05 Ağustos 2017, 16:32 - 
'Levlake Levlak' taki sır

'Levlake Levlak' taki sır

Peygamberin Nuru Allah'ın Nurudur.

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

لولاك لولاك لما خلقت الافلاك
(Sen olmasaydın Kainatı yaratmazdım.)

Sevgili Kardeşlerim!

Bu hadisi kutsi hakkında yazmamın sebebi, bazı ehli bid’a insanların bu kutsi lafıza uydurma demesinden dolayıdır. Kaynakları nefsi olan ve küçücük aklına yatmıyor diye bu hadise manasızca saldıran insanlar görüyorum. Fikir babalarının şeytandan aldıkları dersi, saf kardeşlerime aktarmaları ve o insanlarında Peygamberi(a.s.m.)-haşa ve kella- hor görürcesine, sanki İslamın temellerini o atmamış, bu dünyanın yaratılmasında hiçbir payı yokmuş gibi davranmaları gerçektende ağlamama sebep oluyor. Belki de kafama çok takıyorum. Ama gayr-ı ihtiyari olarak kalbim hüsranla doluyor.Neyse lafı fazla uzatmadan sadede gelelim ve bu hadisi kutsinin muazzam manasını inşallah sizlerle de paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağım.

Aziz Kardeşlerim!

Bir kula, Rahmeti İlahiyeden cennetin gelmesi için, o kulun Efendimiz(a.s.m.)’i dinleyip ona iman etmesi ve salih amel işlemeye başlaması ve son nefesine kadarda böyle yaşamasıyla mümkün olur. Lakin sadece zahiri olarak değil, batıni olarakta, yani sadece dıştan değil, kalbende iman etmesi farzdır. Binaenaleyh bu imanın mertebeleri vardır. Başka bir vakitte inşallah bunu yazılarımda belirteceğim. Sadede bakacak olursak Peygamberimiz(a.s.m.)’e iman etmemiş birinin cennete girmesi mümkün değildir. O yüzden Cennet ile Cehennem arasındaki nur Peygamberimiz(a.s.m.)’dir. Başka bir hadiste Peygamberimiz(a.s.m.) buyuruyor:’Sebeb olan işlemiş gibidir.’ Diye. Bu sözden de anlayacağımız üzere Efendimiz(a.s.m.) sebebiyle dünya Allah’ın nuruyla nurlanmıştır. Şöyle bir sual akla gelebilir:’Peygamberimiz(a.s.m.) olmasaydı Allah(C.c.) başka birini peygamber olarak gönderir ve bizi yine de hidayete erdirirdi. O halde neden o olmasa dünya yaratılmasın ki?’

El-Cevap: Azizim! Peygamberimiz(a.s.m.)’i peygamber yapan onun sıradan bir insan olması mıdır, yoksa onun dünyanın en güzel ahlaklı oluşu, onun en çok Allah’tan korkan insan olması, onun eşine en iyi davranan biri olması, saymakla bitmez güzel hasletlerinin bulunması mıdır? Soruyorum size. Vicdanı olan herkes onun mükemmel bir insan olmasıyla Peygamberliğinin vuku bulmasını görecektir. Çünkü o zamanda yaşayan bir Hazreti Ebubekir-i Sıddık(R.A.) veyahut Hazreti Osman-ı Zinnureyn(R.A.) veyahut Hazreti Ali(R.A.) gibi(peygamberimiz(a.s.m.) kadar olmasada) mükemmel sahabeler vardı. Peki Allah niye Muhammed-ül Emin(a.s.m.)’i seçti? Çünkü en güzel ahlaklı O’dur. İmanı en yüksek O’dur. Allah’tan en çok korkan O’dur. Eşlerine en iyi davranan yine O’dur. Çocuklarına en iyi davranan yine O’dur. Uzun lafın kısası en iyi O’dur. O yüzden sevgili kardeşlerim, Peygamberimiz(a.s.m.) olmasaydı gibi bir düşünce aklınıza gelmesin. Bu hadis-i kutsinin manasından da şüpheniz olmasın. Çünkü Peygamberimiz(a.s.m.) o kadar değerli bir zat ki, makamı emin olun bizim bu küçücük aklımıza sığmaz. Sadece bu dünyanın değil, kainatın yaratılmasında dahi peygamberimiz bir sebeptir. Hani kıyametin kopma sebeplerinden biride yeryüzünde Allah’a iman eden kimsenin kalmamasıydı ya, Efendimiz(a.s.m.) vesilesiyle İslam inkişaf etti. Yani yükseldi. O halde İslam’ın olmadığı bir dünya düşünülemeyeceği gibi Peygamberimiz(a.s.m.) olmadan da bu kainat dahi düşünülemez.

Aziz Kardeşlerim!

Son olarak belirtmek istediğim bir husus bu. Gerçekten de İsm-i Nur her müşkülümüzü halleder. Yani Peygamberimiz(a.s.m.)’daki o nuru görmek, Sahabelerdeki o nuru görmek, Tabiin, Tebe-i tabiin’deki o nurları görebilmek emin olun bütün yapılan taarruzlara karşı nefsimizin de onlara uymasını engelleyecektir. Bizler Allah’ın Rızasını kazanmak uğrunda çalışalım ki onlar Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmeye kalksınlar. Onlar istemese dahi Allah nurunu tamamlayacaktır.

Hepiniz Allah’a emanet olun bitanecik kardeşlerim. Vesselam…

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim