28 Eylül 2017, 18:20 - 
'Amentubillahi' olmasa

'Amentubillahi' olmasa

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

SELAMUN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATUHU

آمَنْتُ بِاللهِ وَ مَلَئِكَتِهٍ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ وَ اْليَوْمِ اْلآخِرِ وَ بِالْقَدَرِ خَيْرِهِ وَ شَرِّهِ مِنَ اللهِ تَعَالَى وَ اْلبَعْثُ بَعْدَ اْلمَوْتِ حَقٌّ 
اَشْهَدُ اَنْ لآ اِلَهَ اِلاَّ اَللهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وُ رَسُولُه
(Ben Allâhü Teâlâ'ya ve onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allâhü Teâlâ'nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehâdet ederim ki, Allâhü Teâlâ'dan başka ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed (s.a.v.) onun kulu ve Peygamberidir.“)

Sevgili Kardeşlerim!

Uzun süredir yazmak için çalıştım.Fakat bir türlü fırsat bulamadım.Bir yandan üniversite meşgalesi,bir yandan maişet meşgalesi derken(yüz milyon kere elhamdülillah)yazma fırsatı buldum.Bu yazımda sizlere amentubillahi hadis-i şerifinin islamda ne kadar önemli bir noktada olduğunu ve Müslüman kardeşlerimizin de en önemli nokta-i istinadının(yani dayanak noktasının) bu hadis-i şerif olduğunu fikirlerimle beraber sizlerle paylaşacağım.Umarım sizde bu yazımdan istifade edersiniz.

Aziz Kardeşlerim!Amentubillahi hadisinde peygamberimiz(a.s.m.) meleklere,kitaplara,rasullere,ahiret gününe ve kadere,hayrın ve şerrinde Allah’tan geldiğine iman edilmesi gerektiğinden bahsetmiştir ve bu noktalarda islamın olmazsa olmazıdır.Her bir nokta için yazı yazılması gerekirse emin ol binlerce kitaplar çıkar.Benim burada nazarınıza celb etmek istediğim şeyse kader mevzusudur.Günümüzde ki bazı ehli sünnet vel cemaat dışındaki medyatik fikir babalarıda bu hadisin sahih olmadığını söylüyorlar. En çokta kaderi inkar ettirmeye çalışıyorlar.Lakin Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmeye çalıştıklarının farkında değiller.İnşaAllah bu yazımda bu tip taarruzlara maruz kalmış kardeşlerime bir merhem olur.

Kader mevzusu insanların aklında en çok soru işareti bırakan bir konudur.Hatta bu konu yüzünden mezheplerin oluşmasıda savaşların çıkmasıda kaçınılmaz olmuştur.O yüzden bu meseleninde aklımızı fazla kurcalamasına izin vermemeliyiz.Fakat amentubillahi hadis-i şerifinde de peygamberimiz(a.s.m.)’in de bahsettiği gibi hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine iman etmeliyiz.Neden mi?Biraz düşünelim.

Meşakkatlerin her gün arttığı derdi maişetin tavan yaptığı ve insanların çok cüz-i şeyler için dahi ahreti sattığı bir zamanda insanların nokta-i istinadı nedir?İnsanlar o kadar karmaşık meselelerle karşılaştıklarında,bu meselelerden nasıl darbe almadan çıkabilirler?Tabiki de kadere iman ederek,yani hayrın ve şerrinde Allah’tan geldiğini bilerek.Bu şekilde insanlar refaha,huzura kavuşuyor,bu şekilde insanlar intihar etmiyor.Bu şekilde insanlar yaşaması zor şu dünyada ‘Kader var’ deyipte çözemedikleri meselelerde Allah’a sığınıyor.Akla şöyle bir sual gelebilir:’İnsanlar kader yüzünden tembelliğe düşüyorlar,belki de iman etmezseler daha çok çalışacaklar?’

El-cevap:Azizim!Beşer öyle bir muazzamlıkta yaratılmıştır ki profesörler,doktorlar dahi hala insan oğlunu tam çözememiştir.Lakin Cenab-ı Hakk beşerin eline cüz-i ihtiyari dediğimiz(adı üstünde) cüz-i,küçük,güvenilmez bir ihtiyar vermiştir.Tabiki insanlar çalışacaklar,çalışacaklar ki karşılığınıda alsınlar.Lakin öyle müsibetler insanın başına geliyor ki,müsibetzede kardeşimizde kendi gücüyle dahi buna karşı çıkamıyor.Mesela çok sevdiğiniz biri vefat etti.Bunu nasıl düzeltebilirsiniz.Kadere sırtınızı dayamadan nasıl bu acının üstesinden gelebilirsiniz soruyorum size.İşte bu zamanda kader olmasa vallahi de insan daha cehenneme gitmeden cehennem gibi bir hayat yaşardı.Burada Cenab-ı Hakk kadere imanı farz kılarak insanlara çalışmayın dememiştir.Lakin her şeyin kudretimizle olmayacağınıda kaderle söylemiştir.Yani kader gerçektende olmazsa olmazdır.

Sual:’Madem bu kadar gerekli kader,öyleyse neden bu kadar anlaşılmaz?’

El-cevap:Aslen anlaşılmaz değil,derin bir mevzudur kader.Sad-ı Taftazani Hazretlerinin dahi kaderin yalnızca bir meselesi için 40 ciltlik bir tefsir yazdığıda kaynaklarda mevcuttur.Bu açıdan kader derin bir mevzudur.Emin olun büyük alimler dahi kaderin hepsini anlamak istese ömürleri bunu yetmez.Bu yüzden de bizler hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğini bilip ve Allah(C.c.)’ın da ‘Alim’ isminide düşünerek kadere iman etmemiz gerekir.Bazen bazı meseleler çok kurcalanırsa bu durum insana çok zararlar verebilir.(Allah muhafaza)İnsan farkında olmadan Allah’ın kudretini sorgulayabilir.Bu da hiç sağlıklı değildir.Eğer kader konusunda bilgilenmek isteyen kardeşlerim varsa Bediüzzaman Hazretlerinin Risale-i Nur külliyatından Sözler kitabını alıp içindeki yirmialtıncı sözü okumalarını tavsiye ederim.

Yazımı bir hikayeyle sonlandırmak istiyorum.Bir gün Mevlana Hazretleri oğlunun canının çok sıkkın olduğunu görür ve oğluna sorar:’Oğul neyin var?’.Oğluda:’Baba sorma,başıma öyle bir müsibet geldi ki,beni çok korkuttu.’Ardından Mevlana Hazretleri duvarda asılı duran ayı postunu alır ve giyer.Ardından oğlunun karşına geçer ve onu korkutmaya çalışır.Oğluda babasına bakar ve sorar:’Baba ne yapıyorsun?’Mevlana:’ Seni korkutmaya çalışıyorum korktun mu?’Oğul:’Hayır korkmadım.’Mevlana:’Niye?’Oğul:’Çünkü postun içinde sen varsın biliyorum.’Mevlana:’İşte müsibet ve sıkıntıların içinde de Allah’ın olduğu bilsen ondan korkmazsın.’

Yani sevgili kardeşlerim,kadere hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğini bilirsek,bu müsibeti daha da hafifletecektir emin olun.Allah hepimizi nuruyla nurlandırsın ve nurundan ayırmasın inşaAllah kardeşlerim.Vesselam…

 

 

 

 

                                                                                                      Eczacı Murat
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim