09 Mayıs 2017, 08:14 - 
İfade-i Anane

İfade-i Anane

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu


Yazıma başlamadan önce Peygamberimiz(a.s.m.) ve onun ashabına salatü selam olsun.Onun(a.s.m.) nuru ta Hz. Adem(a.s)’den günümüze kadar bütün semavat ve arzı kaplamıştır.Ve onun ashabıda sıdk ve doğruluk üzere yaratılıp seçilmiş zat-ı şahanelerdir.Sevgili kardeşlerim,geçen ki yazımda Peygamberimiz(a.s.m.)’e neden uyulması gerektiğinden bahsetmiştim.Şimdi ki yazımda ise hadislerin günümüze nasıl ulaştığını ve ulaşım şeklinin aslında hadisin korunması ve muhafaza edilmesinde büyük katkı sağladığından bahsedeceğim.

Hepimizde biliyoruz ki Peygamberimiz(a.s.m.)’in hadisleri günümüze sahabeler(r.a.) aracılığıyla gelmiştir.Hadislerin geliş şekli genel olarak bir sahabe,diğer sahabeden işitmiş.Diğer sahabede başka bir sahabeye iletmiş.Oda filanca sahabeye aktarmıştır ve hakeza…Bu şekilde hadisler günümüze(yüz bin kere elhamdülillah) ulaşmıştır.Lakin bazı medyatik hocalar bu hadislerin değişmiş olabileceğini ve bu yüzden bunlara uyulmasının sakıncalı olduğunu belirtmişlerdir.Fikir babalarına bir şey demeyeceğim.Çünkü onlar kendi bataklıklarında yüzsün dursunlar.Lakin onların arkalarından giden bazı saf kardeşlerime sesleniyorum.Hadislerde,günümüze geliş şeklinde bir kaide vardır.Oda ifade-i ananedir.Bunun manası ağızdan ağza söylenerek gelen söz,haberdir.Bu şekilde hadislerin gelişi,hadislerin muhafazasında çok faidelidir.Neden mi?Çünkü hadisler tek bir ağızdan değil,onlarca ağızdan rivayet edilerek yazılmıştır.Bu hususta bakılacak olursak hadisleri tek bir sahabe değil onlarca sahabe(hepsi birer zincir halkası misali)rivayet etmiştir.

Aziz kardeşlerim!Hep birlikte biraz düşünelim.Eğer bir haberi sadece bir kişiden duymak mı daha kuvvetlidir.Yoksa on kişiden duymak mı?Bunun cevabını vicdanınıza havale ediyorum.Eğer vicdanınız varsa zaten doğru cevabı bilirsiniz.Şunuda gözden kaçırmamak gerek ki,sahabeler sıdk ve doğruluk üzere Allah’ın seçtiği seçkin kullardır.Bu şekilde hadislerin silsilesi,geçen yazımda da belirttiğim üzere manası değişmeden günümüze gelmiştir.İfade-i ananede hadisin zahirinde ziyade manasına kuvvet vermiştir.Zaten önemli olanda manasının aynı olmasıdır.Zahirindeki değişiklikler manaya halel vermez.

Şöyle bir sual akla gelebilir:’Nereden bileceğim ben sahabelerin sıdk ve doğruluk üzerine Allah’ın seçtiği seçkin kullar olduğunu?’.

El-Cevap:Bu soru aklına gelen kardeşime de cevap çok basittir:’Kuran-ı Kerim’.

Kardeşlerim!Hepimizin bildiği bir gerçek var ki,oda Peygamberimiz(a.s.m.)’ın ümmi olduğudur.Peki Kuran-ı Kerim günümüze nasıl gelmiştir,Peygamberimiz vesilesiyle mi?Hayır,sahabelerin vesilesiyle gelmiştir.Peki Kuran-ı Kerim değiştirilmiş midir?Tabiki de hayır.O zaman doğal olarak HADİSLERDE DEĞİŞTİRİLMİŞ OLAMAZ.Ama İslam düşmanları yalan hadisler rivayet etmişlerdir.Önceki yazımda da belirttiğim gibi bununla ilgili kaynaklar mevcuttur.Onlara müracaat edilebilir.

Bazı medyatik hocalar hadislerden şüphe ediyorlar.Sonrada sahabelerden şüphe ediyorlar.Sonrada(yüz bin defa haşa) Peygamberden şüphe ediyorlar.Sonrada Kuran-ı Kerim’den de şüphe edecekler.Artık yakında bu Kuran peygambere(haşa)indirilmedi derlerse,emin olun zerre kadar şaşırmayacağım.Bir düşünce ortaya atıldığında sonucu dalalete çıkıyorsa,o düşünce bid’attır,reddedilir.Hadis inkarının sonu Allah’ı(haşa) inkara kadar dayandığı tartışılmaz bir gerçektir.

Aziz ve sevgili Kardeşlerim.Eğer bu yazımda okurlara zerre kadar imanına(Allah’ın izniyle) kuvvet verebildiysem ne mutlu bana.Çevremdeki insanlar ne yazık ki o bedbaht hocaların peşlerine takılmışlar ve onların arkalarından dalalete doğru koşuyorlar.İnşaAllah yazılarıma devam edeceğim.Bu şekilde hem kendi nefsimi hem de siz kardeşlerimin nefislerini ıslah etmeye hep birlikte çalışacağız.Ve son olarak dine halel verecek ehli bidalara kalben taraftar olmak büyük kebair sınıfındandır.Hadislerin inkarıda bu açıdan büyük kebaire sınıfına dahildir.

Sevgili Kardeşlerim.Allah’ın nuru hepinizin üzerine olsun.Allah hepimizi nuruyla nurlandırsın.Eğer sıratı müstakimde isek,bizi oradan ayırmasın.Eğer değilsek,bizi o yoldan olan kullarından eylesin.Kimin sıratı müstakimde olduğunu Allah daha iyi bilir.Hepiniz Allah’a emanet olunuz.Vesselam…

 Eczacı MuratYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eczacı Murat HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim