20 Kasım 2017, 20:04 - 
Mucizelere dair(devamı)...

Mucizelere dair(devamı)...

Selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu

Mucizelere Dair(devamı)…

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Sevgili Kardeşlerim!

Önceki yazımda bu konuya fazla değinememiştim.Bu yazımda anlatmak istediğim hakikatları bütün şeffaflığıyla aktaracağım inşaAllah.

Mucize kavramı geçen yazımdada belirttiğim ve ehl-i sünnet vel cemaattada tanımı,Allah’ın efendimiz(a.s.m.) eliyle gösterdiği ve tamamiyle kendi kudretiyle gerçekleştirdiği birtakım sıra dışı durumlardır.Peki nasıl olur ve ne için zuhur eder bu mucizeler?

Mucizeler Allah’ın kudretiyle gerçekleştiğinden tam manasıyla nasıl olduğu kelimelerle anlatılamayacak bir durum.Adetullah kanunlarının dışında gerçekleşen şakk-ı kamer mucizesi mesela.Veyahut Peygamberimizin(a.s.m.) parmaklarından su akması,hepsi normal bir beşer için alışılmadık bir durum.Lakin Cenab-ı Hakk’ın indinde ‘kün feyekün’ demesiyle olup biten ve onun kudretine zerre kadar ağır gelmeyen bir olayda aynı zamanda.Kelimelerle anlatılamaz nasıl olduğu.Ama ne için zuhur ettiğinden söz edilebilir.

Eski zamanda-yani efendimiz zamanında-beşerin dersi genel itibariyle ibtida-i şekilde değildi.Yani günümüzdeki gibi fen,ilim,bilim gibi konular yardımıylada avam-ı nass’tan bir kişinin Allah’a iman etmesi mümkünken,o zamanda bu imkansız gibi bir şeydi.Binaenaleyh her sahabe de bir Ebubekir(r.a.),bir Ali(r.a.) gibi direkt teslim olmadılar.Allah’ında bir esması rahman olduğundan dolayı Mevlam tabikide onlarıda unutmadı ve iman etmeleri için peygamberimiz(a.s.m.) eliyle mucizeler gösterdi.Tabi o zamandaki mucizeyi gören bütün beşerin hepsi iman etmedi.Kimisinin şehadet getirirken,kimisi-haşa- sihir dediler.

Ne için zuhur etti sorusunda,uzun lafın kısası,hem zamanın şartları,hemde o zamanki avam-ı nasın durumudur.Allah Rahman’dır,Rahim’dir,böyle esmalara sahip bir zat elbette mucizeyi peygamber efendimiz vesilesiyle gösterir.Lakin unutmamak gerek ki her beşerin eliyle göstermez.Bu muazzam mucizelere layık en güzel esbab,yani sebepse,tabiî ki efendimiz(a.s.m.)dir.

Hadis inkarcılarının en çok kullandığı husussa Kur’an-ı Kerim’de geçen bir takım ayetlerdir.Nitekim İsra suresi 93. Ayette geçen peygamberimizin’Ben bir resulden başka neyim ki?’ mealindeki ayetler,veyahut ‘Mucizler Allah katındadır.’ Gibi bir takım ayetlerle kendilerince ikna olmaktadırlar.Bu ayetlerin açıklamasına gelince:

Aziz ve Sıddık Kardeşlerim!

Öncelikle Ayetleri kendi dayanaklarımıza göre yorumlamamalıyız.Böyle yaparsak önceden Kuran’ı okuyup helak olanlardan oluruz.Doğru ortada bir ayet var.Zahiren mantıklı gibi.Ama diğer bir yandada sahabeler var.Yani mucizeyi gördüm diyen zat-ı şahaneler.Ayet-haşa- yanlıştır demiyorum.Sadece kendi çapımızda bakmalayım diyorum.Çünkü böyle yaparsak-yüz bin defa haşa ve kella-sahabelere yalancı demek zorunda kalırız.Hemde bir çoğuna.O halde açıklık getirirsek bu mucizeleri yapan Allah değil mi?Allah’ın kudreti dışında hiçbirşey olmaz değil mi?O zaman doğru,yani mucizeler Allah katındadır.Yani nasıl ki kan ve fışkı ortasından ineğin o halis memesinden sütü bize adeta mucize gibi yaratan zat,elbette peygamber efendimizin eliylede o mucizeleri yaratır.Sonuçta mucizelere yine Allah katındadır.Onun kudreti dışında olamaz.Peygamberimize peygamberliği veren Allah’tır,Ona en güzel ahlakı veren Allah’tır,Ona en güzel sureti veren yine Allah’tır,Ona sevgiyi veren Allah’tır.Allah(C.c.) katında o,Allah’ın kendine verdiği özelliklerle Resul olmuştur.Kısacası hepsi Allah’ın kudretiyle gerçekleşmiştir.O halde yüzbin defa evet ki,mucizeler doğrudur.

Bahtiyar Kardeşlerim!

Hepinizden Allah gani gani razı olsun.Bu yazıyı okuyanlara inşaAllah faydam olmuştur.Ve sizlerden çevrenizdekilere anlatın hadisler,anlatın hakikatları,anlatın mucizeleri.Anlatın ki peygamberimizin şanı yürüsün ve gelecek nesillere de ulaşsın.Hepinize bol bol dua eder ve hepinizdende bol bol dua beklerim.Allah sizleri ve beni nurundan ayırmasın.Vesselam….YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim