13 Aralık 2017, 17:24 - 
TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE DEVLETİN KILCAL DAMARLARI GÜÇLENDİRİLMELİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE DEVLETİN KILCAL DAMARLARI GÜÇLENDİRİLMELİ

.....

Eski savaşçılar, önce kendilerini yenilgi olasılığından uzakta tutarlar; sonra da düşmanı yenmek için uygun fırsatı kollarlar. Devlette milli güvenliğe önem veren Sun TZU kılcal damarların hareket kabiliyetinin güçlü olmasına dikkat çekmiştir.

 

Güçlü bir devlet olabilmek için yönetim mekanizmasında algılama, adaptasyon ve analitik düşünce hususunda güçlü adımlar atılarak olayları, süreçleri, ekonomik dengeleri, sosyal politikaları,  uluslararası ilişkiler ve milli güvenlik politikalarını daha hızlı kavrayabilme kabiliyetine erişerek denge politikalarında zaman kaybetmeksizin süreçte kurucu aktör ve söz sahibi olacak bir standarda sahip olmalıdır.

 

Bir devlette dış dünyadaki gelişmeleri verimli ve nitelikli bir şekilde takip ederek onları başarılı bir süzgeçten geçirerek analiz etmesi, o ülkenin dış politikasına çok büyük kazanımlar sağlar.

 

Dünyadaki gelişmeleri vaktinde ve olaylar gelişmeden bilmek önleyici ve koruyucu politikaların hazırlanmasını sağlar. Bu da bir ülkenin güvenilir ve yatırım merkezi olmaya elverişli bir seviyeye sahip olmasını temin eder.

 

Güvenilir ülke olmak sadece yatırım odaklı değil,  tarım, turizm, kültür, sağlık, eğitim vb. konularda da cazibe merkezi haline gelir. Bunu sağlayan ana unsur ülkenin algı pencerelerinin  (Türk Misyon temsilcilikleri) hassas bir şekilde ve koordinasyon içerisinde hareket etmesi ile olur.

 

 Dış dünyadan algıladıkları konuları politikaya çevirirken dışlayıcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı bir formattan uzak tutup bütünleştirici, birleştirici ve kabul görülmeyi sağlayan bir devlet yönetimi içerisinde verimliliği esas alan hale gelebilmesi için de devletimizin adaptasyon kurabilme kabiliyetine erişmesi lazımdır.

 

Bunu sağlarken aynı zamanda iç ve dış politikasını verimli ve sistemli bir şekilde kurgulayarak analitik düşünceler içinde gerçekleştirdiği politikalar ile bölgesinde kıtasında ve dünya genelinde nitelikli ve vasıflı büyük bir güce erişecektir. 

 

Algılama, adaptasyon ve analitik düşünce sahasında kendisini yenileyen ve bu denklemler arasında koordinasyon kuran bir devlet dünya siyasetinde öncü ve lider bir devlettir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu niteliklere sahip olabilmesi adına güçlü ve emin adımlar ile ilerleyerek milli ilke ve prensipler içerisinde vizyonunu tamamlayarak Kızılelma’sına ulaşacaktır.

 

Serdar Bozdoğan

Araştırmacı YazarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
TERCİH
Y
Metin ALKAN
DÜNYA VE AHİRET HAYATININ DENGELENMESİ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İSLAM DİNİNDEN AYRILAN LİSELİ ÖĞRENCİLERİN KARARLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Sevgililer Günü mü? SEN YÜRÜMEYE BAŞLARSIN VE YOLU BULURSUN İlim Öğrenmenin Farziyeti
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim