10 Nisan 2017, 07:57 - 
Nisa Suresi Ayet 105'te İşaret Edilen Hainle

Nisa Suresi Ayet 105'te İşaret Edilen Hainle

Nisa Suresi Ayet 105'te İşaret Edilen Hainle

Kur'an ilmiyle meşgul olan bir  arkadaş, Nisa Suresi'nin 105'nci ayetini ''Sakın hainlerden taraf olma'' şeklinde Türkçeleştirmiş. Türkçeleştirdiği metni ebced hesabıyla tevil edip değerini 2017 çıkarmış. Sure numarasını 4, değerlemeye aldığı harf sayısını da 16 diye gösterip ayetin günümüzle olan ilişkisini duyurmak istemiş.

Kur'an ilmiyle meşgul olanlar, edebiyattan nasipleri yoksa, sözlük karşılığı yaptıkları çeviriyle ayetin verilmek istenen mesajını kavrayamazlar. Hele ki, yapılan mealin umut bağladıkları liderin aleyhine olduğunu anlayamazlar.

''Sakın hainlerden taraf olma'' ifadesi, tüm Kur'an meallerinde hemen hemen aynı.

Nisa Suresi, Hz. Muhammed'in Medine'de devlet temellerinin atılmaya başladığı zamanda indi. Medine toplumunun düzene girmesini sağlayacak bu sure, kadın hakları ağırlık tutan birçok hukuki unsur ihtiva ediyordu. Ayetteki 'hâinîn' sözcüğü, düzensizlikten nemalanan berbat bir taifenin varlığına işaret ediyor ve o taifeye karşı hukukun işletilmesini tavsiye ediyordu.

Eğer, ayeti, mealcilerin Türkçeleştirdiği gibi ''sakın hainlerden taraf olma'' şeklinde okursak, zihinlerde şu soru belirir:

Hz. Muhammed'in, hainlerden taraf olması mümkün müydü? Bir küçük ihtimal bulunabilir miydi?

Böyle bir şey mümkün olamayacağından, ayetin tüm meallerdeki ''sakın hainlerden taraf olma'' şeklindeki Türkçeleştirilmesini yanlış buluruz.

Ayeti başından okursak, toplumun reisi konumunda olan Hz Muhammed'in, hükmetmede yanlışa düşmemesi için 'Kitabın' indirildiği gerçeğini öğreniriz. O gerçeğin içindeki önemli unsur 'hukuk'tur. Hukukun işlerliğidir. Olaki, İslamiyet camiasına girenlerin içinde dünyalık umanlar, menfaat getirmediği için taşkınlık yapmaya meyyal olanlar vardır. Problem oluştuğunda, Kitab'ın içindeki mesaj çerçevesinde hüküm vermek gerekecektir. Ayetteki, ''velâ tekün li'l-hainîne hasımen'' kelimesi ('hı' ve 'sat' harfleriyle), toplumda bir problem oluşmuşsa, verilecek hükmün problem çıkaran hainlerin muhatap alınmamasını ister. Yani, hainliği belli olanlarla, münazara mükaleme edilmeyip kitapta belirtilen hüküm ne ise o uygulanacaktır.

Bu tavsiye Dünyadaki tüm yönetimler için hukuk ölçüsüdür.

Müslüman bilinen bir ülkede insanlar arasında sürtüşme ihtimali belirmişse, sürtüşmeden nemalanmak isteyen hainler işbaşındadır. Sürtüşmenin önlenmesi, bu Kur'anî reçetenin yönetimdekilerce uygulanmasına bağlıdır. Yani vakit geçirilmeden hukuk işletilecektir. Önemsenmezse, zor önlenen anarşi kendini gösterir.

Bir ülkenin dernek ve şirketlerinde, ortaklarının veya üyelerinin bir veya bir kaçının usulsüzlük önerisinde de bu tip reçetenin uygunlanması gerekir. Usulsüzlüğe -tüzük aykırılığına- teşvik hainleşme isteğidir. Dernek veya şirketin yöneticileri prosedürü uygulama azminde olmazlarsa, krizlerin kapısı aralanmış olur. 

Dünya bazında düşünüldüğünde, Birleşmiş Milletler teşkilatını söyleyebiliriz. Teşkilatın devamlılığının sağlanması için de bu reçetenin önemsenmesi gerekir. BM'nin yöneteni konumundaki beş devletin, gerginleşen iki devlet arasında hukuki statüyü oluşturamaması, yeni bir Dünya savaşına zemin hazırlar. BM hukukunun işletilmesinde beş devlet sorumludur.

Nisa Suresi'ndeki ''velâ tekün li'l-hainîne'' kelimesi,  ebced hesabıyla H.1279 / M.1863 ediyor. Ayetin o kelimesi, Hilafet'in merkezi olması sebebiyle Osmanlı'ya özel bakıyor. Osmanlı Devleti'nin iç sorunlarını kaşıyan hainler taifesini işaret ediyor ve ''ve lâ tekün hasımen'' emriyle o hainlere yarayacak bir hükmün olmamasını istiyor.

Osmanlı Hilafet yönetimi bu isteğe uygun davranmadı mı acaba?

Zikredilen tarihten 14 yıl sonra Osmanlı'nın 93 Harbi şerraresi içine düştüğü hatırlanırsa, savaştan çıkar devşirmek isteyen hainlerin etkisi anlaşılmış olur. Osmanlı o harp ile Kafkasya ve ötesi tebasının telefine sebebiyet verip İslamlığını bile kaybedecek duruma geldi. 
Hain ne demektir?

Hain, düzeni veya sulhü çıkarı uğruna bozmaya çalışan veya bozan demektir.

Hain nereden, nasıl çıkar?

Hain; bir derneğin, bir cemaatin, bir toplumun veya bir ülkenin görev alanları arasından çıkar. Özelliği, konmuş kurallardan bazılarının kendine ve çevresine menfaat getirmediğinde sıkıntı yaşamasıdır. Kurallar gizlenmeye başlanır. Bu durum insanlar arasında sürtüşme, devletler arasında savaş çıkmasının ilk aşamasıdır.

''Velâ tekün li'l-hâinîne hasımen'' kelimesini zamanımızla ilişkilendirmek istersek, ebcedi değer Miladi 2019 veya 2020 olur. Bu tarih Avrupa Birliği'ne ve içindeki hainlere işaret eder. AB  yönetiminin yapması gereken, hükmetme becerisini gösterebilmektir. 


İbrahim Faik Bayav
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER İbrahim Faik Bayav HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Dedem AbdulHamid HAN
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BİN AYDAN HAYIRLI GECE
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
N.Arslan CANKORU
SAYILMAZ
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Ediz SÖZÜER
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
İbrahim Faik BAYAV
Mülk Suresi, Ayet: 16 ve 17
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Almazsan ÖLMEZSİN…! Sen Aldıkça Kardeşlerin ÖLÜYOR. KUDÜS Deve Sidiğinin Faydaları Nelerdir? HZ. SÜLEYMAN’INKİ BİR SEVDA MIYDI?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim