06 Mayıs 2017, 07:49 - 
Herkesi İNANDIRAMAZSINIZ...

Herkesi İNANDIRAMAZSINIZ...

Her mü’minin en önemli görevi de öncelikle kendi aile fertlerini, sevdiklerini ve diğer insanları (yangından mal değil de yangından canlı kurtarırcasına,) Cehennemi hak etmemeleri için azamî gayret sarf etmesidir.

Herkesi İNANDIRAMAZSINIZ...


Her insanın ömrünün 4 evre (bölüm- aşama) olduğunu, sanırım artık bilmeyen yoktur. Biz yine de tekrar edelim: Bu 4 evreler; I.) 9 aylık ana rahmi dönemi. II.) 80-90 Senelik Dünya hayatı dönemi. III.) Berzah dönemi. (Yani; Kabir, Haşir, Kıyamet, Sırat, Mahkeme-i Kübra gibi toplam 50 000 senelik bir evre olduğu yorumlanıyor.) IV.) Âhiret âlemi. (Yani; Yâ ebedî, SONSUZ bir Cehennem hayatı veya Ebedî Cennet hayatı.)


Her insanın, bu III. Berzah ve IV. SONSUZ Âhiret hayatını kazanmak için, şu 80-90 senelik dünyada SINAVDA olduğu da bilinen bir gerçektir.


Her mü’minin en önemli görevi de öncelikle kendi aile fertlerini ve diğer insanları (yangından mal değil de yangından canlı kurtarırcasına,) Cehennemi hak etmemeleri için azamî gayret sarf etmesidir. Onları kavl-i leyyin, yumuşak sözlülük ve diksiyon kuralları metotlarıyla uyarmaktır.


Her ne sebeple olursa olsun, kendilerini Cehenneme hazırlayan gafil, âsi ve günahkâr insanlara kızmak değil, onlara acımak ve yardımlarına gönüllü bir doktor hassasiyeti ve merhametli bir anne şefkati ile koşmak, her mü’min için sarsılmaz bir gaye olmalıdır.


Çünkü, Kâinatın en doğru sözlüsü Muhammed’ül Emîn SAV şöyle buyurmuş: "Bir tek adam seninle hidayete gelse, sahralar dolusu kırmızı koyun ve keçilerden (yani onları tasadduk etmekten) daha hayırlıdır." (Bkz.: Sahihi Buhari 3/57; ez-Zühd İbnül Mübarek 1/484; El-Fethül Kebir 1/282; Buhari, Müslim ve Müsned'i Ahmed'den nakil;İhya-u Ulum, I/9.)


Nahl S., 125. Âyet: “(Habîbim, yâ Muhammed!) Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel nasîhatle (insanları) da'vet et ve onlarla en güzel bir şekilde mücâdele et! Şüphe yok ki yolundan sapanları en iyi bilen ancak Rabbindir; hidâyete erenleri de en iyi bilen O'dur.”


Ancak bu konuda da aşırıya gidilmemelidir.

Uğrunda; âyet ve hadis-i Şeriflerdeki prensiplere göre çaba sarf ettikleriniz, hidayete yanaşmıyorlarsa da bu ulvî göreve devam edilmelidir. Bu konuda da Celâleddin Harzemşâh gibi düşünmelidir. Malumunuz; girdiği her savaşta muzaffer olan Harzemşah yine bir savaşa hazırlanırken kendisine: “Bu savaştan da muzaffer olarak döneceksiniz” diyenlere, “Biz sefer ile emir olunduk, zaferle değil. Ben İ’lâyı kelimetüllah için savaşla emir olundum. Muzaffer etmek veya mağlup etmek, Allahın vazifesidir.” Demiştir.


Bizler de bu konuda “Emr-i Bil ma’rûf ile emir olunduk” inancıyla, bir tek adamın dahi olsa bizimle Îman etmesi için, zor olan seferberliğe bile talip olmalıyız. Bu konuda da illâ ısrarcı değil de Celâleddin Harzemşâh gibi, neticeyi Allaha bırakıcı olmalıyız. Çünkü bu yetkiyi Yüce Rabbimiz, aşağıdaki âyete göre,  müşrik akrabaları için ısrarlı dua eden Habibi Hz. Muhammed’e SAV dahi vermemiştir.


Kasas Sûresi, 56. Âyet: “(Habîbim, yâ Muhammed!) Şüphesiz ki sen, sevdiğin kimseyi hidâyete erdiremezsin; fakat Allah, dilediği kimseyi hidâyete erdirir. Çünkü O, hidâyete erecek olanları en iyi bilendir.”


Bizler de illâ hidayete ermesini arzu ettiğimiz sevdiklerimize karşı, başta arz ettiklerimizi kavl-ü leyyin ve tüm ikna prensipleriyle davetkâr olmalıyız. En önemlisi de gecenin ıssız zamanlarında, mübarek geceler ve mukaddes mekânlarda onlar için dualar etmeliyiz. Hz. Ömer’in bu konudaki bir kıssasını hatırlayarak, bu haftaki yazımızı noktalayalım:


Kalabalık cemaati olan bir cenaze geçerken, Hz. Ömer’in bir kenarda çömelip hıçkırıklarla ağladığını görenler yanına gelmişler. Omuzuna dokunarak:

-“Yâ ömer, ölen yakının mıydı? Bilmiyorduk?” Deyince Hz. Ömer:

-“Hayır, yakınım değildi. Çok iyiliksever bir müşrik idi.” Bu kez, soru soranlar hayret içinde tekrar sordular:

-“Yâ Ömer, madem yakının değildi, niçin böyle hıçkırıklarla ağlıyorsun?” Cevap çok ilginç ve çok anlamlıdır:

-“Ona da bunca nimetler ve uzunca bir ömür verilmesine rağmen, îman edemeden, imansız bir iyiliksever olduğu halde, vaad edilen Cehenneme doğru gidişine çok üzülüyorum ve ona ağlıyorum…”


İşte insanlık bu!

İşte şefkat ve Merhamet bu!

İşte olgun bir Müslüman vasfı bu!...


Allah cc bizleri bu minval üzere hareket ederek, rızasına nâil olanlardan eylesin. Âmîn…


NOT: Hz. Ömer’in dayandığı âyetler. Beyyine S., 6. Âyet: Şüphesiz ki kitap ehlinden ve müşriklerden inkâr edenler, Cehennem ateşindedirler; orada ebedî olarak kalıcıdırlar. İşte mahlûkatın en şerlisi ancak onlardır!... Tevbe S., 113. Âyet: Ne peygambere, ne iman edenlere, akraba bile olsalar cehennemlik oldukları iyice belli olduktan sonra, müşriklere istiğfar etmek yoktur…

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER A.Raif ÖZTÜRK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Serap Hanım öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İTALYAN HAKİM, İDAM KARARI VERMEDEN ÖNCE ÖMER MUHTAR'A SORAR:
Y
Nurcan CANKORU
BOŞUNA
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Araştırmacı Yazar Süleyman Yasin AKDENİZ Mescid-i Aksa Kudüs Programlarını ilan Etti Kanayan Kudüs ve Türkiye’nin ÂKIBETİ BAŞDANIŞMAN MI YOKSA TAŞ DANIŞMAN MI? KUDÜS KIRMIZI KIBRIS’TA MAVİ ÇİZGİMİZDİR
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim