02 Şubat 2018, 15:42 - 
TAKTİK VE MANEVRA KABİLİYETİ BİR ORDUNUN ÇELİK YUMRUĞUDUR

TAKTİK VE MANEVRA KABİLİYETİ BİR ORDUNUN ÇELİK YUMRUĞUDUR

........

Günümüzde ekran karşısında çıkıp uzman ya da uzman görünümlü sahanın tozunu hiç yutmamış kişiler  devlet operasyonlarını sulandırıyorlar.

 

Bu kişilerden bazıları vardır ki, terör operasyonlarında kafasını taşa koyup gecenin karanlığında yıldızlara bakarak uyumamış,  takip ve istikak çalışmasına katılmamış, acıktığında kumanya ile beslenmemiş olmasına rağmen manken edasıyla ekran karşısında çıkıp halen yürürlüğü devam eden ve sonlandırılmamış operasyonlar hususunda taktik üzerinden tartışma yaparak süreç içerisinde zafiyete yol açmaktadır.

 

Nitekim basın özgürlüğü diyerek kamuoyunu bilgilendirme çalışması adı altında yürütülen bu program içerikleri sadece ülkemizde değil bütün dünya tarafından izlenildiği ve izlenebileceği gerçeğini unutmamak lazımdır.

 

Bir program katılımcının ekran karşısında harita üzerinde elinde çubuk ordu buradan girecek; girerse şöyle olur,  girmezse böyle olur, sonra şuraya gitmeli, gitmezse böyle olur, giderse şöyle olur diyerek operasyon güçlerinin manevra kabiliyetine ve istikrarlı bir şekilde ilerlemesine zarar vermektedir.

 

Nitekim düşman birlikleri ve müttefik görünümlü gizli düşmanlar ekran karşısında sarf edilen yayınlar aracılığı ile taktik belirlemede donelere sahip olmaktadır.

 

Ülkemizde devletimizin yürüttüğü operasyonlara televizyon programlarına katılanlar aracılığı ile bilgi sahibi olurken sergilenen tutum, oluşturulan program mutlak suretle milli bir refleks içerisinde olmalıdır.

 

Konu her ne olursa olsun sadece strateji bazında ele alınıp, hiçbir şekilde taktik değerlendirmesine gidilmemelidir. Herbokolog gibi herşeyin en iyisini kendi bildiğini de iddia etmemelidir.

 

Ülkemiz olarak içerisinden geçtiğimiz şu zorlu süreçte medya ilkesinde değişmez prensip; ‘dikkat düşman izliyor’ olmalıdır. Çünkü medya bir ihtiyaçtan ziyade artık bir psikolojik zihin operasyonlar merkezi haline gelmiştir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak ekran karşısında taktik hususunda tartışmalar yapılmamalıdır. 

Genel Değerlendirme stratejik olarak ele alınmalıdır.

 

Operasyonlardan sonraki sürecin nitelik açısından nasıl olabileceği ihtimali üzerine yürütülen fikir üretme çalışmaları sayesinde yabancı devletler kendi politikalarına çok büyük katkı sağlamaktadır.

 

Stratejik açıdan ele alındığında yapılan program ülkemizin faydasına olacaktır. Ama taktik açısından konuları ele almak zararlı bir faaliyettir.

 

Nitekim her operasyon taktik stratejisi için birden fazla kurumun ortak programlar eşliğinde manevra ve harekat planlaması yaptığını da göz önünde bulundurursak ekrandaki misafirlerin bazen yaptığı yorumların bu bütün planları tehlikeye atabilme ihtimalini de unutmamalıdır.

 

Hele ki günümüzde öyle baş(taş)danışmanlar türemiş ki oturduğu yerden sanki operasyonu kendi yönetiyor gibi siyasi Show peşinde yorumlar yapıp, bu yorumlardan tv, kaydı ve gazete haberlerini de sosyal medyada yayarak olmayan potansiyellerini yükseltme arayışına girmişlerdir. Eğer derdiniz siyaset ise daha önce siyasi arena da alınan boyunuzun ölçüsü ortadayken bırakın danışmanlığı da devlet işini daha kısa süre içerisinde yapsın.

 

Devletimizin milli güvenliği açısından vakit kaybetmeksizin OHAL uygulaması olarak tv, radyo, gazete, sosyal medya vb. basın unsurlarına yönelik herkesi kapsayan ‘operasyonel taktik analiz’ yasağı koyulmalıdır. RTÜK tarafından bu uygulama hassas bir şekilde ivedilikle ele alınıp gereği yapılmalıdır.

 

Genel anlamda bir devlet operasyonuna taktik değerlendirmesi açısından devletin başı olan cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanının izni ile sözcüsü devlet adına, bakanlar kurulu açısından da konu bakanlar kurulu sözcüsü tarafından kamuoyuna duyurulmalıdır.

 

Bu makamlar dışında halen gerçekleştirilen operasyonlar hakkında taktik değerlendirmesi yasaklandırılmalıdır.

 

ARAŞTIRMACI YAZAR

SERDAR BOZDOĞANYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim