15 Mayıs 2017, 08:49 - 
Müslüman Ülkeler Neden Yabancılardan Kötü

Müslüman Ülkeler Neden Yabancılardan Kötü

Müslüman Ülkeler Neden Yabancılardan Kötü

Profesör Hoca'ya şöyle soruldu: ''İslam ülkeleri kötü durumda iken, yabancılar nasıl ferah içinde oluyorlar? O yabancılar şirk içinde değiller mi?''

Bu soru cümlesi, anlamı bozuk cümledir. Soruyu soran, belki bilmeyerek, 'İslam' sözcüğünü 'kötü' sözcüğü ile ilintili etmiş oluyor.

Profesör Hoca Müslüman ülkelerin neden kötü sorusuna karşılık ''Allah kimseyi gücünün üzerinde bir şeyle sorumlu tutmaz'' (Bakara: 286) ayet mealini söyledi. ''Şirk içindeki yabancılar nasıl ferah içinde oluyorlar'' sorusu için de ''Biz bir topluma elçi gönderinceye kadar azab etmeyiz.'' (İsra: 15) ayet mealini dillendirdi. Bu ayeti açıklama babında şöyle dedi Profesör Hoca: ''Kur'an-ı Kerim henüz batılıların elinde yok. Kur'an-ı kerimi fark eder, öğrenir, ondan sonra da ona aykırı davranırlarsa onlar da aynı şekilde cezayı hak ederler''.

Profesör Hoca'nın bu açıklaması ilginç bir anlam içeriyordu ve soruyu soranın anlamasını zorlaştırıyordu. Kolaylaştırmak için zikredilen iki ayeti açıp, Müslüman ülkeler ile yabancı ülkelerin durumunu anlamaya çalışalım.

Birinci ayet: ''Allah bir kimseyi gücünün üzerinde bir şeyle sorumlu tutmaz''.

'Bir kimse' şeklinde anlamlandırılan 'nefsen' sözcüğü, canlı varlık demektir. Bu sözcük, sadece insanı değil, bitkilerden, ağaçlardan yerde ve gökte bulunanlardan her canlıyı şümulüne alır. Bu canlıların hiç birine Yaratan, -lâ yükellifullah- sırrınca gücünün üzerinde mükellefiyet vermez. Mesela; kavak ağacı, gücü vardır boyunu metrelerce yukarı uzatır. Aldığı rüzgarla yapraklarını ışıl ışıl dalgalandırır. Ondan insanların iştahla yiyeceği meyve çıkarması beklenmez. Kiraz ağacı, boyunu bir kaç metre uzatabilecek güçtedir. Görevi meyve vermektir. Kiraz ağacı, kavak ağacı gibi boy atmaya kalkarsa, ya da kavak ağacı kendini meyve vermekle yükümlü tutarsa, bunlar kendilerine verilmeyen sorumluluğu üstleneceklerinden, varlıklarını bozup kötü duruma düşerler. İmha edilme sürecine girmiş olurlar.
Şu hükme varılır: Kötüleşen bir toplum ve o toplumun yöneticileri, mutlaka güçlerinin üzerinde sorumluluk almışlardır. Allah hiç kimseyi gücünün üzerinde sorumlu tutmadığına göre kötü olan o toplumu sorumlu tutan kimdir? Müslüman ülkeler cevabı bulmak için düşünmeye başladıklarında gerçeğe ulaşırlar. O zaman, -eğer düzelmek istiyorlarsa- Allah'ın vermediği sorumluluğu üstlendikleri için, ''Bizi affet Rabbimiz... Bizi bağışla... Sen bize merhamet et'' (Bakara: 286) yakarışlarında bulunmaları gerekir.

İkinci ayet: ''Biz bir topluma elçi gönderinceye kadar azap etmeyiz''.

Ayet cümlesindeki 'resul' sözcüğü 'elçi' şeklinde Türkçeleştiriliyorsa da, günümüzde konuşulan anlamdaki 'elçi' sözcüğüyle uyuşmamaktadır. Yani, günümüzün 'elçi' sözcüğüne yüklenen anlam ile ayete meal yapıldığında, ya kuru bir inanç oluşacak ya da ayet ret edilecektir.

Elçi sözcüğünün devletler arası literatürdeki anlamını bırakalım... Kur'an ayetlerinde geçen resul'ü, toplum içindeki yanlışı ve doğruyu -hem teorik hem pratik- olarak en iyi bilen kişi şeklinde anlamamız gerekir. Bunun delili, ''hattâ neb'ase resûlen'' ifadesindeki 'be-a-se' fiilidir. Yani, ilmen yetişmiş ve ahlakını bozmamış bir veya bir kaç kişi, yanlışlar girdabındaki toplumun düzelmesi için, bir kudret tarafından harekete geçirilir. Yani ortaya çıkarılır. O kişi veya kişilere, o toplumun öncülerini veya yöneticilerini uyarma görevi verilir.
İlmen ve ahlaken olgunlaşanlar, yaşamı bozuk insanlar arasında rahat edemezler. İskanlarını ya farklı yerde yaparlar, ya da bulundukları mahalden sık uzaklaşırlar. O kişi veya kişilerin, ağaların şaşaalı mekanına ya da yöneticilerin sarayına uyarı için gitmeleri 'irsal' olayıdır.
Kötü olduğu görülen müslüman ülkelerin içinde, ilmen ve ahlaken gelişmiş kimseler mi yoktu? Yoksa, öyle kimseler vardılar da, yanlış yaşamı güzel gören yöneticiler tarafından ret mi edildiler?

Yabancıların yaşamları ferah ise, bu durum onların makul çalışmalarının karşılığıdır. Yani onlar kendilerini Yaratan'ın teklif etmediği şeyle sorumlu tutmamışlardır. Hayat kurallar dahilinde devam eder. Olması gereken, Yaratan'a şükürdür. Şükrün olmaması nankörlüğe kapı açılması demektir. ''neb'ase resulen'' bu safhada görülür.

İsra Suresi'nin 16'ncı ayeti dehşetli uyarı veriyor: Refahtan şımarmış mahaller, beldeler, şehirler veya ülkeler, müslümanmış dindarmış tanıdıkmış yabancıymış şekline bakılmadan, yok edilirler (ihlâk).YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER İbrahim Faik Bayav HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Dedem AbdulHamid HAN
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BİN AYDAN HAYIRLI GECE
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
N.Arslan CANKORU
SAYILMAZ
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Ediz SÖZÜER
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
İbrahim Faik BAYAV
Mülk Suresi, Ayet: 16 ve 17
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ADALET EĞİTİM SİSTEMİ İLE KAZANILIR Almazsan ÖLMEZSİN…! Sen Aldıkça Kardeşlerin ÖLÜYOR. KUDÜS Deve Sidiğinin Faydaları Nelerdir?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim