10 Mart 2018, 19:01 - 
DÜŞÜNCE SANATI DERSİ  NEDİR?

DÜŞÜNCE SANATI DERSİ NEDİR?

Düşünmek bir sanattır. Barış ve başarıyı ancak düşünen sanatkârlar kazanır.


İnsan başarı kabiliyetini artırırken temel etken olan düşünce gücü ile oluşturduğu fikirlerin zihinde başlattığı eylem ile sağlar. Neyi ve nasıl düşündüğümüz kadar neden düşündüğümüz daha önemlidir. Öyleyse başlangıç olarak şimdi düşünceyi bir eğlence bir oyun ve bir zihin jimnastiği olarak ele alalım. Bunun temeline indiğimizde karşımıza satranç çıkmaktadır.

 

Mesela devlet kadrolarında kaymakam, vali, genel müdür, müsteşar, kurum başkanı, büyükelçi hatta milletvekili ve bakan olacak kişileri kimlik, liyakat testinden sonra birde satranç testine tabi tutmak lazım. Daha da mühim olanı başdanışmanların tamamına satranç testi yaptırılmalı. Akılın akıldan üstün olduğunu her zaman ön planda tutarak kuru kabadayılığa asla yer verilmemeli. Başarısız olanları pasif görevlere atayıp ekran karşısında Show yapmaktan da men edilmeli.

 

Vatanseverlik lacivert takımın içinde buz mavisi gömlek giymek, sakal bırakıp fiyaka atmak veya havalimanında 20 araç ile karşılanmak ile değil ‘Akıl’ ile sağlanır. Bu akıl ile harmanlanan fikirler her zaman insanı bir sonraki aşamaya sevk eder. Unutmayın ki doğru adımla çıkılan bir yolda gayretlerin karşılığında başarı kendiliğinden gelir.

 

Maalesef bunun olmadığı ortamlarda fitne, dedikodu, ispiyonculuk ve tefrika yer alır.

 

Şimdi herkes heybesine bir baksın lütfen…

 

Kimin heybesinde başarı birlik, beraberlik, huzur ve refah var?

 

Kimin heybesinde fitne, dedikodu, iftira ve tefrika var?

 

Herkes heybesini kontrol ettikten sonra onların nasıl oluştuğuna da baksın. Aklı ile mi temin etti yoksa astına zulüm edip üstüne el pençe durarak mı?

 

Satranç tüm savaşların üstündedir diyen Emanuel Lasker aslında bunun bir akıl yürütülerek oluşturulan analiz olduğunu belirtmektedir. Beynin hareket kabiliyetini artırmak ve manevra sahibi olmasını sağlamak için düşünmek gerekmektedir. Düşünürsek akledebiliriz. Fikir sahibi olabiliriz. Genel anlamda sürece hâkim olup karşı hamle stratejisi oluşturabiliriz.

 

Şayet bunları yapamazsak yerini NATO gibi uluslararası oluşumlar alır.  O da FETÖ gibi bakteri örgütlenmesi ile bizleri çürütmeye kalkar. Bir daha eski süreçleri yaşamamak ve egemenliğimizi hür tutabilmek için düşünce gücünüzün artmasını sağlamalıyız.

 

Ali’ye ata baktırdığımız, Oya’ya topu tutturduğumuz o karanlık günlerin bir daha yaşanmaması için ilk, orta ve lise de Satranç bir oyun değil bir sanat dersi olmalıdır.  Adına da "düşünce sanatı" dersi denmelidir.

 

Bir diğer açıdan konuyu ele almak adına milli duygular, vatanseverlik,  milli servetin korunması ve kazanımlarının artması ve liyakat bütün bu erdemler de ilk eğitimde aşılanıp, orta eğitimde kök salan,  lise eğitiminde çiçek açan ve üniversite eğitiminde meyve veren değerlerdir. Dolayısıyla düşünce sanatında sadece zihnin gelişmesi değil milli ve manevi duygular ekseninde vatanseverlik duygusunun artması sağlanmalıdır.

 

Bunun için de satrançta iki şah taşından birisinin burcu ay ve yıldız olmalıdır.


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ve Satranç Federasyonu aracılığı ile bütün eğitim kurumlarını, gençlik merkezlerini ve STK'lara ay yıldız burçlu satranç takımları dağıtılmaları için çalışmalar başlatılmalıdır.

 

Düşünce sanatı dersi ile haftalık olarak eğitim de ezber bozan ve mantık içerisinde mukayese kabiliyetini artıran etütler yaptırılmalıdır.

 

Bu etüt derslerini eğitim kurumlarında Satranç federasyonu tarafından sertifika alabilme hakkına sahip olan yükseköğrenim mezunu ve adli sicili temiz vatandaşlarımız arasından referans kültürünün geçerli olmadığı adil bir mülakat sistemi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından görevlendirilmesi yapılmalıdır.

 

Unutmayın düşünmek bir sanattır. Barış ve başarıyı ancak düşünen sanatkârlar kazanır.

 

Araştırmacı Yazar

Serdar BozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim