21 Şubat 2018, 11:13 - 
YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YAPAY ZEKÂ VE ROBOTLARIN YÜKSELİŞİ

YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YAPAY ZEKÂ VE ROBOTLARIN YÜKSELİŞİ

Teknoloji artık hayatın bir parçası olmaktan çıkıp hayatın merkezi olmaya başladı.

Birçok girişim, şirket, otomobil markası ve sosyal medya ağı yapay zekânın potansiyellerinden faydalanmak adına işe koyuldu. Günlük hayatımızı kolaylaştırma motivasyonuyla yola çıkılan birçok girişimde yapay zekâ destekli teknolojiler görebiliyoruz. Bu ilerleyiş hızla yükselirken öncü olan şirketler dünya devi olarak genel anlamda koşul ve konjonktürde söz sahibi oluyorlar...

 

Dün sadece radyo, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, telefon, fax, bilgisayar olan teknoloji unsurları bugün artık daha da ileri boyutta alan kaplamaktadır. Buna olanak sağlayan süreç yapay zekâdır.

 

Yapay zekânın yeni sınıfsal kavramı dijital dünya olarak ele alınmaktadır. Dijital dünyanın yürüttüğü algı operasyonunda ana hedef çocuklar ve gençleri kapsamaktadır. Dijital dünyanın silahı olan yapay zekâyı bütün dünyaya yayan araç olan internetin yaygınlaşmasıyla katılımcı sayısını artırırken internet sağlayıcı şirketlerin yabancı olması da ayrıca uluslararası örgütlenmenin bir yansımasıdır.

 

Yapay zekâ ekseninde şekillenen teknoloji gelecek kuşaklarda yeni yol haritaları oluşturmaktadır. Artık sadece makinalar yeterli değil yapay zekâ ile işlevsellik gören makinalar düşüncesel hücre programları ile çamaşır yıkayacak, yetmedi onları serip kurutup ütüleyecek. Bulaşıkları yıkayacak ve kurulayıp dolaba yerleştirecek.

 

Kim bilir belki yemekte pişirebilir. Trafikleri kontrol edecek. Bankalarda gişe işlemlerini yapacak, süpermarketlerde kasiyer olacak. Arabada şoför, uçakta pilot olacak vb. her alanı kapsayacak.

 

Daha da ileri gidelim. Yasa ve kanunları mikroçip ile yapay zekâ unsurlarını taşıyan robotlara yükleyerek mahkemede bilirkişi ve raportörlük görevi görecek.  Nihai kararları mevcut sistemde bilgisine dayandırarak suç unsurları ile ceza mukayesesi yürüterek sonucu bildirecek. Kısacası teknolojik mahkemeler, teknolojik beraat ve teknolojik mahkûmiyetler yenidünya düzeninde ana etkenler arasında yer alacak.

 

Birçok kamu kurum ve kuruluşları hatta birçok özel sektör alanı insan kaynakları hususunda küçülmeye gidecek. Personel fazlalığını gidermek üzere işten çıkışlar artacak. Fabrikalarda üretim makinalar aracılığı ile insan kontrolünde yapılırken artık makinaları kullanımını da robotlar tarafından yapacak. Şimdi bütün bu unsurların iyi ve kötü tarafını dile getirirken vehim olan unsuruna odaklanalım.

 

Bozulduğu zaman teknik serviste tamir edilen makinaların bir üst modeli olan robotlar artık bozulan insan dengelerini tamir edecek. Mesela ameliyatlarda daha aktif olacak. Bütün alet ve edevatlar robotik ünitelerden icra edilecek.

 

Peki, bu yapay zekâlı robotlar için mukayese kabiliyetini de programlamayı başarırlarsa o zaman ne olacak. Kendi hedefini belirleyecek, kendi yöntemlerini icra edecek. Kendi koşul ve teori unsurlarına göre hal ve tavır sergileyecek. Kim bilir belki o vakit robotlarda âşık olur. Tabi biz buna yabancı unsur olan matrix ve yerli unsur olan Cem Yılmaz’ın GORA adlı filminden hazır hale geldik zaten.

 

Şimdi teknolojinin ana unsurlarına ne kadar çok önem verildiği hususuna dayanarak devlet politikası olarak teknolojik dönüşüm ve Strateji üretimi alanında ilerlemenin önemi arz olmaktadır.

Henüz hologram ve üç boyut sürecini tanımadan dünyanın ileri seviyede olması onların çok akıllı olduğunu değil bizim biraz tembellikte başarılı olduğumuzu göstermektedir.

 

Aşklar da yalan olacak. En azından şimdikinden daha adil olacak. Misal seni ölene kadar seviyorum diyerek söylenen yalan ortadan kalkacak. Çünkü kısa, orta ve uzun vade programlar olacak. Bir üst model program ile alt kademe program arasında fark olacak. Üst kademe programlı ile karşılaşan alt kademe program arasında emir komuta farkı gibi bir ayrım olacak.

 

Psikologlar da işsiz kalacak çünkü hastaları can havli ile dinleyen ve program aracılığı ile kıyaslama yaparak dinleyiciye yönelik mutlu masallar anlatan ve rehberlik yapan robotlar olacak. Ayrıca yapay zekâlı robotlar, ses, görüntü ve his kayıtları yapacak. İleri tarihlerde olan biteni inkâr eden insana yapay zekâlı robotlar eğri ile doğru ayrımını izah ederek hesap soracaklar.

 

Şuan günümüzdeki tv. Programlarında, kim kiminle, nerede, ne yapıyor diye ekran karşısında donanlar, saçma sapan senaryolar ile aile kavramında hiç rastlanmamış dizi ve yarışma programları, çöpçatanlık yapan evlilik programları, kadın kuşağı ve kayıp kacak programları ile zihinler boşatılırken dış dünyada neler oluyor?

 

Anlamsız ve manadan yoksun yarışma programları ve fanatik düşünceler ile uyuduğumuz günümüzde hayal deryasında yüzerken bir gün ayılarak kendimize geldiğimizde yapacağımız en güzel işlem ruhumuza üç ihlas bir felek okumak olacak.

 

Serdar Bozdoğan

Araştırmacı Yazar

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Kudüs Fatihi
Y
Metin ALKAN
MÜMİNLERİN CENNETİNDEKİ ;IRMAKLAR. ÇEŞMELER, KEVSER HAVUZU, KÖŞKLER, SARAYLAR, VİLDANLAR, GILMANLAR, HURİLER
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Prof. Ahmet Akgündüzden 31 Mart Cumhur ittifakı Seçim Öncesi ilginç Yıldız Tilbe, Ayasofya, MEB denklemi Ve Recep Tayyip Erdoğan Reisi Cumhura haddini Aşan beyanına Gerçek Nurculardan Sert Cevap! İKTİDARIN VE GÜCÜN SEMBOLÜ AYASOFYA GENEL SEÇİMLER AĞACIN GÖVDESİ, YEREL SEÇİMLER İSE AĞACIN KÖKLERİDİR Üslup Namustur
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim