27 Şubat 2018, 17:04 - 
Hadislerin Sahihliğinde Kur'an Hüccet DEĞİLDİR!..

Hadislerin Sahihliğinde Kur'an Hüccet DEĞİLDİR!..

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Hadislerin Sahihliğinde Kur'an Hüccet DEĞİLDİR!..

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

 عَالِمُ الْغَيْبِ فَلَا يُظْهِرُ عَلَى غَيْبِهِ أَحَدً(*)إِلَّا مَنِ ارْتَضَى مِن رَّسُولٍ فَإِنَّهُ يَسْلُكُ مِن بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا
(Cinn-26,27)

(O(Allah),gaybı bilendir.Fakat O,gaybını hiç kimseye izhar etmez(*)Ancak seçtiği resuller başka.(Onlara bildirir.).Çünkü O,bunun önünde ve ardında gözleri önündedir.)


Sevgili Kardeşlerim!

Başlık biraz ilginç,dikkat çekici ve özellikle soru işaretleriyle dolu.Bu soruyu kime sorsam genellikle tökezliyor insanlar.Lakin bu açık bir soru.Sadece cevabı biraz açıklanmalı o kadar.Evet,insanlar hadislerin SAHİHLİĞİNİ tetkik ederken yaptıkları en büyük yanlışlardan biride bu.Kur'an-ı Kerim'ede geçmeyen hadisler-haşa- yalanmış gibi.Rasullullah(a.s.m.) hüküm veremezmiş gibi.Bu yazımda hepimizin anlayacağı bir usülle anlatmaya çalışacağım inşaAllah.

Aziz Kardeşlerim!

Genel kaideler doğrultusunda bir ilim,şer'i olsun olmasın,o ilim usulü,ortaya çıkan mahsüllerin,hakikatların doğruluk veya yanlışlıkları veyahut değiştirilip değiştirilmediği durumlarının tetkiklerinde hüccettir.Biraz açıklarsak,yani işi ehline vermek misali,yani hadisleri kitaplarında toplayıp günümüze ulaştıran hadis alimlerinin hüccet olarak aldıkları hadis usülleri(buraya dikkat,usül aynı zamanda bir bilimdir.)araştırıp öğrenerek o hadislerin sahih olup olmadığını görmek.Bir misalle açıklarsak,biyokimya ilmi hepimizinde bildiği gibi şer'i olmayan bir ilimdir.Lakin ben bu ilmi öğrenmek için veyahut yapılan biyokimyasal çalışmaların,projelerin doğruluk veya yanlışlıklarını tetkik için kaynak olarak Kur'an-ı Kerim'i kullansam,biyokimya ilminin ehli profesörlerinin bana gülecekleride tartışılmaz bir gerçektir.Bir ilimde terakki etmek için o ilmi,ehli olan kitaplardan öğrenmemiz gerekir.Hadis ilmindede hadislerin sahihliği konusu mevcuttur.Peki ben bu konuyu öğrenmek için Kur'an a mı bakmalıyım yoksa hadis usulüne mi?Bu sorunun cevabını vicdanı olan her insan hadis usulü diye cevap verecektir.

Kardeşlerim!Burada dikkatinizi çekmek isterim,hadislere uyma konusunda veyahut Rasulullah(a.s.m.)'ın nübüvveti konusunda veyahut Peygamberi koruma konusunda Kur'an hüccet değil DEMİYORUM.Ortada bir bilimsel çalışma var ve bu çalışma gayette ehemmiyetli ve çokçada gayret sarf edilmiş bir çalışmaysa,bu çalışmada köşeye atılmaz,atılamaz.Ve medyatik bid'a hocalarının yaptıkları(fark ettiğseniz) hep Kur'an ayetleri söylemek ve böyle insanlarda şüphe uyandırmaktır.Ama hadislerin sahihliği hususunda bana Kur'an'dan ayet getiren insanlarada bu düsturu bizler kendimize kaide edindiğimizde ne Kur'an'ı Kerim'i inkar,ne de hadisleri inkar ortaya çıkıyor.

Şu da kesinlikle kaideye alınması gereken bir husus:Bediüzzaman Hazretlerinin Muhakemat risalesinde Üstad Hazretleri diyor:'Akıl ve nakil tearuz ettikleri vakitte,akıl asıl itibar ve nakil tevil olunur.Fakat o akıl,akıl olsa gerektir.'Nede güzel söylemiş.Yani inkarcıların yaptığı gibi reddedici akılla değil.Buradaki kaideden dolayı tefsirler yazılmıştır,hadis usülleri yapılmıştır,fıkıh oluşmuştur.Zira Kur'an-ı Kerim'de bize hep söyledi:'Akletmez misiniz?' diye.

Aziz ve Sıddık Kardeşlerim!

İnsanların kafalarında şöyle bir soruda oluşuyor:'Hangi usül veyahut hangi hadisler sahih diye?'Ehli Şia'nın hadisleri mi,yoksa Ehli sünnetin hadisleri mi,yoksa Mutezilenin hadisleri mi vs.İşte bu noktada da çok çok okumak bizlere düşüyor.O yüzden hem ehli sünnetin hadis usulünü okumak hem ehli şianınkini okumak,kısacası hepsinde bilgi sahibi olmak ve geri kalanını da vicdanımıza bırakmak,lakin o vicdan da vicdan olsa......

Kardeşlerim!Sizleri çok sıktıysam özür diliyorum.Lakin bu gerçektende önemli bir konu.Burada imanımızın sarsılmaması için bu konularda bilgi sahibi olmamız lazım.Binaenaleyh aklı tatmin ettikten sonrada kalbimizide bu konuda muhakkak tatmin etmeliyiz.Rabbim hepimizi nuruyla nurlandırsın ve nurundan ayırmasın,Allah'ın nuru hepimizin üzerine olsun inşaAllah.Vesselam.....

                                                                     Eczacı Murat
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim