15 Mayıs 2017, 17:57 - 
Topu yalçın olanın barutu samandan olursa hiçbir mücadelede zafer kazanılmaz

Topu yalçın olanın barutu samandan olursa hiçbir mücadelede zafer kazanılmaz

Tarih tekerrürden ibarettir, lakin sadece akıllılar ibret alır.

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR LAKİN SADECE AKILLILAR İBRET ALIR

 

“Birinci adamlar güneşi, ikinci adamlar gölgeyi sever.” Diyen George B. Shaw, aslında bu teoriyi strateji dehası Metahan’ın hayat öğretilerini araştırarak aldığı bilinmektedir.

 

Nitekim birinci adamlar güneş gibidir. Çünkü birinci adam liderdir. Kim nereden, nasıl ve ne zaman bakarsa baksın ilk göreceği veya görmek istediği güneş (lider) dir.

 

Gölge ikinci adamdır. Gölgenin işlevsel görevi güneş ısısının devamlılığını sağlamak üzere verilen veya belirtilen istikamette ferahlığı temin etmek için çalışmaktır.

 

Bunu devlet sistemine bakarak ele aldığımızda güneş lider (başkan) gölge ise onun işlerini yapan danışmanlarıdır.

 

Hâlihazırda aynı strateji bütün dünya devletleri tarafından hassas bir şekilde uygulanırken devlet başkanı (cumhurbaşkanı) ne kadar başarılı ise bu başarının büyük çoğunluğu ona çalışmalarında yardım eden kaliteli danışmanları tarafından sağlanmaktadır.

 

Hâlihazırda aynı strateji bütün dünya devletleri tarafından hassas bir şekilde uygulanırken devlet başkanı (cumhurbaşkanı) ne kadar başarısız ise bu başarısızlığın büyük çoğunluğu ona çalışmalarında yardım eden ekebil ve kibir hastalığına yakalanan şöhret sevdalısı danışmanlar tarafından sağlanmaktadır.

 

Olumlu ve olumsuz yönde ela alınan konudan hasıl olan sonuç liderin danışacağı kişilerin mutlak suretle devlet kökeninden gelen ve alanında bilgi sahibi olan ve mümkünse siyaset mecrasına da hiç girmemiş sadece milli ilkeler eksenli işlevsellik içerisinde olanlardan bir o kadar da halkla ilişkiler hususunda güçlü bir ağa sahip olan, zamanı iyi yöneten ve randevu uyum ve dönüşüm niteliğine sahip olanlardan olması lazımdır.

 

Ülkemizi ele alacak olursak…

 

İyi ki Recep Tayyip Erdoğan gibi bir cumhurbaşkanı (lider) var.

 

İlçe başkanından il başkanına, belediye başkanından milletvekiline, bürokratından baş(taş)danışmanına varıncaya kadar herkesin işi yüklediği bir adam var.

 

Ülkemizde bir hadise olur cereyan eder, sonrasında bir takım ilgililer sadece boy göstermek için meydana çıkar ve sadece şahsi propaganda işlemi ile süreci geçirip sonuca ulaşmadan önemli bir toplantı bahanesi ile mahalden ayrılırlar.

 

Örneğin bir vatandaş demokrasi istiyorum dediğinde, ona dönüp yol ve köprü yaptık derseniz sınıfta kalırsınız. Önce o vatandaşı anlamak, anımsamak, analiz etmek ve konunun değerlendirmesi ile mülahaza eşliğinde onu aydınlatmak varken bu güzel hamleye zaman bulamayanların ülkeye kazandıracağı bir başarı olamaz.

 

Ama konunun çözümü ile hiçbir uzmanlığı olmayan, geçmişten günümüze partisel propaganda ile belirli bir seviyeye gelen (getirilen) konu üzere soru sorulduğunda bilgisi olmadığı için cevap vermekten kaçınan insanların üzerinden sorunların çözülemeyeceğini devletimiz ve onu yönetmekle mükellef meşru hükümetimizin bil hassa cumhurbaşkanımızın görmesi gerekmektedir.

 

15 Temmuz darbe girişiminde milletin sahaya inip devletini ve meşru hükümetini savunması ile tanklar sokakta iken onları kovalayan halkın arasında görülmediği gibi bu hadiseyi önceden okumak ile mükellef baş(taş)danışmanlar ne iş yapar, ne işe yararlar?

 

Sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda partisinin başına geçmesine sayılı günler kala yeni dönemde;

 

Devletin bekası…

Milletin selameti…

Ülkenin refahı…

 

İçin gerekli olan bir dizi yenilikleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Öncelikle olayları analiz edemeyen, teori oluşturamayan, strateji üretemeyen baş(taş) danışmanlardan ve parti temsilcilerinden her türlü baskı ve her hatır gönül sitemine rağmen dik durup bir an önce kurtulması gerekmektedir.

 

Yerlerine devletin ana stratejisine vakıf, hukuk, kamu yönetimi, bürokrasi, uluslararası ilişkiler, yerel yönetimler, halkla ilişkiler, basın, yayın, enformasyon, finans, emniyet, güvenlik ve diplomasi hususunda uzman ( milli bir duruşa, milli bir görüşe ve milli bir ruha sahip ) şöhret hastalığından ve ekranlardan uzak kişilerin getirilmesi lazımdır.

 

Uluslararası ilişkiler konulu büyük bir panelde konuya hâkim akademisyenler salonun arka bir köşesinde varlıkları unutulmuşçasına hadiseyi izlerken protokol sırasında oturup kürsüye davet edildiğinde konu ile hiç alakası olmayan konuşmalar yapıp sırf makamın hatırına alkışlar ile gururu kırbaçlanarak ne kadar da güzel konuştunuz diyerek yalan iltifatlar ile avutulurken bu ve benzeri çalıştaylardan hâsıl olan sonuçları uygulamaya aldığımızda üretilen teoriden gerçekleşen stratejinin hedefe ulaşmaması ile kaybettiğimiz devletin gücü ve ülkenin kuvveti olmaktadır.

 

Yakın zamanda gerçekleşen referandum sürecinde ki gözlemlemeden yola çıkarak konuyu ela aldığımızda yine ilgili kişilerin pervasız ve plansız hareket ederek süreci aydınlatmak yerine daha da buhranlı karanlığa sevk ettiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu şahıslar susmuş olup sadece cumhurbaşkanı konuşmaları yayılsaydı daha farklı ve pozitif sonuçların alınacağı velhasıl bu kişilerin halkla ilişkilerde güçsüz olduğu görünmektedir.

 

Eğer içerisinde bulunduğumuz süreç normalin ötesindeyse…

 

Eğer içerisinde bulunduğumuz coğrafya ateş çemberiyken biz bu ateşten kurtulmak istiyorsak…

 

Eğer ülkemiz kalkınma yolunda emin adımlarıyla ilerlemesi hedefindeysek…

 

Eğer muasır medeniyetler seviyesini arzuluyorsak…

 

Eğer değişen yüzyıl içerisinde ülkemizin emperyalizm baskısından kurtulmasını hedefliyorsak…

 

Eğer milli bir ilke ve milli bir prensipler içerisinde ilerlemeyi istiyorsak…

 

Buna ilk olarak işe yaramaz cazgırlar ile küreselcilerin artıklarını devlet stratejisinden temizleyerek vatanımızı içerideki düşmanlardan ( FETÖ vb. örgütlerden) kurtarmamız lazımdır.

 

Devlet aklı ile milli ilke ve prensipler içerisinde ve milli bir konsept içerisinde hareket etmek gerekmektedir.

 

Topu yalçın olanın barutu samandan olursa hiçbir mücadelede zafer kazanılmaz.

 

Tarih tekerrürden ibarettir, lakin sadece akıllılar ibret alır.

 

Araştırmacı yazar

Serdar bozdoğanYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Serdar Bozdoğan HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Serap Hanım öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUÇ BAYRAMI
Y
Nurcan CANKORU
KUDÜS'TEKİ SAPAN TAŞI
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kalkınmaya ve Huzûra ulaşmaya SON VİRAJ… VAAT EDİLMEYEN BİR YILDIZLAR, BİR AY, BİR DE GÜNEŞ KALDI SİYASİ GERİCİLİK 24 Haziran Sonrası;  KAHREDEN PİŞMANLIĞA düşmemek için!…
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim