11 Ocak 2018, 18:32 - 
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN MÜTEKABİLİYET STRATEJİSİ GÜÇ KAZANMALI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN MÜTEKABİLİYET STRATEJİSİ GÜÇ KAZANMALI

Yerden bir tüy kaldırmak büyük bir gücün simgesi değildir. Ayı, güneşi görmek keskin görüş olmadığı gibi, gök gürültüsünü duymak da kulak hassaslığını göstermez.

Akıllı lider düşman ordusunu savaşmadan, düşman kentlerini kuşatmadan ele geçirmesini bilir. Düşman krallığını savaş meydanında uzun sürecek savaşlardan çok savaş oyunları ile bitirir. Sun TZU

Uluslararası ilişkilerde sarf edilen gayretlerin plan ve program içerisinde işlevsellik göstermesi ile kazanılan öz güvenin koordinasyon içerisinde daimi olması ülkemize iç ve dış politikada mütekabiliyet stratejilerinin güç kazanmasını sağlayacaktır.

Bu stratejiyi uygulayan bir ülke önce kendilerini yenilgi olasılığından uzakta tutarlar; sonra da düşmanı yenmek için uygun fırsatı kollarlar.

Bunun için hadise ve olaylar gerçekleşmeden önlemler almak ve karşı koymak, rakiplere yönelik politika sahasında her zaman bir adım önde olmayı sağlayarak nasıl, neyi, nerde, ne zaman ve kiminle düşüneceğini de bizzat tayin ederek rakibin mağlubiyeti ve ebedi galibiyetin temin edilmesine olanak sağlayacaktır.

Böyle bir güç standarttı ve stratejik uyuma sahip olan bir ülke ile mücadele etmek kimsenin göze alacağı bir şey değildir. İç, dış, ekonomi, emniyet, eğitim, sağlık, kültür başta olmak üzere milli güvenliği temin etmek için gerekli bütün politikaların kazanımı güven içerisinde artırılacaktır.

Yabancı devletlerin ülkemizde uyguladığı ve uygulamak istediği her türlü casus politikalarına son vermek ve düşman istihbaratına karılı koymak için bu denli bir hamle mutlak suretle gereklidir. Yapılan her ne olursa olsun iyiliğe iyilik, kötülüğe kötülük mutlak suretle kıstasa kıstas diyerek mütekabiliyet stratejisi uygulanmalıdır.

Bilinmelidir ki, kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asla unutmaz. Dünyaya tarihin derinliklerinde unuttuğu bir hakikati yeniden hatırlatmak ve hafızalarına işlemek üzere bir hamle yapmak icap etmektedir.

Unutulmamalıdır ki, Türk’e yapılan iyilik karşılıksız, yapılan kötülük cezasız kalmaz. Her ikisi de misli ile iade edileceğini bilen bir dünya sahih bir dost yâda ikiyüzlü sahtekâr bir müttefik olma seçeneğini belirlerken iki defa düşünecektir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti yeni teşkilat ve strateji modelinde hassas bir doku ile işleyerek uygulayacağı bu strateji devletin bekasını daimi kılarken ülkenin kalkınması ve milletin refah seviyesini muhafaza etmesine vesile olacaktır.

Diploması, dış ticaret, askeri ve güvenlik işbirliği, kültür, turizm, kaçakçılık, terörizm vb. başlıca önemli konularda mesaha kat edebilmemiz ve muhataplarımız tarafından layık olduğumuz şekilde kabul görerek oyalanmaksızın sonuca verimli bir şekilde ulaşmamız için bu hususta köklü ve güçlü bir şekilde devlet aklı ile adım atılarak ilerlemeler sarf edilecektir.

Yerden bir tüy kaldırmak büyük bir gücün simgesi değildir. Ayı, güneşi görmek keskin görüş olmadığı gibi, gök gürültüsünü duymak da kulak hassaslığını göstermez.

Hiçbir şeyden korkmadan, bilhassa siyasi güç kaybetme ihtimaline aldanmadan, zorluklar karşısında yılmadan Türkiye Cumhuriyeti Devleti için mütekabiliyet stratejisi açısından söz konusu vatansa gerisi teferruattır.

Serdar Bozdoğan

Araştırmacı Yazar

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim