanım sağlamayabilir.

 

Bu eksikliğin tedarik edilmesi için İstanbul merkezli bir uluslararası üniversite konseptinin oluşturulması gerekmektedir.

 

Yıllardır Bu stratejik noktayı sabote etmek üzere kurulan FETÖ/PDY örgütü de etkisiz hale getirilirken ve halen köklerini kurutacak hamleler devletimiz tarafından kararlı bir şekilde devam ederken el konunun Fatih Üniversitesi de düşman çatlatır gibi bu işin merkezi olup devletin kontrolünde Divan-ı hikmet Üniversitesinin Kampüsü haline getirilmelidir. Finans olarak ta FETÖ/PDY örgütünün el konularak kayyum ile işletilen şirketlerinden tedarik sağlanarak milletin malı millet için harcanmalıdır.

 

Bugün dünya genelinde ülkelerin kendi kültür ve sosyal politikalar çalışmalarını dış dünyaya sunarken iç dünya merkezli strateji kontrol mekanizmaları kurmaktadır.

 

Ülkemiz olarak bu alanda yetersiz kalındığı sürece şuan hissedilmiyor olsa da 2030’ dan sonra çok büyük sıkıntılı bir dönemi bünyesinde barındırarak memleket meselesi haline gelecektir.

 

Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi hususunda sahanın güncel analizini tutan, batı ülkelerinin dış politika etkenleri ve kitlelerin psikolojisi üzerindeki çalışmalarını inceleyen ve olasılık teorisine göre bu zafiyeti görüp sağlamasını yapan bir stratejist olarak ivedilikle bu açık alandaki eksik noktaların kapatılması lazımdır.

 

Unutulmamalıdır ki vücuda sirayet eden bakteriler mikrop duvarı örmeden gün yüzüne çıkmazlar. Ne zaman mikrop duvarı örülürse kan akışına sekte vurarak bakteriler insanı hastalığa sevk ederler. Batıl balı da aynı politikayı izlemektedir. Şuan hissedilmiyor olması onların yok olduğu anlamına gelmez. Hücrelerinde pusuda beklediğinin bariz örneğidir.

 

Aksi takdirde şimdi hissedilmeyen ama 15 Temmuz zaferi ile ileriye yönelik olarak batıl batının ana hedefi haline getirilen ‘‘Türk milletinin milli şuur ve şühedaya vefa ilkesi’’ yıpratılmak istenmektedir.

 

Ülkemiz, milletimiz ve devletimiz açısından düşman ve dost görünümlü düşmanlara karşı her zaman bir adım önde olmak adını bu denli önemli konularda çok hassas olarak devlet aklı ile çözüm politikaları oluşturup önlemler alınmalıdır.

 

Divan-ı Hikmet Üniversitesi de bunlardan birisidir.

 

Serdar bozdoğan

Araştırmacı yazarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim