20 Nisan 2017, 16:12 - 
Siyaseti Dine Alet Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Siyaseti Dine Alet Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konu başlığımız dikkat çekmiştir umarım.

 Zira ezberleri bozan bir çoğu kimsenin eleştirdiği karşı çıktığı bir hakikata Risale-i Nur da ki tavsiyeler ile bakacağız ta ki Türkiye'mize vatan ve millet menfaatine ve daire daire İslam ümmetine bir faydası olsun. 

Siyaseti dine alet etme cümlesi ilk okunuşta ve bu söylemleri ilk duyuşta mevzuya yabancı olanlar tarafından rahatsızlık oluşturabilir hatta en acımasız eleştirilerle de tepkiler ile karşılaşa bilinir. Fakat böyle mühim bir meseleyi Kuran-ı Kerimin tezgahından çıkmış Kuran-ı Kerim'in tefsiri Risale-i Nur'dan öğrendiğinizde ne kadar din, iman ve mukaddesat noktasın da ümmet-i muhammedin menfaatine olduğu ortaya çıkacaktır.

Evet bu konuda Üstadımız diyor ki : 

 İttihad-ı İslâm Partisi: Yüzde altmış-yetmişi tam mütedeyyin olmak şartıyla, şimdiki siyaset başına geçebilir. Dini, siyasete âlet etmemeğe, belki siyaseti dine âlet etmeğe çalışabilir. Emirdağ Lahikası-2 ( 162 )

Evet biz dini siyasete âlet değil, belki vatan ve milletin dehşetli zararına siyaseti mutaassıbane dinsizliğe âlet edenlere karşı; bizim siyasete bakmamıza mecburiyet-i kat'iyye olduğu zaman, vazifemiz siyaseti dine âlet ve dost yapmaktır ki, üçyüz elli milyon kardeşlerin uhuvvetini bu vatandaki kardeşlere kazandırmağa sebeb olsun.

Elhasıl: Bize işkence edenler, siyaseti asabiyetle dinsizliğe âlet etmelerine mukabil; biz de siyaseti dine âlet ve dost yapmakla bu vatan ve milletin saadetine çalışmışız.

Said Nursî
Emirdağ Lahikası-2 ( 17 )


Şuan muhafazakar kimliği ile en önde olan halkın ekserisinin teveccühünü ve desteğini kurucu lideri sebebi ile sağlayan Ak Parti ve Hükumeti bu hususlara dikkat etmeli. Ak Parti kendi teşkilatlarında vazife verdikleri insanların en az yüzde 60-70'ini ehli sünnet noktasında (ehliyet ve salahiyet sahibi) kimselerden bir kadro kurmalı. Şuan ki kadrolarında elbette bu yoktur veyahut hiç yoktur kimse diyemez fakat parantez içinde belirttiğim gibi ehliyet ve salahiyet sahibi icazetli insanlardan teşkilatını kurmalı. Bu ilk atılacak adım sağlam atıldığında Siyaset, dine dost yapılacak ve müslümanların birlik ve beraberliğini yani İttihad-ı İslam ruhunu diriltmeye yine atılan bu siyasi adımlarla başlanmış olacaktır. 

Dini siyasete alet ve dost yapmaktan mana ve maksat dinsizliği siyasete alet edilmesinin önüne geçmek bu durumu ortadan kaldırmak ve bu durumun oluşturduğu derin yaraları sarmak ve mazlumları mağdurları muhafaza etmek ve haklarını onlara geri vermektir. 

Zira ülkemizde siyaset hep laiklik üzerinden yapılırken, dindarlara da dinsizlere de ilişmez denilen laiklik bahanesi ile sürekli dindarlara ilişilmiştir. Pek çok hayata dünyalarını ve ahiretlerini etkileyecek şekilde zararlar verilmiştir. Bunun mağdurları çok olmuştur. Pek çok misal vermek mümkündür. Sadece kendi yaşadıklarımı şahit olduklarımı yazmaya kalksam roman olur. Kuran kurslarının kapatılması, yaş sınırı konulması nedeni ile insanların evlatlarını kuran kurslarına gönderememesi, imam hatip öğrencilerinin puanlarının düşürülmesi ve onların sosyal hayat içinde iş imkanları bulamamaları, dışlanmaları, insanların kurban bayramlarında kestiği kurbanların derilerini bile istedikleri yere verememeleri, kadınların tesettürleri sebebi ile eğitim haklarının ellerinin den alınması, kamusal alan adı altında oğlunu askere gönderen bir annenin bile sadece tesettürlü olduğu için oğlunun yemin törenine alınmaması, insanların ibadet özgürlüklerine ilişilmesi, ezanın Türkçe okutulması el hasıl özetle sayama başladıkça binlere ulaşacak kadar çok sindirme susturma engelleme siyaseti ile bu millet senelerce karşı karşıya kaldı. Hatta şuan istifade ettiğim risale-i nur eserlerinin yasak olması müellifi Merhum Bediüzzaman Said Nursi üstadımızın onunla beraber talebeleri ile hapishanelerde ve işkence altınca bir hayat sürdürülmesi yine siyasetlerini laiklik maskesi adı altında dinsizlik suretinde uygulayanlarca süre gelmiştir. 

İşte böyle zulüm ve baskılar altındayken eski Türkiye'de fetullahçı terör örgütü gibi yapılar mağdur ve mazlum insanları dahada sömürmek dahada onların dünya ve ahiretlerini berbat etmek hedefi maksat ve gayesi ile ortaya çıkmış türemişlerdir. İnsanlar fetullahçı terör örgütüne iyi niyet ile bakıp onların en bariz suçlarını dahi tevil ederek bu baskı düzeni içinde nefes almak için evlatlarını mallarını nefeslerini gayretlerini bu örgüte aktarmışlardır. Ak parti hükümetinin halkın desteği ile güçlenmesi neticesinde müslümanların hürriyetlerine kavuşması haklarını elde etme neticesinde fetullahçı terör örgütü kendini açık etmiş ve pis amaçlarını, hedeflerini uygulamaya daha hızlı bir surette ortaya koymuşlardır. Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip ERDOĞAN'ın basireti ile bu örgüt keşfedilmiş ve milli bir mücadele ile püskürtülmüştür. Neticede siyaseti dinsizlik namına kullananlardan bu ülke çok çekmiştir. Maddi ve manevi zararlarıyla birlikte ekonomik olarak kültürel olarak eğitim olarak bilim ve teknoloji olarak sürekli gerilememize yine bu siyaseti dinsizlik namına kullananlar sebep olmuştur. 

Bütün bu yaşadıklarından ders çıkaran vatandaşlar hatası kusuru günahı sevabı var yok demeden Ak Partiyi desteklemişlerdir. Zira bu iktidar döneminde Türkiye normalleşme sürecine girmiştir. Bu iktidar döneminde hak ettiği ağırlığı ve saygınlığı kazanabilmiştir. Yeni Türkiye'de Başkanlık sistemi ile bu daha ileri taşınacağı şüphesizdir. Siyaset amaca ulaşmaktaki bir araçtır. Amaç ise ilahi rızayı kazanmak için çalışmaktır. Bin yıldır İslamiyet'e sancaktarlık etmiş bir millet yeniden bu sancaktarlığa geçmeli ağlayan islam aleminin yüzünü güldürmelidir ki buda ancak siyasetin dine alet olması ve dost olması ile olacaktır. Bunu gören mimsiz avrupa zalimleri var güçleri ile bu durumun engellenmesi için içer de ve dışar da kendi kurdukları komiteler ile çalıştıkları ortadadır artık gizli değildir. 

Türkiye dün avrupa birliğine girmek için uğraşıyordu artık buna ihtiyacı kalmamıştır. Dün avrupa birliğine girmek istenilmesinin ana nedeni insanların baskılardan kurtulup daha refah bir yaşayış ve hürriyete kavuşmaları içindi. Fakat geçen zaman diliminde herkes anladı ki avrupa bin yüzlü münafık suretinde islam ümmetinin canına ot tıkayan vampirler gibi müslümanların kanından beslenen şeytani bir yapıdır. O yüzden yönümüzü İslam Birliğine çevirip mazlum kardeşlerimizle el ele tutuşup yere düşen izzetimizi yeniden ayağa kaldırmaya mecburuz. 

Birileri siyasal islam diye ağızlarında eveleye geveleye dursunlar laiklik elden gidiyor yok irtica yok mürteci diye uydurup uydurup servis ede dursunlar artık bu ucuz numaraların karşılığı bu halkta yoktur rağbet görmemekte inandırıcı olmamaktadır. Zaten ingilizler lozan'da bunu açık açık söylemektedirler. Maksatları Türkiye'ye islamiyeti temsil rolunü bıraktırıp kendi sömürgeleri altına almak ve bu milletin evlatlarını din ve mukaddesatın dan koparmaktır. Her ne kadar bu islam memleketinde yürüttükleri faaliyetlerde bi ölçüde bu konuda başarılı olsalarda bu milletin mayasındaki temizlik bu milleti tekrar özüne mıknatıs gibi her gün biraz daha fazla çekmektedir. El Hasıl yeni Türkiye'de siyaset olabildiğince yüksel oranda bir gayretle dine alet ve dost yapılmalı değindiğim hususlar hayata acilen geçirilmelidir. 

Selam Huda'ya Tabi Olanlar Üzerine Olsun
Araştırmacı Yazar
Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
Metin ALKAN
İSLAMİ DÜŞÜNMEK....(TEFEKKÜR)
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Risale-i Nur Adı Altında Kurulan Derneklere Yöneltilen Sorular ve Sorunlar? MÜJDELER OLSUN DOĞDU BATMAYAN GÜNEŞ! HAKKIN VE HALKIN EN ÇOK ÖVDÜĞÜ İNSAN ECZACI İLE MÜNAZARA
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim