01 Ocak 2018, 19:11 - 
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN YENİ TEŞKİLAT VE STRATEJİSİ MODELİ NASIL OLMALI?

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN YENİ TEŞKİLAT VE STRATEJİSİ MODELİ NASIL OLMALI?

Cumhuriyet halka dayalı bir yönetim sistemidir.

   Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Gazi Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde 1923’ de dualar eşliğinde kurulan ve aziz milletimizin milli görüş içerisinde hür bir şekilde yaşadığı ülkemizin rejimi cumhuriyettir.

 

Cumhuriyet halka dayalı bir yönetim sistemi olup, milletin değerlerini korumak için yöneticilerini yine milletin tayin ederek atadığı hükümet ve meclis tarafından ülke, devlet ve millet hizmetinin harfiyen yerine gelmesidir.

 

Kuruluş aşamasında parlamenter sistem ile faaliyet yürüten ülkemiz değişen ve gelişen süreç içerisinde çağın gerekliliklerine ayak uydurmanın da ötesine, çağın öncüsü olabilmek adına rejimi cumhuriyet olan fakat hükümet sistemi cumhurbaşkanlığı olan yeni ve yerli bir milli strateji ile işlevsellik kazanacak olan hükümet modeli Türkiye Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir.

 

Parlamenter sistemde kendi içine dönük labirent sistemi gibi karışık bir uygulama vardır. Bu uygulama dışarıdan bakıldığında şeffaf görünse de icraat safhasında mutlak suretle farklılıklar oluşmaktadır.

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, parlamenter sistemin tam aksine zaman ve masraf kaybını önleyerek yeniliklerin oluşacağı, üreten nesillerin artırılacağı, ülkenin kalkınacağı, güçlü bir hükümet sistemi olarak daha verimli ve daha güvenli müreffeh bir yaşamı temin edecektir.

 

Parlamenter sistemde bakanlar kurulu, başbakan vb. kurum ve kuruluşlar varken cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bu ve benzeri kurum ve kuruluşlar kaldırılarak daha hassas doku içerisinde milli bir koordinasyon ağı oluşturularak çalışılacaktır.

 

Parlamenter sistem içerisinde denetim kısır döngü ile karmaşık bir hal içerisinde işlerken, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde milli güvenlik ve devlet denetleme kurulu ile her alanda hassas ve dengeli denetimler ile asayiş ve kamu işleyişi içerisinde ülkemizin milli güvenliği korunarak güçlendirilecektir.

 

Geçmiş yıllar, aylar içinde eğleşmeden, bugünden ve yarından bahsetmek gerekiyor. Ulusal egemenlik ve bağımsızlık, özellikle ülkemizde, önemli ama iyi anlaşılmamış bir konudur.

 

Parlamenter sistem içerisinde mevcut milletvekilleri, grup başkan vekilleri ve parti idare amirleri tarafından kısıtlanırken, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütmenin yasamadan ayrılmasıyla birlikte yasama organı daha hür ve bağımsız bir şekilde faaliyet yürütecek standartta bir güce erişecektir.

 

Parlamenter sistem içerisinden lobi ve gurup faaliyetleri ile zoraki seçilen bakanlıklar gereğince üretim sahasında olamazlarken, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde lobi ve grup faaliyetlerinden arındırılmış ve işin ehli ve uzmanı olan bakanlar eşliğinde yürütme faaliyetleri hız kazanarak koordinasyon içerisinde işlevsellik görecektir. Türkiye’deki mücadeleler sürekli biçim ve neden değiştirmektedir.

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemizi ve devletimizi güçlendiren stratejiler üzere inşa edilerek planlı kalkınma oluşturup milli iradeyi millet eşliğinde koruyarak güven içerisinde müreffeh bir hayat sürmeyi sağlayacaktır.

 

Bugüne kadar tatbikatına şahit olduğumuz siyasetin hile, iftira, yalan ve tertip gibi basit ve çirkin silahları imanlı Türk halkının siyasi hareketlerini zayıflatmakta, inancını sarsmaktadır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 2023 diriliş stratejisi ile devlet ve millet bir bütün olarak mücadeleci bir ruh ile büyük Türkiye ruhuna erişeceğiz. Bilimin kazanımlarını kullanma ve onları ileriye götürme yeteneğimizi geliştirmeden gerçek bağımsızlığımız olamaz

Gerçek bağımsız bir ülke ve millet olabilmek için bilimin öncüsü bir toplum haline gelebilmek için azim ve sabır içerisinde hassas bir şekilde süratle çalışmalar gerçekleştirilip nihai sonuca ulaşılmak öncelikli görevimizdir.

 

Gerçek bağımsızlığımıza eriştiğimizde muktedirliğin milli bir denklem içerisinde ilerlediği ve demokratik, şeffaf ve hukuk kuralları içerisinde ilerleyen iktidar olgusu ülkemizi, milletimizi ve devletimizi kalkındıracaktır.

 

Büyük bir olasılık ile dış dünyada ki düşman topluluklar ve devletler ile içimizde beslenen gizli düşmanların hainliğine rastlamak kaçınılmaz olacaktır.

 

Hain güç odaklarını zor ve kuvvetle değil, feraset ve siyasetle aşmak ve oyunlarını boşa çıkarmak ve onları oyalayan ve hedef saptıran söz ve davranışlarda bulunmak ise, büyük liderlerin vasfıdır’ diyen merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın bu güzide nasihati eşliğinde büyük bir lider eşliğinde büyük Türkiye ruhu inşa edilecektir.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN DEVLET TEŞKİLATI STRATEJİSİ NASIL OLACAK?                                                                

Türkiye Cumhuriyeti devlet teşkilatı stratejisinin merkezi Türkiye Cumhurbaşkanlığı’dır. Türkiye cumhurbaşkanlığı devletin başı olarak tanımlanıp, diğer bütün departmanlar devlet kurumu olarak işlevsellik görecektir.

Türkiye cumhuriyeti devletin Türkiye Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde dört temel strateji içerisinde hayata geçirilecektir. Her bir temel esas stratejisi için bir cumhurbaşkanı yardımcısı görev yapacaktır.

1-      Milli Güvenlik ve milli istihbarat genel koordinasyon sistemi

2-      Hükumet politikaları genel koordinasyon sistemi

3-      Ekonomi, finans, maliye, kalkınma ve kriz kontrol sistemi

4-  Milli sivil toplum harekâtı, sosyal politikalar, yardımlaşma ve dayanışma sistemi

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNDE CUMHURBAŞKANININ KAÇ YARDIMCISI OLMALI?

Türkiye cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanının 4 yardımcısı olacak.

1: Cumhurbaşkanı 1. yardımcısı görev alanı: Türkiye Cumhurbaşkanı adına, milli güvenlik ve milli istihbarat genel koordinasyon sistemini yürütecek.

2: Cumhurbaşkanı 2. yardımcısı görev alanı: Türkiye Cumhurbaşkanı adına, hükümet politikaları genel koordinasyon sistemini yürütecek.

3: Cumhurbaşkanı 3. yardımcısı görev alanı: Türkiye Cumhurbaşkanı adına, ekonomi, finans, maliye, kalkınma ve kriz kontrol sistemi yürütecek.

4:    Cumhurbaşkanı 4. yardımcısı görev alanı: Türkiye Cumhurbaşkanı adına, milli sivil toplum harekâtı, sosyal politikalar, yardımlaşma ve dayanışma faaliyet sistemini yürütecek.

 

Serdar Bozdoğan           

Araştırmacı YazarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim