09 Mart 2018, 14:41 - 
DÜŞÜNCE SANATI

DÜŞÜNCE SANATI

Düşünmek büyük bir sanat, akletmek ise en büyük zanaattır.

Bugün ülkemizde en büyük eksik noktalardan birisi de komplo teori üreten merkezlerin yeterince işlevsel olmayışıdır. Olasılık üzerine 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 adım ötesine düşünüp 8. Adımı hiç kimseye hissettirmeden uygulamaya almadıktan sonra muasır medeniyetler seviyesine erişmek biraz zaman alacaktır. Akıl en büyük nimettir. Yüce Allah dahi son kutsal kelamında en çok akletmez misiniz ve düşünmez misiniz tavsiyesine vurgu yaparken biz insanların her ne yaparsak yapalım düşünmeden ve akletmeden olmayacağının bir kanıtıdır.

Maalesef mevcut eğitim sisteminde geçmişten günümüze daima ezber odaklı bir sistemsel işleyiş içerisinde olduğundan düşünce gücü her zaman geri planda kalmıştır. İleri fikirli olanlarda hep dışlanmıştır.  Bugün NATO' nun yumurtladığı FETÖ işte tam bu hassas konuyu bertaraf etmek üzere kurgulanmış bir senaryodur. Nitekim Anadolu insanın insancıl ve manevi değerlere bağlılığını bilen batıl batı bizleri kendi zenginliğimizle kelepçeleyecek kadar hain ve bir o kadar da acımasızdır.

Bütün bu olasılıkları öngörmek için komplo teorileri üretecek bir devlet birimi kurulmalıdır. Bu birim hassas bir doku içerisinde dünden ibret alıp,  bugüne sahip olup, yarına hâkim olarak yarından sonrasının teminatını güvence içerisine alacak stratejileri teori bazında üretirken aynı zamanda strateji bazında hazır hale getirecektir.

Dünyadaki hemen tüm istihbarat örgütleri ya ‘komplo’ kurar ya da ‘komplo teorisi’ yazarlar. Çünkü komplo teorileri gelecekle ilgidir. Tanımlamak gerekirse ‘komplo teorisi; ‘ iç politika, uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyal sorun ya da olayları gerçekte olduğundan farklı/uydurma parametrelerle değil, açık ya da özel kaynakların yayınlarında ortaya konan argümanları kullanarak bir mantık çerçevesinde değerlendirmektedir. ‘Komplo teorileri’ işte bu nedenle tam da bu anlamda senaryo yazmaktır. Bugünkü zaman dilimine baktığımızda herkes Superman, herkes mükemmel biraz da batman... arkadaş durun atman...

Herkes her şeyi herkesten daha iyi biliyor. Ben aslında diye başlayan, biliyordum, görüyordum, farkındaydım, hissettim, çözdüm diyerek ana hapsoluyorlar. Gelecek namına söz söylemek ise maalesef yine dış entrikalara kalıyor.

Birçok şeye vakıf ileri görüşlü iki insan vardı Türk siyasetinde. Birisi rahmetli Alparslan Türkeş, ikincisi rahmetli Necmettin Erbakan’dı.  Bu iki merhumun hayatları pahasına haykırdıklarına dün görmedim, duymadım, bilmiyorum diyenler bugün koltuk kaptıkları siyaset mecrası ve tv. kanallarda kedi iken aslan pozu verecek kadar fırsatları iyi değerlendiriyorlar.

Bir misal vereceğim, bazı zati muhteremler bank Asya’dan kredi çektikleri ortaya çıkınca ‘o zaman 17 ve 25 Aralık olmamıştı’ diyerek işten sıyrılmaya çalıştılar.  Ama aynı kişi bir yazısında sene 2011 de o zaman şirket cio’su olan şuan bakan olan B.A. bize bunların ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmıştı diyor. Bir başka makalesinde sene 2012 de bütün hadiseler fark etmiştik diyor ama ileriki senelerde de gidip kredi çekiyor. 

Yetmiyor şimdi her konuda herbokoloji uzmanı ( her şeyden anlayan, her şeyi herkesten en iyi bilen) kesilip yasarmışçasına yorum yapıyor.  İzleyenlerin halini ve beyinlerindeki hücrelerin tango yapışını varın siz düşünün. Hele geçmiş dönem şarkıcı ile türkücülerin kavgası üstünden magazin haberi yapan bugün stratejik fikirler vermeye çalışıp alan kayması oluşturan zata hiç girmek istemiyorum.

Nur içinde yatsın merhum Mahir Kaynak ve Aytunç Altındal. Yıllardır hep haykırdıkları konuları o günlerde bunlar suçu buncu diyerek dışlarlarken o tarihlerde bunun kavgasını yaptığımız bir zat on senenin ardından bugün siyaset yapıyor olması hasebiyle vakti zamanında eleştirdiği konuları bugün savunur nitelikte paylaşmaktadır. Hayırdır hemşerim gökkuşağının altından mı geçtin, yoksa at ölüp ortaklık mı bitti?

Nitekim bugün bu eksik noktayı aydınlatan Abdullah ÇİFTÇİ, Erhan ALTUNAY, Erhan ÖZYİĞİT, Murat Bahadır AKKOYUNLU, Prof. Dr. Hasan KONİ, Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN,  Prof. Dr. Hüseyin BAGCI, Ömer ÖZKAYA, Dr. Merve SEREN, E. Korgenaral İsmail Hakkı PEKİN gibi mümtaz şahsiyetlerin daha aktif ve daha verimli çalışmaları için alan açılması lazım.

Medya Trolleri ve onun bunun kedicikleri başta olmak üzere, ekrandaki gereksiz simaları kamuoyunu mesul etmekten men ederek gelecek namına Türk milletinin ufkunun aydınlanması sağlanmalıdır.

Hiç bir şey yapamıyorsanız Kafkas Stratejik Araştırmalar Merkezi başkan yardımcısı sayın Ömür ÇELİKDÖNMEZ’ in gündeme ve gelecek zamana haiz yazılarını takip edin ufkunuzun artmasına kâfidir.

Araştırmacı Yazar

Serdar Bozdoğan

 

 

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim