20 Mart 2017, 07:25 - 
Yaratılan İlk İnsanın Cenneti Neredeydi?

Yaratılan İlk İnsanın Cenneti Neredeydi?

Yaratılan İlk İnsanın Cenneti Neredeydi?

Konu şöyle açılmış: Cennet yeryüzünde bir bahçe ise, Kur'an ayetinde Allah Hz. Adem ve eşine neden ''yeryüzüne inin'' diyor?
Konunun açılmasına sebep olan ayetin meali şöyle: ''Allah dedi: Birbirinizin düşmanı olarak inin. Size yeryüzünde bir zamana kadar yerleşme ve yararlanma var''. (A'raf: 24. Diyanet meali) 

Mealciler, ayette geçen he-be-ta fiilini yukarıdan aşağıya doğru inmek anlamında Türkçeye çevirdiklerinden, şaşkınlık veren suale zemin hazırlamışlar. Yani konuyu açan, cennet dünya gezegeninin içinde değil uzayda bir yerde şeklinde anlamış. Bilim öğretileriyle bu ayet mealini okuduğunda da şaşırmaktan kendini alamamış. Pek çok müslümanda şu inanış var: Uzaydan 'melaike' adı verilen birileri gelmiş, yeryüzünden toprak almış gitmiş, Adem ile Havva'yı yaratıp uzayda bir yerdeki cennete koymuş.

Kur'an'ın Allah kelamı olduğuna yürekten inanmış müslümanlar, öğrendikleri astronomi ve uzay ilmi karşısında, şaşırmasınlar da ne yapsınlar?

Cennet sözcüğünün anlamı bizim bildiğimiz ağaçlarla ve çiçeklerle, henüz göremediğimiz meyva yüklü ağaçlarla dolu bahçe veya bahçeler demek değildir. Şehirlerdeki etrafı tel veya briketle çevrilmiş ağaçlı ve çiçekli yerler, belediyelerce oluşturulmuş park ve bahçeler, -cennet özlemi duyulduğundan- cennete benzetilmiştir. Sonra, 'cennet' sözcüğü asıl anlamından uzaklaştırılmış, ona, dünya gezegeninin darmadağın olmasından yani ölümünden sonra ulaşılabilecek harika bir yer anlamı yüklenmiştir.

Cennet, beşerî, arzî ve tabiî tehlikelere karşı korunmuş emniyete alınmış yer demektir. Elbette ki harika bir yerdir. Yaşam zevkli ve zahmetsizdir. Yenmesi yasak ağaçtan bahsedildiğine göre, orada başka ağaçlar, meyveler ve bitkiler de vardır. Orada bitkilerden yaşam devam ettiren hayvanât dahi olması gerekir. Ateşten yaratılan iblis de canlılığıyla oradadır.

Günümüzün uzay araştırmaları devam ediyor. Gezegenimizin dışında bitki ve hayvan yaşamının olduğu başka gezegen henüz bulunmadı. Bulunduğunda, Kur'an'ın bu ve benzeri ayetleri, o gezegen ile dünya arasında ilişki kuracak biçimde te'vil edilebilir.

Adem ile eşi, yaratıldığında, yeryüzünün vahşi yaratıklarına doğa tehlilerine karşı korunmuş yerde, emniyetli ortamdadırlar. Erkeklik ve dişilik organları aktif değildir. Belki de aktive edileceği zaman gelmemiştir. Cinsiyet organlarını aktive edeceği için, gösterilen o ağaç onlara yasaklanmıştır. Adem ile eşi, İblis iğvasıyla o ağaçtan istifade etmeselerdi, cinsel birleşme yapamayacakları için belirli süreye kadar yaşamlarına o şekilde devam edeceklerdi. Yaratan'ın uyarısını unuttular. Yasaklanan o ağaçtan istifade ederek günah işlemiş oldular (A'raf: 22). Pişmanlıklarına ve Rabb'e yakarmalarına karşı affa uğrayacaklardı elbette. Lakin kefaret ödemeleri şartı vardı. A'raf Suresi'nin 24'ncü ayetine göre Adem ve eşi, doğmuş bir veya birkaç çocuğuyla ve iğvacı iblisle beraber, 'cennet' adı verilen, her yönden güvenli o yerden çıkarıldılar. Ancak becerileriyle emniyete girebilecekleri yeryüzünün bir başka bölgesine gönderildiler.

Ühbitû sözcüğü, bir yerden bir başka yere gönderim -intikal- anlamında olduğu gibi, Adem ve eşini Ahsen-i Takvîm değerinden düşürmeyi de ifade eder. Yani, tenzil-i makam gibi bir şey. Adem yaratıldığında, tüm meleklere 'secde edin' emri verildiğinde, emri ret eden İblis'e tekdir böyledir: ''İn oradan (o makamdan). Orada (o makamda) tekebbür etmek sana yakışmaz. Çık. Çünkü sen küçülenlerden-aşağılanlardan birisin'' (A'raf: 13)

Cennet diye anılan yer, tabi ki Dünya adı verilen gezegenimizin bir yerinde olacaktır.

Ayetteki 'adüvven' sözcüğüne meallerde 'düşman' anlamı verilmiş. 'Adüvven' sözcüğü, bir şeyin diğerinden uzak tutulması anlamına da geliyor. Yani ilme sahip İblis, ihtiyaçları kolay temin etme bilgisini  onlardan uzak tutacak, Adem'e, onun eşine ve çocularına vermeyecektir. Belki, çocuklardan kimileri, kazandıkları becerileri diğerlerinden -onlara üstün olma amacıyla- saklı tutacaklardır, öğretmeyeceklerdir (hırs, ihtiras, ene). Bu da, ileriki zamanlarda yanlışları belirtip vazgeçirmeye çalışan bir uyarıcının onlara gelmesinin sebebi olacaktır. 

İbrahim Faik BAYAVYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER İbrahim Faik Bayav HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU'ndan Muhteşem Bir Eser
Dedem AbdulHamid HAN
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BİN AYDAN HAYIRLI GECE
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
N.Arslan CANKORU
SAYILMAZ
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Ediz SÖZÜER
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
İbrahim Faik BAYAV
Mülk Suresi, Ayet: 16 ve 17
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ADALET EĞİTİM SİSTEMİ İLE KAZANILIR Almazsan ÖLMEZSİN…! Sen Aldıkça Kardeşlerin ÖLÜYOR. KUDÜS Deve Sidiğinin Faydaları Nelerdir?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim