28 Haziran 2017, 01:33 - 
Hadislerdeki Nuru Görebilmek

Hadislerdeki Nuru Görebilmek

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Hadislerdeki Nuru Görebilmek

اللَّهُ نُورُالسَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ    

(Allah göklerin ve yerin nuru’dur.)

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Sevgili Kardeşlerim!Hepinizin Ramazan’ı şerifini şimdiden tebrik ederim.Seksen sene manevi bir ömür kazanmamız ümidiyle Allah’ın ve Rasul’u Ekrem(a.s.m.)’in nuru hepimizin üzerine olsun.Allah hepimizi nuruyla nurlandırsın ve nurundan ayırmasın inşaAllah.

Kardeşlerim!Bu Ramazan-ı şerif’te aklıma gelen ve çevremdede çok karşılaştığım bir hususu sizlerle paylaşmak isterim.Safi akıl insanların,farkında olmadan en çok taaruz ettikleri bir takım hadisler konusunda sizlere görüşlerimi anlatmak ve bu şekilde hadisleri hep birlikte muhafaza etmekten büyük mutluluk duyacağım.Son zamanlarda(özellikle arkadaş çevremde) insanların ve medyatik hocaların Peygamberimiz(a.s.m.)’in hacamat kanının içilmesi ve bu şekilde içen sahabenin nurlanması tarzındaki hadislere ciddi taaruz ettikleri tartışılmaz bir gerçek.Ve bu hadis-i şerifleri büyük muhaddislerin rivayet etmesine bağlayarak o muhaddislerin kitaplarınıda inkar etmeleri de karşılaştığımız safsatalardan biri.Peki böyle bir durumda biz ne yapmalıyız?Safsatacılar gibi kolaya kaçıp hadisi inkar mı etmeliyiz?Yoksa Bediüzzaman(R.A.) gibi,İmam-ı Gazali(R.A.) gibi Peygamberimizin(a.s.m.) Nuru’nu mu göstermeliyiz?

Aziz Kardeşlerim!Öncelikle hadisi bir hatırlatalım: Abdullah b. Zübeyr sekiz dokuz yaşlarındayken, Rasulullah (a.s.m) kendisine hacamat ettirdiği kanını toprağa gömmesi için bir kap içinde vermiş, Abdullah ise oradan ayrıldıktan sonra tek başına kalınca, kanı gömeceği yerde içmiştir. Geri dönüp gelince Resulullah (a.s.m): "Ne yaptın?" diye sormuş, o da: "Onu ortadan kaldırdım." demiştir. Hz. Peygamber (a.s.m) durumdan şüphelenip:"Herhalde onu içtin?" deyince Abdullah: "Evet!.." demiştir. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (a.s.m): "Kanı kanıma karışana ateş temas etmez." buyurmuştur.

En baştaki yazımda da belirttiğim üzere peygamberimizin de bir nuru vardır.Peygamberin Nuru’da zaten Allah’ın Nuru’dur.Allah’ın nuru Peygamberimizin(a.s.m.)sadece sözlerine veyahut fiillerine sirayet etmemiş,aynı zamanda bütün beden-i hüceyresinede sirayet etmiştir.Bedeninde ki bütün her şey nurludur,nuranidir.Efendimiz(a.s.m.)’in bütün beden-i hüceyresinin nurlanmasını doğal olarak sahabeler de görmüştür.Belki bazı sahabelerin  islamın yeni inkişaf etmesine bağlı olarak heyecan ve iştiraklada böyle bir durum meydana gelmiş olabilir.Ama bu peygamberimizin(a.s.m.) ve sahabelerin makamını ve hadisin doğruluğunu değiştirmez.Peygamberimiz(a.s.m.)’in nurani oluşuda bu hadisin doğruluğunu gösterir.

Sevgili Kardeşlerim! Eskiden büyük zatlar(İmam-ı Gazali(R.A.),Ebu Hanife(R.A.)….) tefsirlerinde bir hadis belirttiklerinde,ilim ile meşgul olan zatlar,hadisin sahihliğiyle veyahut doğruluğuyla ilgilenmez,bizzat manasına odaklanmaya çalışırlardı.Günümüzde ise insanlar bu tefsirleri okurken,nedense hadisin kaynağından tutun ta rivayet eden sahabeye kadar sorguluyorlar.Bu kötü bir şey değil aslında.Lakin neden büyük zatların sözlerine insanlar teslim olamıyorlar.O zatlar hadislerde ki nuru görebildikleri için bunları eserlerine alıyorlar.Ve bu hadiste,en başta Risale-i Nur’da olmak üzere çoğu tefsirlerde de mevcuttur.O zaman bize mantıksız geliyor diye bu hadisi inkar mı etmemiz lazım?Veyahut her şey bizim küçük aklımıza sığacakmış gibi,aklımızın almadığı her hadisi inkar mı etmemiz gerekir?Bunların cevabını sizin vicdanınıza havale ediyorum.İman tevhidi,tevhid de teslimi gerektirdiği gibi ilimde teslimi gerektirir.

Aziz Kardeşlerim! Yazımı bir hikaye ile noktalamak isterim.Eski zamanlarda ki büyük muhaddislerin, duydukları hadislerin sahihliğini öğrenmek için gittikleri bir çoban varmış.Bu çobanda âma,yani kör bir zat imiş.Bu çoban hangi hadise sahih,hangisine uydurma derse,muhaddisler kontrol ettiklerinde hakikaten sahih dediklerinin sahih,uydurma dediklerinin de uydurma oldukları görürlermiş.Bir muhaddis çobana sormuş:’Sen âma(kör)sın.Hayatında hiç hadiste okumamışsın,nasıl oluyorda hadislerin sahihliğini veyahut uydurma olduğunu anlıyorsun.’Çobanda demiş:’Siz Efendimiz(a.s.m.)’in sözünü söylediğinizde,ağzınızdan bir nur çıkıyor ve bende bunu görebiliyorum.Gördüğümde diyorum bu Efendimizin(a.s.m.)sözüdür diye.Eğer o nuru göremezsemde bu Efendimizin(a.s.m.) sözü değildir diyorum.’

 

Kardeşlerim! Hepiniz Allah’a emanet olunuz.Allah hepinizden de razı olsun inşaAllah.Allah sizi nuruyla nurlandırsın ve nurundan ayırmasın.Selametle……..YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim