24 Ocak 2018, 06:39 - 
ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE TEMEL FELSEFE YEMEĞİ GÜZEL YAPMAK KADAR ELDEKİ MENÜYÜ GÜZEL SERVİS EDEBİLMEKTE ÖNEMLİDİR

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE TEMEL FELSEFE YEMEĞİ GÜZEL YAPMAK KADAR ELDEKİ MENÜYÜ GÜZEL SERVİS EDEBİLMEKTE ÖNEMLİDİR

......

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yürütülen bütün faaliyetler ve operasyonlar hususunda bilgi işlem koordinasyonu sağlandığı takdirde daha verimli ve daha güçlü bir adım ile sonuca daha kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

 

Bilinmelidir ki, uluslararası ilişkilerde temel felsefe yemeği güzel yapmak değil eldeki menüyü güzel servis edebilmektedir. Bunu sağlamak için de mutlak suretle işi ehli ile yaparken bir önemli hususta medya ve tanıtım alanında işi ehli olan kişiler aracılığı ile sunum ve bilgi paylaşımını planlı ve koordinasyon içerisinde yapılması ülkemiz ve devletimiz adına daha faydalı olacaktır.

 

Dış dünya da temel kavram neyi nasıl yapıldığı kadar kim tarafından medyada icra edildiği de çok dikkatli bir şekilde gözlenmektedir. Medya da yapılan kurumsal sunumlar politikanın merkezine hitap eder ve öyle değerlendirilir.

 

Bu yüzden propaganda unsuru olacak resmi açıklamalar ve bu konular ile görüş beyan eden ilgili bütün memurlar ve siyaset görevlisi mutlak suretle istişare ve koordinasyon içerisinde hareket etmelidir.

 

Nitekim böyle hassas bir uygulama ile daha verimli ve daha kalıcı sonuçlar elde edilecektir.

 

Devletimizin sınır ötesinde afrin de icra ettiği ve başarılı sonuçlarını yürekten beklediğimiz ve her türlü gayreti ortaya koyduğumuz "zeytin dalı operasyonu" gündemin ana konusu olmuştur.  Her yerde takip edilen, izlenen ve istişare edilen milli meselemizdir. Öte yandan bu ABD’ye karşıda bir hamle olduğundan dünyanın gözü şuan Türk medya ve basın kuruluşlarındadır.

 

Bu makaleyi kaleme almama vesile olan olaya gelince;

 

Akşam oturup halk gündemi nasıl değerlendiriyor ilgi ve alaka ne düzeyde diyerek cafe tarzı bir mekanda herkesle birlikte sinevizyonda haberlere odaklanmış askerlerimizin kahramanlıklarını ve devletimizin kararlılığını gururlu bir şekilde izliyoruz.

 

Birden televizyondaki programa telefon aracılığı ile cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak görev yapan memurlardan Yalçın Topçu bağlanarak verdiği sunumda ‘‘diplomasının yolları kesilmeden devam ediyoruz temasa’’ ibaresine karşın kalabalıktan eli ayağı düzgün ve eğitimli birisi sitem etti.

 

Konuşan şahsi tanıyor yâda hakkında bilgi sahibi olsa gerek; hadi oradan sen ne anlarsın diplomasiden, naylon kabadayı, konuşturacak başka birini bulamadılar mı, başka danışacak adam mı yoktu" demesi salonun bir anda havasını değiştirdi.

 

Şikâyette bulunan vatandaşa neden böyle diyorsun bak adamcağız açıklama yapıyor dediğimde bana dönerek sade bir üslup ile; ‘makarnadan pilav olmaz’ bu yorumu ancak cumhurbaşkanının izni ile sadece cumhurbaşkanı sözcüsü kullanabilir. Bu bir mahalle kavgası değil devlet meselesidir. Kraldan çok kralcı olanlar hep böyle fırsat bekler’’ karşılığını verdi.

 

Anladım ki adam hem eğitimli, hem uzman ve sahayı bilen birisiydi.

 

Bende salonun soğuk rüzgârının ardından 5N1K metoduna göre bunun nedenlerine baktığımda işin ehli olmayan bir kişinin her hangi bir bilimsel alt yapıya da sahip olmadan çıkıp favori olma hevesi içinde her şeyi ben bilirim edası ile hareket etmesi surece olumsuz bir tutum ve davranış olarak yansımaktadır sonucuna ulaştım.

 

Devletin uzmanlar aracılığı ile gerçekleştirdiği bir operasyon uygulaması alanında uzmanlar aracılığı ile kamuoyu, medya ve dış dünyaya koordineli bir şekilde servis edilirse bu uygulanan devlet politikası daha verimli olacaktır.

 

Nitekim başdanışman da olsa kafasına göre çıkıp medya ya demeç vermesi ve görüş beyan etmesi bunun önceden bağlı bulunduğu ve memurluğunu yaptığı kurumunun amiri ve üst yöneticisinin onayı olmadan gerçekleştirmesi doğru bir davranış değildir.

 

Nasıl ki dışı güzel olsa da içine kurt düşmüş bir elma koca bir sepette çürümeye neden oluyorsa bilgi ve deneyim hususunda itibar edilmeyen bir kişinin devletin mühim konularında cumhurbaşkanı adına açıklama yapıyor gibi tutum içinde bulunması bizzat devlet politikasına ve cumhurbaşkanının şahsına zarar vermektedir.

 

Bu yüzden emniyet, liyakat ve kimlik hususunda kendisini kanıtlamış akil ve ehil insanlar ile yol alınmalıdır.

 

Boşta kalmasın ama boşta oturup avara durmasın diyerek vicdanı bir tutum ile bir mevkide konuşlandırılan birisinin o alanda hareket kabiliyeti de bilgi ve becerisi kadar sınırlı tutulmalıdır.

 

Zırt bırt ekran karşısına çıkıp kendi şahsi görüşlerini sanki cumhurbaşkanı adına açıklama yapıyormuş gibi kamuoyunu meşgul etmenin bir anlamı yok. Danışmanlığın da bir üslubu ve bir ilkesi var.

 

Nitekim cumhurbaşkanı başdanışmanlarının da öncelikli görevleri cumhurbaşkanı tarafından kendilerine verilen görevler hususunda danışmanlık hizmeti vermeleri öncelikli olup bir siyaset unsuru değil memur olduklarının farkına varmaları sağlanmalıdır.

 

Bundan dolayı başdanışmanlardan sorumlu olan Cumhurbaşkanı Genel Sekreterinin izni ve onayı alınarak medya ve basın ile temas kurulmalıdır.

 

En önemlisi cumhurbaşkanlığı sözcüsü ile aynı minvalde sunum yapmak üzere başdanışmanlar medyada kontrollü bir şekilde propaganda yapmaları sağlanması ile daha verimli bir kazanım elde etmek mümkün olacaktır. 

 

Buradan kastım sadece bilimsel bir teori önermesi sunmaktır. Her zaman sistemsel düşünüp şahıslar ile vakit kaybetmemeye özen gösterdik ve göstereceğiz. Bizimkisi sadece prensip meselesidir.

 

Zira cumhurbaşkanı başdanışmanlarından, Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, av. Özlem Zengin, ekonomist Yiğit Bulut, İlnur Çevik, Av. Ayşe Türkmenoğlu, Av. Gülay Samancı, İhsan Şener, Doç. Dr. Hatice Karahan vb.  uzman bilirkişilerin alanlarına yönelik yaptığı çalışmaları severek ve bilgi sahibi olarak takip etmekteyiz.

 

Bu derece hassas bir konunun gözden kaçırılmayıp kurumsal bir disiplin ilkesi içerisinde riayet edilmelidir. Kurumsal yapının devamlılığı sağlanarak güç kazanma olanakları artırılmalıdır. 

Nitekim söz konusu vatansa gerisi (şahıslar) teferruattır.

 

Araştırmacı Yazar

Serdar Bozdoğan

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim