03 Ocak 2018, 16:09 - 
Hz. Ömer - Radıyallahu Anh - kız çocuğunu diri diri gömmüş müdür?

Hz. Ömer - Radıyallahu Anh - kız çocuğunu diri diri gömmüş müdür?

Ya da: Cahiliyede kız çocuğunu gömenlerin içinde Hz. Ömer - Radıyallahu Anh - da var mıydı?Muteber kaynaklarımız da Hz. Ömer - Radıyallahu Anh –‘ın kız çocuğunu diri diri gömdüğüne dair bir bilgi geçmemekle beraber, O’nun kız çocuğunu gömdüğünü söyleyen ve yazanlar ne yazık ki olmuştur. Bu görüşü savunanları bu düşünceye iten ise Hz. Ömer – Radıyallahu Anh –‘a atfedilen ancak kesinlik durumu da tartışmalı olan şu sözüdür: 

“Cahiliye devrinde yaptığımız iki şey vardı ki bunlardan birini hatırladıkça güler, diğerini hatırladıkça ağlarım. Helvadan put yapıp tapar, acıktığımızda yerdik. Bunu hatırladıkça gülerim. Ağladığım şey ise kızlarımızı diri diri toprağa gömmemizdir.”

Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın cahiliyeyi tasvir ederken kullandığı “Kızlarımızı diri diri toprağa gömerdik” ifadesi bize Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın da bunu yaptığını göstermez. Aslında bu, o günün genel yapısını ifade için kullanılan bir söylem şeklinde kendini göstermektedir.

Şöyle ki; Bir köyün ahalisinden olan birsi “Biz balık yemeği çok severiz” diye genel bir ifade kullanmıştır. Ancak kendisi balık yemekten pek hoşlanmayan birisidir. Yani o köydeki çoğunluğun – mübalağa ederek – balığı çok sevdiklerini, neredeyse bütün köyün balıktan hoşlandığını anlatmak için bu ifadeyi kullanmıştır. Bu sebeple mübalağa yaparak “Biz köy olarak balığı çok seven bir topluluğuz” demesi buna işarettir. Yani kişi sevmese de köyün ahalisinin balığı çok sevdiğini ifade etmek istemiştir.  

Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın “Biz cahiliyede kızlarımızı diri diri toprağa gömerdik” ifadesinden Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın bunu böyle yaptığını düşünmek yanlış olacaktır. Zira “biz” derken o günün Mekke toplumunun bir kesiminin bu işi yaptığına işaret etmek istemiştir. Mekke’de her ailenin de kız çocuklarını gömmediğini bildiğimize göre bu durum Mekke’nin o günkü içinde bulunduğu ortamı anlatmak için kullanılan bir betimlemeden ibarettir.  

Bu konuyu destekler mahiyetinde Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın aile durumuna değinmek yerinde olacaktır. Dakik nesep âlimlerimizin bize aktardıkları bilgiler ışığındacahiliye de ve sonraki aydınlık dönemi olan İslam döneminde Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın 10 evlilik yaptığını bu evliliklerden de 8 erkek, 3 tane de kızı olduğu bilgisine ulaşıyoruz. 

Hz. Ömer – Radıyallahu Anh - 20’li yaşlarındayken ilk kızı Hz. Hafsa - Radıyallahu Anha - miladi 604’te dünyaya gelmiştir. Yani bu tarih vahyin gelişinden 6 yıl öncesine rastlamaktadır. Eğer ki Hz. Ömer - Radıyallahu Anh - kız çocuğunu gömmüş olsaydı bu durumu Hz. Hafsa - Radıyallahu Anha - annemiz içinde yapmış olması gerekirdi. Bu bilgiler ışında Hz. Ömer - Radıyallahu Anh -’ın kız çocuğunu gömdü demenin asla uygun olmayacağını söylemek doğru olacaktır. 

Ayrıca o günün Mekke’sinde kız çocuğunu gömenlerin soyca güçsüz ve maddi açıdan zayıf olduklarını bilmekteyiz. Bu da şu demek oluyor: Hz. Ömer - Radıyallahu Anh –‘ın soy ve maddi açıdan oldukça güçlü olan bir kabileye mensup oluşu da bu konu hakkındaki açıklamamızı destekler şekildedir. 

Allah En İyisini Bilir
Rahman’ın sonsuz selamı ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ömer AHU HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim